Náter vonkajšej omietky

Nepriaznivé počasie, ako dážď, krúpy, sneh a slnečná žiara, zanechajú v priebehu rokov na fasáde domu nepekné stopy. Potom je na čase vonkajšiu omietku znova natrieť. Prípravné práce trvajú sice dlhšie než vlastný náter, ale isto sa vyplatia a odmenou vám bude úplne nová tvár vášho domu.

1. Montáž stavebného lešenia
Pri novom nátere fasády potrebujete lešenie, ktoré musí byť k fasáde pripevnené pomocou lešenárskych tyčí, spojok a hmoždiniek.
V našej požičovni náradia v odbornom centre BAUHAUS sú vám k dispozícii univerzálne a mnohostranne použiteľné kompletné lešenia pre vnútorné aj vonkajšie priestory.
2. Výber fasádnej farby
Okrem vzhľadu plní nový omietkový náter aj dôležité ochranné funkcie. Je odolný proti poveternostným vplyvom, chráni fasádu pred napadnutím riasami, plesňami alebo machom, a zároveň prepúšťa vodné pary. Najvhodnejšie sú moderné tónované fasádne farby na báze silikónovej živice a disperzné silikátové farby.
Ďalšie informácie a tipy na výber správnej fasády nájdete v BAUHAUS Tipe od profesionála:


3. Predbežná príprava fasády
Fasáda musí byť pred natieraním vždy suchá, zbavená trhlín a prachu: Najskôr ju vyčistite pomocou vody a kefy alebo najjednoduchšie pomocou vysokotlakového čističa.
Následne môžete odstrániť poškodenia, ako napr. trhliny, ktoré sú viditeľné. Uvoľnenú omietku zároveň obite a naneste novú. V ďalšom kroku oblepte krycou fóliou všetky okná, dvere atď..

Aby bol podklad rovnomerne savý a spevnený, naneste následne hĺbkovú fasádnu penetráciu: Buď pomocou štetky, fasádneho valčeka, alebo najpohodlnejšie tlakovým postrekovačom.


4. Nový náter vonkajšej omietky
Nezáleží na tom, akú farbu použijete, no platí: Nenatierajte pri priamom slnečnom žiarení, za veľmi horúcich dní a taktiež nie pri teplotách pod 5 °C. Farbu natierajte pomocou štetca po úsekoch: rohy, hrany, ako aj prechody k oknám, dverám atď. Následne si vezmite fasádny valček. Farbu nanášajte najprv zhora dole, potom jedenkrát krížom krážom a znovu zhora dole.
Oprava alebo sanácia trhlín
Praskliny vo fasáde nie sú vzácnosťou. Mali by ste však skontrolovať či ide o povrchové poškodenie fasády, alebo či trhliny vznikli dôsledkom narušenia statiky domu.
Aby ste zistili, či ide naozaj o narušenie statiky, umiestnite do trhlín sadrové značky. Ak sadra rýchlo a rozsiahlo praskne, je nevyhnutná profesionálna sanácia. Pokiaľ sadra praská len veľmi málo alebo vôbec, pravdepodobne ide len o povrchové praskliny omietky. Tieto opravíte pomerne jednoducho: Prasklinu rozšírte (napr. rozbrusovacou brúskou) a po penetrácii ju vyplňte akrylom.
- Čistiaca kefa
- Fasádna farba podľa potreby
- Fasádny valček
- Kýbeľ
- Krepová páska
- Krycia fólia
- Miešacia tyč alebo miešadlo
- Odlamovací nôž
- Penetrácia podľa potreby
- Stavebné lešenie, pojazdné lešenie alebo rebrík
- Stierková hmota
- Stieracia mriežka
- Špachtľa
- Štetec
- Tlakový postrekovač/záhradný rozprašovač
- Vysokotlakový čistič