Hlavný obsah

Oprava poškodených miest celoplošných kobercov

Mastné škvrny, čokoláda alebo červené víno na krásnom celoplošnom koberci síce nahnevá, ale takéto znečistenie sa dá skutočne ľahko odstrániť pomocou rôznych čističov kobercov. Taktiež pri neustupujúcich škvrnách alebo dokonca prepálených miestach nemusíte hneď vymeniť celý koberec – pokiaľ ešte máte uchovaný kúsok koberca. Škvrnu alebo prepálenú dieru jednoducho vyrežte a nahraďte ju novým presným kúskom koberca.

1. Vyspravenie škvrny

Zo zvyšku koberca si vyrežte kúsok na opravu koberca v zodpovedajúcej veľkosti. Tento kúsok použite ako šablónu na vyrezanie poškodeného miesta. Použite ostrý odlamovací nôž.

Z podkladu starostlivo odstráňte zvyšky lepidla a očistite hrany rezu. Na vyrezanú záplatu prilepte obojstrannú lepiacu pásku. Pri vkladaní nového kúska koberca pamätajte na to, aby sa smer jeho vlasu zhodoval s už položeným kobercom.

Opravené miesto objavíte iba pri dôkladnom hľadaní.

2. Odstránenie prepáleného miesta

Prepálené miesta z celoplošného koberca jednoducho vyseknete pomocou priebojníka. Rovnakú záplatu musíte vyseknúť zo zvyšku rovnakého koberca. Záplatu natriete zo zadnej strany lepidlom a vložíte ju do vyrazeného otvoru v smere kobercového vlasu.

Pamätajte: pri vzorovaných celoplošných kobercoch musíte, samozrejme, vyseknúť farbu zodpovedajúcu kúsku koberca.

Obrázková galéria: Oprava poškodených miest celoplošných kobercov

Odlamovacím nožom vyrežte zo zbytku koberca kúsok na opravu koberca v zodpovedajúcej veľkosti.
Menšie poškodené miesta (napr. prepálené) jednoducho vyseknite pomocou priebojníka.
Teraz nalepte nový kus koberca -podľa veľkosti záplaty použite buď lepidlo, alebo obojstrannú lepiacu pásku. Po tom, čo lepidlo už dostatočne drží, môžete záplatu upraviť tvrdšou kefou, tým miesto švu úplne zmyzne.
Opravené miesto je na nerozoznanie, nájde ho iba ten, kto bude dôkladne hľadať.
  • Kladivo
  • Obojstranná lepiaca páska
  • Odlamovací nôž s hákovým alebo lichobežníkovým ostrím
  • Ručný priebojník
  • Univerzálne lepidlo