Hlavný obsah

Oprava poškodenia tapety

Rozstrapkané spoje, odlepené rohy tapiet alebo otvory po príchytkách sú síce nepríjemné, ale také poškodenia na tapete je možné spravidla pomerne ľahko odstrániť. Môžete opraviť aj škvrny alebo trhliny – ak máte v zásobe ešte zvyšok tapety: Škvrnu alebo dieru bez okolkov vyrežte a vymeňte ich za presne padnúci nový kus.

1. Nalepenie rohov tapety

Ak sa hrubovláknité alebo papierové tapety odlepia v rohu, uvoľnený kus tapety pomocou štetca dobre namočte vodou. Tým sa tapeta trochu roztiahne. Následne vezmite hotové disperzné lepidlo, natrite podklad a tapetu dobre pritlačte.

Pozor: Disperzné lepidlo na opravy je k dispozícii taktiež v tube ako lepidlo na tapetové bordury alebo spoje.

2. Odstránenie otvorov po príchytkách a malých trhlín

Rýchlo opraviť môžete taktiež otvory po príchytkách alebo malé trhliny. Hotový tmel naneste jednoducho priamo z tuby a hmotu pomocou špachtle rozotrite na poškodené miesto.

Pozor: Tubu s hotovým tmelom treba pred použitím prehniesť, aby sa hmota dobre premiešala.

3. Vyrezanie väčších poškodení

Poškodené miesto vyrežte dookola ostrým odlamovacím nožom pozdĺž tapetovacej špachtle.

V uvedenom príklade je tapeta z netkanej textílie. Tá sa dá väčšinou stiahnuť už za sucha. V opačnom prípade poškodenú časť tapety navlhčite a odstráňte ju pomocou špachtle.

Okrem toho odstráňte z podkladu zvyšky lepidla a prípadné chyby v stene opravte vyrovnávacím tmelom. Pred nanesením lepidla na netkanú textíliu nechajte podklad dobre uschnúť.

4. Oprava poškodeného miesta

Na poškodené miesto natrené lepidlom položte približne odstrihnutý kúsok tapety a pevne ho pritlačte. Teraz použite odlamovací nôž na takzvané prerezanie zdvojeného spoja: Záplatu aj starú tapetu pretnite jedným rezom.

Pozor: Prerezanie zdvojeného spoja je technika často používaná pri tapetovaní – nielen pri opravách.

Presah stiahnite tak, aby záplata zostala na stene.

Teraz záplatu ešte naddvihnite a vytiahnite výrez starej tapety, ktorý sa nachádza pod ňou. Nový kúsok tapety môžete teraz pevne prilepiť a pritlačiť, a to perfektne na styk.

Opravené miesto objaví iba ten, kto sa díva veľmi dôkladne!

Galéria obrázkov: Oprava poškodenia tapety

Poškodené tapety si môžete jednoducho opraviť sami. Po odstránení poškodenej časti tapety je nutné opraviť opravným tmelom taktiež prípadné poškodenie podkladu.
Na poškodené miesto, na ktoré bolo vopred čerstvo nanesené lepidlo, pritlačte o niečo väčší kus tapety a zdvojený spoj prerežte.
Následne stiahnite presah, odstráňte časť starej tapety, ktorá sa pod týmto kusom tapety nachádza, a záplatu presne prilícujte. Opravované miesto vyzerá rovnako ako ostatná tapeta. Maximálne je možné ešte vidieť náznak spoja – ak sa človek veľmi priblíži.

Prerezanie zdvojeného spoja

Jednotlivé pruhy tapiet sa musia klásť tak, aby sa dotýkali. Ak by vám vyšiel príliš krátky pruh, odporúča sa prerezať zdvojený spoj: Nasledujúci pruh priložte s prekrytím a oba potom rovno prerežte odlamovacím nožom. Teraz naddvihnite horný pruh a odstráňte spodný odrezaný pás. Miesto napojenia oboch pruhov pevne pritlačte k stropu valčekom na spoje.

  • Lepidlo na tapetové bordury alebo spoje 
  • Odlamovací nôž
  • Štetec
  • Opravný vyrovnávací tmel
  • Zvyšky tapiet
  • Špachtľa na tapety