Hlavný obsah

Natieranie zvetraných balkónových prvkov

Riasy, huby, lišajníky, machorasty, larvy tesárika, drevo s trhlinami a sfarbené drevo – slnko, vietor a škodcovia dávajú dielom z dreva v exteriéri poriadne zabrať. O to dôležitejšia je povrchová úprava. Pravidelný náter vodoodpudivou hrubovrstvovou lazúrou upravujúcou vlhkosť chráni materiál aj farbu drevených dosiek balkónového zábradlia.
Pozor: I dverné zárubne a okenné rámy z dreva pravidelne vyžadujú nový náter zvonku.

1. Obnova balkónového zábradlia

V exteriéri sa často používajú lacné ihličnaté dreviny ako borovica, smrek alebo jedľa. Často sú však napadané hubami, ktoré spôsobujú modranie dreva (zrejmé na tmavo sfarbených miestach dreva), čo v konečnom dôsledku uľahčuje prenikanie vody do dreva a trhanie vlákien.
V uvedenom príklade bola starostlivosť o drevo na dlhý čas zanedbávaná – najvyšší čas na jeho sanáciu! Trhliny a vrstva rias na sfarbenom dreve nielenže hyzdia vzhľad, ale znamenajú aj bezpečnostné riziko, ak sú balkónové prvky spráchnivené a lámavé.

Najskôr odstráňte jednotlivé laty zábradlia. Jednotlivé laty popíšte, pomôže to neskôr pri ich opätovnej montáži.

Po dôkladnom očistení lát kompletne odstráňte starú lazúru. Ak je drevo napadnuté dokonca hubami spôsobujúcimi modranie, obrúste ho navyše až na zdravú štruktúru (príp. jednotlivé laty vymeňte za nové).
Pozor: Ak budete drevo lazúrovať pravidelne, pred novým náterom stačí zbrúsiť starú hrubovrstvovú lazúru.

Ako prvú vrstvu naneste základný náter. Tento náter chráni drevo pred hubami a plesňami, zaistí optimálnu priľnavosť lazúry a neskôr hladký povrch.
Pozor: Prostriedky na ochranu dreva používajte s opatrnosťou a pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o produkte.

Po zaschnutí základného ochranného náteru dreva (dodržujte údaje výrobcu) naneste lazúru. Štetec pritom veďte dlhými ťahmi paralelne k textúre dreva – tým vznikne rovnomerný povrch. Skôr než drevo opäť primontujete na zábradlie, nechajte lazúru úplne zaschnúť.
Pozor: Podľa potreby môžete po zaschnutí naniesť aj druhý náter lazúrou.

Galéria obrázkov: Natieranie okenných rámov z dreva

Aj zárubne dverí a okenné rámy z dreva potrebujú z času na čas nový náter. Skôr než budete natierať, drevené povrchy obrúste. Delta brúskou sa dostanete do každého úzkeho kúta.
Pred natieraním lazúrou olepte okenné sklo špeciálnou páskou na olepovanie okien. Navyše proti kvapkajúcej lazúre podložte novinový papier.
Lazúry na dvere a okná sú špeciálne vyvinuté na rozmerovo stále konštrukčné diely. Lazúru nanášajte rovnomerne štetcom na lazúru.

Obnovenie hrubovrstvovej lazúry

Drevené plochy sú chránené pred vetrom a nečasom iba vtedy, ak je náter neporušený. Ako zjednodušené základné pravidlo platí, že hrubovrstvové lazúry by sa mali obnovovať každé tri roky až päť rokov. Preto pravidelne kontrolujte, či nie je nutný nový ochranný náter. Pritom vám pomôže malý trik: Na lazúrované drevo položte mokrú látku. Ak drevo po krátkom čase stmavne, lazúra už nie je funkčná a musí sa obnoviť.

  • Hrubovrstvová lazúra, lazúra na okná a dvere vhodná do exteriéru
  • Delta brúska 
  • Excentrická brúska 
  • Páska na olepenie okien
  • Primer / základný ochranný náter na drevo
  • Lepiace etikety 
  • Štetec na lazúru