Hlavný obsah

Natieranie kovov farbou

V rámci farieb na kov existuje široký výber podľa použitia: Ochranný náter proti korózii, základ pre ďalší farebný náter a ako sýta farba na dekorovanie. Okrem železa a ocele môžete farbu používať na pozinkovanú oceľ a neželezné kovy, napr. hliník, meď alebo mosadz. Akrylové farby riediteľné vodou alebo „klasické“ farby na báze umelej živice obsahujúce rozpúšťadla nanášajte na povrch štetcom, penovým valčekom alebo sprejom.

Pamätajte: Kto pri práci s farbami zanedbáva platné bezpečnostné pravidlá (napr. poriadne vetranie, pričom lepšie je pracovať vonku), riskuje vážne poškodenie zdravia. Na zadnej strane každého obalu nájdete pokyny k obsiahnutým látkam, nebezpečenstvám a ochranným opatreniam.

1. Natieranie železa a ocele

Pred náterom je potrebné odmastiť a očistiť povrch. Povrch očistite najvhodnejšie univerzálnym riedidlom. Hrdzu je tiež nutné vopred dôkladne odstrániť, obrúsením (napr. vŕtačka s nástavcom drôtenej kefy) alebo zoškrabaním drôtenou kefou. Pri hlbšej korózií na napadnuté miesta naneste antikorózny prípravok.

Po očistení naneste základný antikorózny náter. Potom nasleduje vrstva farebného náteru a následne náter bielou alebo sýtou farbou. Veľké plochy natierajte bez stekania, farbu nanášajte plynule v pozdĺžnom smere v pruhoch, roztiahnite naprieč a znovu v pozdĺžnom smere (zvislo, vodorovne, zvislo). Natierajte spôsobom „mokrý do mokrého“ a pracujte plynule, aby sa zabránilo viditeľným nánosom farby.

2. Natieranie pozinkovanej ocele farbou

Novú pozinkovanú oceľ pred nanesením vhodného základného náteru vyčistite v zinkovom kúpeli. Na vytvorenie roztoku použite 10 l vody, 0,5 l čpavkového roztoku (25% vodný roztok čpavku) a cca 10 ml čistiaceho prostriedku. Kovový diel dôkladne očistite brúsnou hubkou s rúnom. Používajte ochranné rukavice!

Staré, zvetrané a drsné pozinkované povrchy nie je potrebné čistiť v zinkovom kúpeli.

Po tomto kúpeli naneste základný náter.

Existujú aj tzv. výrobky 2 v 1 (priľnavá základná farba a antikorózna ochrana v jednom). Riaďte sa pokynmi výrobcu, pretože nie všetky základné náterové farby sú vhodné na zinkové povrchy.

Po zaschnutí základnej farby naneste krycí náter.

Pamätajte: Používajte len vzájomne zladené základné a ochranné nátery.

3. Natieranie neželezných kovov farbou

Neželezné kovy (napr. hliník, meď, mosadz), ale aj nehrdzavejúcu oceľ môžete skrášliť farbou. Povrch kovu starostlivo zdrsnite brúsnym rúnom alebo jemným brúsnym papierom (napr. zrnitosť 320, hliník eventuálne navyše odmastite).

Náter teraz nanášajte v dvoch vrstvách: Základný priľnavý náter (tu zo spreja) poriadne pretrepte, nasaďte ventilček a kov priečne nastriekajte.

Po zaschnutí základného náteru naneste krycí náter (tu rovnako zo spreja): Nádobu spreja silno pretrepte, aby sa premiešali všetky farebné pigmenty. Farbu striekajte zo vzdialenosti asi 30 cm od daného dielu, súbežne s predmetom (nestriekajte krúživými pohybmi). Najvhodnejšie je pracovať vonku a okolie starostlivo prikryť.

Obrázková galéria: Natieranie kovov farbou

Pred nanesením farby dôkladne vyčistite kovy, pozinkovanú oceľ a neželezné kovy. Hrdzavé miesta odstránite obrúsením alebo oškrabaním drôtenou kefou.
Prvá vrstva základného náteru zaisťuje, že farba neskôr drží lepšie a kov je tiež chránený proti korózii.
Po zaschnutí základného náteru nasleduje nanesenie medzináteru – v exteriéri tiež antikoróznych farieb. Potom nasleduje náter bielou alebo sýtou farbou.
Natierajte spôsobom „mokrý do mokrého" a pracujte plynule, aby sa zabránilo viditeľným nánosom.

Čistenie a uschovávanie štetcov

Farby na akrylovej báze sú riediteľné vodou. Použité štetce dôkladne prepláchnite pod tečúcou teplou vodou a zavesené nechajte uschnúť. Aby štetce nestvrdli i pri dlhšom skladovaní, zaveste ich nad pohár s ľanovým alebo rastlinným olejom tak, aby hroty štetca boli ponorené.

  • Brúsne rúno
  • Brúsny papier
  • Drôtená kefa
  • Lakovacia vanička
  • Miešacie drievko
  • Natieračský valček
  • Penové valčeky pre farby na báze umelej živice
  • Štetec s pravými štetinami pre farby na báze umelej živice
  • Štetec so syntetickými štetinami pre akrylové farby
  • Valčeky so vzorom na akrylové farby