Hlavný obsah

Natieranie a lazúrovanie dreva

Natierať drevo farbou alebo lazúrou nie je ťažké – pokiaľ je dodržaný pracovný potup. Začína to už pri správnej príprave: Odstraňovačom starých náterov alebo teplovzdušnou pištoľou najprv odstráňte starý náter. Následne povrch dôkladne očistite. Očistením ste súčasne urobili ďalší dôležitý pracovný krok: Navlhčenie dreva. Navlhčením napučia vlákna dreva a malé poškodenia zmiznú samy od seba. Dôležité: Drevo musí byť navlhčené na všetkých miestach rovnomerne. Vlákna dreva vyrovnané navlhčením následne obrúsite a vyhladíte pre nasledujúce ošetrenie povrchu.

Pamätajte: Kto pri zaobchádzaní s farbami a lazúrami zanedbáva platné bezpečnostné pravidlá (napr. poriadne vetranie, pričom je lepšie pracovať vonku), riskuje vážne poškodenie zdravia. Na zadnej strane každého obalu nájdete pokyny k obsiahnutým látkam, nebezpečenstvám a ochranným opatreniam. Na ochranu pokožky rúk používajte gumové ochranné rukavice.

1. Náradie na natieranie farby

Okrem starostlivého náteru farbou, príp. lazúrou je pre dobrý výsledok rozhodujúca voľba a kvalita potrebného náradia. Používaním vysokokvalitných štetcov a valčekov ušetríte čas a bude sa Vám lepšie natierať. Farbu alebo lazúru dobre premiešajte miešacou tyčinkou a použite vaničku na farby alebo mriežku. Tie Vám uľahčia prácu predovšetkým s lakovacími valčekmi: Valčeky so vzormi sú vhodné na akrylové farby, penové valčeky sú vhodné na farby na báze syntetickej živice. Štetce s pravými štetinami (čínske alebo prasacie štetiny) používajte na farby a laky obsahujúce rozpúšťadlá. Pre vodou riediteľné akrylové farby použite štetec s umelými štetinami. Pre nanášanie lazúry je vhodný špeciálny lazúrovací štetec.

Pamätajte: Nový štetec pred použitím dôkladne vyperte. Voľné štetiny vypadnú, ak niekoľkokrát prejdete po surovom dreve alebo brusnom papieri. A: Rešpektujte údaje, pre ktoré farby a lazúry je daný nástroj určený.

2. Natieranie dreva bezfarebným lakom alebo sýtou farbou

Po „navlhčení“ nechajte drevo úplne uschnúť. Následne drevo obrúste, najlepšie ručne pomocou brúsneho papiera a praktického klátika. Povrch dreva je krásne hladký, ak budete postupovať v troch pracovných krokoch: Začnite hrubým brúsnym papierom (zrnitosť 120), potom stredným (zrnitosť 150). Nakoniec použite jemný brúsny papier (zrnitosť 180). Pracujte s miernym tlakom v smere textúry dreva. Následne odstráňte prach pomocou suchej kefy alebo povrch povysávajte.

Krásny výsledok – aj pri natieraní bezfarebným lakom – docielite nanesením viacerých vrstiev: Základný náter, medzináter a vrchný náter. Najskôr natrite hrany pomocou štetca a hneď potom plochy bez nasadzovania valčeka v smere žilnatosti dreva.
Ak chcete na celú plochu nanášať akrylovú farbu pomocou štetca, natrite len dva až tri pruhy, ktoré následne „rozoženiete“ alebo „urovnáte“ tak, že štetcom alebo valčekom prejdete po ploche najskôr priečne a potom opäť pozdĺžne – bez nanesenia novej farby. Tak docielite rovnomerné rozotretie farby. Štetec ponorte do farby vždy len do tretiny dĺžky štetín.

Pamätajte: Aby sa zvírený prach neusadil do ešte vlhkej farby, pracujte s ňou v čo možno najmenej prašnom prostredí.

3. Natieranie samostatných farebných plôch

Aby ste zabránili tomu, že bude farba na samostatných farebných plochách stekať pod lepiacu pásku, natrite plochu najskôr základným náterom, medzináterom a vrchným náterom. Skôr ako následne začnete požadovanú plochu starostlivo oblepovať (maliarskou krepovou páskou alebo maskovacou páskou), musí byť farba základnej plochy absolútne suchá (riaďte sa pokynmi výrobcu).

Oblepenú plochu znovu natrite základnou farbou – tak zalepíte najmenšie prasklinky. Po zaschnutí dvakrát pretrite valčekom s farbou a potom odstráňte lepiacu pásku.

4. Základný náter

Niektoré predmety musíte pred nanášaním farby navyše ošetriť základným náterom. Napríklad by mali byť „stredne husté drevovláknité dosky“ (MDF) ošetrené plniacim základným náterom predovšetkým v oblasti hrán. V prípade dubového dreva, ktoré obsahuje živice, ale aj ďalšie látky, môže dochádzať k sfarbovaniu laku. Tu je nutné opätovné nanesenie izolačného základu obsahujúceho rozpúšťadlá.

