Hlavný obsah

Obnovenie fasádnej farby

Fasáda je vizitkou domu. V ideálnom prípade vyzerá dobre a súčasne poskytuje dostatočnú ochranu pred poveternostnými podmienkami. Každých 10 až 15 rokov je preto vhodné obnoviť fasádu ako opticky, tak aj z bezpečnostno-technického hľadiska. Spravidla stačí nový náter. Samostatné natieranie nie je náročné – záleží od konkrétnej prípravy.

Pri novom nátere fasády je vhodné myslieť aj na zlepšenie tepelnej izolácie!

1. Montáž stavebného lešenia

Pri novom nátere fasády bude potrebné lešenie. To sa postaví z vonkajšej strany domu. K fasáde musí byť pripevnené pomocou lešenárskych tyčí, spojok a hmoždiniek. V požičovne náradia BAUHAUS sú k dispozícii univerzálne a mnohostranne použiteľné kompletné lešenia pre vnútorné aj vonkajšie priestory – na želanie vrátane dopravy, ako aj montáže a demontáže.

k našej službe: Požičovňa náradia

2. Výber fasádnej farby

Okrem farebného odtieňa, ktorý si vo svojom BAUHAUS špecializovanom centre môžete nechať individuálne namiešať, je rozhodujúca predovšetkým kvalita náteru: Jednoduchú manipuláciu a dobrú ochranu proti dažďu ponúkajú hotové disperzné silikátové farby. Mikropórovitá štruktúra umožňuje únik vodných pár z muriva. Silikátové farby by však nemali byť nanášané na staré disperzné nátery alebo omietky na báze umelej živice.

Medzi fasádnymi farbami sú takzvanými univerzálkami disperzné farby: Odpudzujú vodu, sú priepustné pre vodné pary a existujú v mnohých, aj veľmi sýtych, farebných odtieňoch. Nemali by však byť nanášané priamo na staré silikátové alebo vápenné nátery. Tu pomôže základný náter hĺbkovou penetráciou.

Vyššou triedou fasádnych farieb sú farby na báze silikónovej živice. Sú veľmi vysoko priepustné pre vodné pary a účinne chránia pred riasami a plesňami. Súčasne najmä dobre odpudzujú vodu z povrchu fasády – ideálne napr. na fasády na náveterných a severných stranách.

3. Kontrola a príprava podkladu

Rozhodujúce pre dlhodobo pekný výsledok je okrem iného odborné posúdenie a príprava podkladu. Vizuálna prehliadka odhalí zafarbenie, uvoľnené vrstvy farby, nečistoty, mach alebo riasy. Tieto nedostatky odstránite kefou a vodou, príp. vysokotlakovým čističom.

Pomocou testov na oter, poklopaním a odtrhnutím okrem toho testujete kvalitu podkladu. Duté miesta (test poklopaním) musíte obiť a nanovo omietnuť.

Fasáda musí byť pred náterom vždy suchá, čistá, zbavená trhlín a prachu Najskôr fasádu vyčistite pomocou vody a kefy alebo najjednoduchšie pomocou vysokotlakového čističa. Následne odstránite prípadné poškodenia, ako napr. trhliny, ktoré sú teraz viditeľné. Uvoľnenú omietku obite a zrenovujte ju.

Aby bol podklad rovnomerne savý a spevnený, naneste hĺbkovú fasádnu penetráciu pomocou štetky, fasádneho valčeka alebo tlakovým ostrekovačom.

4. Nový náter fasády

V nadväznosti na prípravné práce začnite s prvým náterom. Pri tzv. základnom nátere rozrieďte farbu s asi 10 – 15 % vody a naneste ju pomocou fasádneho valčeka. Len na rohy a hrany použite štetku. Na dosiahnutie rovnomernej vrstvy farby valčekujte rovnomerne zhora nadol, potom priečne a nakoniec opäť zhora nadol. Po zaschnutí prvého náteru, nasleduje vrchný náter neriedenou fasádnou farbou.

Pamätajte: Nenatierajte počas priameho slnečného žiarenia, počas veľmi horúcich dní a taktiež nie pri teplotách pod +5 °C. Farbu okrem toho pred nanášaním dobre premiešajte miešacou paličkou alebo miešadlom.

Obrázková galéria: Obnovenie fasádnej farby

S novým náterom a správnou prípravou získa váš dom úplne novú tvár.
Pri výbere vhodnej farby stojí za povšimnutie niekoľko vecí. Napríklad fasádne farby s takzvaným efektom lotosu majú oproti bežným fasádnym farbám viac výhod: dažďová voda odteká z povrchu a súčasne zmýva uvoľnené nečistoty z fasády.
Pomocou testov odolnosti proti oteru, poklepaním a odtrhnutím testujete kvalitu podkladu. Pomocou lepiacej pásky napríklad zistíte, či starý náter stále dobre drží a je teda nosný.
Prejdite rukou po starom nátere. Ak sa Vám zafarbí, fasádu dôkladne omyte a potom ju napenetrujte.
Povrchové praskliny v omietke uzavriete akrylom alebo opravárenskou maltou. Pri štrukturálnych dynamických trhlinách odporúčame profesionálnu sanáciu.
Výsledok je pôsobivý: Pri poslednom nátere naneste neriedenú fasádnu farbu najprv zhora dole, potom priečne a znova zhora dole. Natierajte spôsobom „mokrý do mokrého" – vyhnete sa pruhom a usadeninám.
 
 

Izolácia fasády

Ak obnovujete náter domovej fasády a tým zlepšujete vzhľad a funkčnosť, myslite zároveň na šetrenie energie. Veľký potenciál zníženia energetických strát spočíva v izolácií budovy, pretože cez nedostatočne izolované vonkajšie steny dochádza k strate až 50 % tepelnej energie.

Cielená tepelná izolácia, napr. montážou systému WDV, môže znížiť tepelné straty až o 80 %. Náklady na kompletnú tepelnú izoláciu fasády sa tak môžu amortizovať v priebehu niekoľko málo rokov, najmä vtedy, keď sa počítalo s modernizáciou.

Oprava alebo sanácia trhlín

Praskliny vo fasáde nie sú vzácnosťou. Mali by ste však skontrolovať či ide o povrchové poškodenie fasády, alebo či trhliny vznikli v dôsledku narušenia statiky domu.

Aby ste zistili, či ide naozaj o narušenie statiky, umiestnite do trhlín sadrové značky. Ak sadra rýchlo a rozsiahlo praskne, je nevyhnutná profesionálna sanácia. Pokiaľ sadra praská len veľmi málo alebo vôbec, jedná sa pravdepodobne len o povrchové praskliny omietky. Tieto opravíte pomerne jednoducho: Prasklinu rozšírte (napr. rozbrusovacou brúskou) a po penetrácii ju vyplňte akrylom.

 • Čistiaca kefa
 • Fasádna farba podľa potreby
 • Fasádny valček
 • Krepová páska
 • Krycia fólia
 • Kýbeľ
 • Miešacia tyč alebo miešadlo
 • Odlamovací nôž
 • Penetrácia podľa potreby
 • Stavebné lešenie, pojazdné lešenie alebo rebrík
 • Stierková hmota
 • Stieracia mriežka
 • Špachtľa
 • Štetec
 • Tlakový postrekovač/záhradný rozprašovač
 • Vysokotlakový čistič