5. Lazúrovanie dreva

Povrch nábytku zušľachtíte lazúrou nasledovne: Surové drevo obrúsite a očistite už opísaným spôsobom. Drevo potom raz natrite lazúrou a nechajte ju zaschnúť. Po vyschnutí lazúry povrch ešte raz prebrúste jemným brúsnym papierom. Druhý náter špeciálnou  lazúrou na nábytok sa postará o krásny lesk bez toho, aby bola skrytá štruktúra dreva. Štetec veďte dlhými ťahmi súbežne so žilkovaním dreva, tým získate rovnomerný povrch.

Odporúčanie: Lazúra je často riedka a môže rýchlo „stiecť“. Oblepte preto všetky miesta, ktoré musia byť chránené, krepovou pákou. Akonáhle lazúra zaschne, odstráňte krepovú pásku. Vlastná farba dreva ovplyvňuje výsledný farebný odtieň, preto je treba urobiť skúšobný náter.

Obrázková galéria: Natieranie a lazúrovanie dreva

Dôkladne pred náterom alebo aplikáciou lazúry vyčistite drevo. Vybrúste starostlivo tiež povrchy a rezné hrany a vysávačom odstráňte prach.
MDF dosky potom natierajte základným náterom. Okrem toho odporúčame naniesť izolačný základ, aby látky obsiahnuté v dreve (živica) neprenikali na povrch.
Nanášajte základný náter, medzináter a vrchný náter: Natrite hrany pomocou štetca a plochy pomocou valčeka v smere textúry dreva.
Čistých farebných plôch docielime najlepšie, keď oblepíte požadovanú plochu lepiacou páskou a túto nanovo natriete základnou farbou pred nanesením farebného náteru. Jedine týmto spôsobom sa vyhnete viditeľným „zábehom" farby (na obrázku vľavo). Vzťahuje sa na akrylovú farbu a farbu na báze umelej živice.

Druhy farebných náterov

Existujú tri dôležité druhy farieb: Akrylové farby, farby na báze prírodnej živice a farby na báze syntetickej živice. Akrylové farby neobsahujú rozpúšťadlá, sú riediteľné vodou, nezapáchajú a sú rýchlo spracovateľné. Hodia sa pre nátery dreva, kovov, ako i plastických hmôt. Pri farbách na báze prírodnej živice sa ako spojivo používajú suroviny rastlinného a živočíšneho pôvodu. Farby na báze umelej živice môžete použiť obzvlášť pre stoly, stoličky a iné povrchy, ktoré sú vystavené stálemu zaťaženiu. Pomocou farieb na báze umelej živice vytvoríte povrchy odolné voči nečistotám a škrabancom.

Odstránenie starého laku teplovzdušnou pištoľou 

Staré vrstvy náteru môžete odstrániť pomocou teplovzdušnej pištole. Horúci vzduch s teplotou až 600 °C farbu zmäkčí a potom sa dá ľahko odstrániť. Teplovzdušnou pištoľou sa preto čo najviac priblížte k odstraňovanej farbe. Pamätajte na to, že sa vzduch medzi tryskou a farbou rýchlo ochladzuje, napr. pri vzdialenosti 5 cm o 70 °C.

Skôr ako pištoľ odložíte, nechajte trysku vychladnúť. Nedotýkajte sa jej rukami a položte ju na nehorľavé miesto.

Odstraňovač starých náterov

Odstraňovače starých náterov sú v súčasnosti ponúkané bez zdraviu škodlivých chlórovaných uhľovodíkov a metylchloridov. Aj napriek tomu pracujte v gumových rukaviciach a to vonku alebo pri otvorenom okne. Doba pôsobenia závisí od teploty a starého náteru (rešpektujte pokyny výrobcu). Odstraňovače starých náterov sú určené na okamžité použitie: Nanášajte ich štetcom, kefou alebo valčekom z jahňacej kože. Počkajte, kým sa na starej farbe začnú objavovať pľuzgiere. Uvoľnenú vrstvu náteru potom odstráňte špachtľou. Pri viacerých vrstvách farby môže byť nutný ďalší náter odstraňovačom. Skontrolujte, či sa uvoľnili všetky zvyšky farby.

Pre odstránenie farieb na báze syntetickej živice a olejových farieb používajte odstraňovač v prášku, z ktorého po zmiešaní s vodou vznikne pasta. Tak je možné odstrániť až do desiatich vrstiev farby naraz. Odstraňovač starých náterov v prášku nie je vhodný pre dyhované drevo, disperzné farby, nitro a akrylové farby.

 • Akrylová farba, farba na báze prírodnej alebo umelej živice podľa potreby
 • Brúsny papier
 • Brúsny klátik
 • Gumové rukavice
 • Lakovacie valčeky (valčeky so vzormi pre akrylové farby, penové valčeky pre farby na báze umelej živice)
 • Odstraňovač starých náterov alebo pasta na odstránenie starých náterov
 • Ryžová kefa
 • Špongia
 • Špachtľa
 • Štetec z umelých alebo pravých štetín
 • Teplovzdušná pištoľ v prípade potreby
 • Terpentín
 • Vanička na farbu s vymeniteľnými mriežkami
 • Základný náter v prípade potreby