Hlavný obsah

Kladenie drevených podláh

Prírodná podlahová krytina z drevených dosiek je pod nohami príjemne teplá, upravuje vlhkosť, je odolná proti opotrebovaniu a výrazne trvanlivejšia než napríklad koberec. Ak sa rozhodnete pre neupravené dosky, musíte drevo po kladení ešte ošetriť lakom alebo tvrdým voskovým olejom.

1. Príprava podkladu

Ako pri všetkých spôsoboch kladenia, musí byť podklad rovný, suchý a nosný, a ďalej musí byť bez trhlín a nečistôt. Ideálnymi podkladmi sú napríklad všetky pevné, hladké, stabilné, suché používané podklady – ako poter, PVC alebo  linoleum.

V uvedenom príklade bolo kompletne dobudované doteraz nepoužívané podkrovie. Teraz ešte chýba podlahová krytina: Skladá sa z neupravených dosiek zo smrekovcového dreva (19 mm), ktoré sa po položení napustia tvrdým voskovým olejom.

2. Kladenie drevených dosiek

Najskôr stanovte rovinu: Napnite označovaciu šnúru (napr. pozdĺž dverí), následne odmerajte vzdialenosť od napnutej šnúry k ďalšej stene a označte ju.

Rovinu teraz preneste pozdĺž tejto steny (adekvátne šírke dosiek) a taktiež tu napnite označovaciu šnúru. Na celý podklad navyše položte stupajovú izoláciu.

S kladením fošní začnite pozdĺž označovacej šnúry napnutej pri stene: Dosky priskrutkujte najskôr na strane steny kolmo zhora a potom šikmo smerom do miestnosti.
Pozor: Nezabudnite na dilatačné škáry! Na dodržanie rovnomernej vzdialenosti cca 15 milimetrov od steny, dverných prechodov, stĺpov použite pokladacie kliny.

Už na začiatku myslite na koniec: Posledný rad dosiek nesmie byť príliš úzky po pozdĺžnom reze, ktorý je väčšinou nutný. Podľa okolností odrežte teda pozdĺžne už aj prvý rad. To je napríklad tak či tak nutné, ak nie je stena úplne rovná: Na prvý rad dosiek označte priebeh steny a dosky adekvátne zrežte.

Ďalší rad klaďte tak, že pozdĺžne strany spojíte pomocou kladivka a dorážacieho klátika a tiež ich priskrutkujte. Dbajte na to, aby ste nepoškodili drážku.
Pozor: Skrutkový spoj sa robí pod uhlom 45 stupňov približne každých 35 centimetrov.

Ak musíte drevený diel skrátiť, položte dosku obrátene a s presahom, označte miesto rezu a odrežte ju úkosovou/pokosovou pílou, priamočiarou alebo okružnou pílou.
Okrem toho zlepujte dosky vždy na čelných stranách (vytekajúce lepidlo ihneď zotrite).

Diely posledného radu musíte zodpovedajúcim spôsobom zrezať. Pozdĺžne strany potom škárotesne spájajte pomocou ťahadla a fošne priskrutkujte na strane steny opäť kolmo.

3. Obrúsenie a naolejovanie drevených dosiek

Pred tým, než môžete nanášať tvrdý voskový olej, musíte kvôli zachovaniu optimálneho a hladkého povrchu podlahu najskôr obrúsiť v niekoľkých cykloch brúsenia. Na to sú nutné tri cykly brúsenia so zrnitosťou 40, zrnitosťou 60 a zrnitosťou 100.
Ďalšie informácie na tému brúsenia a natierania doskovej podlahy získate v Radcovi BAUHAUS Renovácia doskovej podlahy.

Zapnite brúsku (napr. valcovú alebo tanierovú brúsku) a postupujte pozvoľna dopredu a pákou pri tom spustite brúsny valec. Teraz sa priblížte k stene a opäť stlačte páku tak, aby sa brúsny valec zodvihol zo zeme. Pri chode naspäť valec opäť opatrne spustite a brúste späť v tej istej stope. Teraz môžete obrúsiť celú podlahu tak, že budete strojom pohybovať vpred a vzad. Pracujte zľava doprava.
Pozor: Aby ste sa vyvarovali stôp po brúsení, stroj nezastavujte. Doskovú podlahu navyše vždy brúste v smere dreva.
Keďže valcovou brúskou nie je možné brúsiť oblasť pri stene, použite tu a na dverných prechodoch alebo pod kúrením okrajovú brúsku s rovnakou zrnitosťou ako v prípade valca.

Otvory po skrutkových spojoch a väčšie škáry medzi doskami teraz vyplňte brúsnym prachom a škárovacím tmelom: Vezmite trochu brúsneho prachu z posledného brúsenia a zmiešajte ho so škárovacím tmelom na cestovitú hmotu. Pomocou špachtle ju rozdeľte do všetkých medzier, škár, nezakrytých hláv skrutiek, hŕč atď.
Po uschnutí vykonajte posledný cyklus brúsenia so zrnitosťou 100, podlahu potom dôkladne vysajte a navyše ju zotrite vlhkou handrou.

Teraz na podlahu naneste rovnomerne valčekom tvrdý voskový olej, a to dostatok (bez kaluží). V prípade neupraveného dreva potrebujete spravidla dva nátery. Medzi nátermi vyleštite podlahu leštiacim strojom (poduška vo farbe béžovej alebo červenej).

Galéria obrázkov: Kladenie drevených podláh

Kladenie neupravených dosiek z masívneho dreva začína presným stanovením roviny. Čím precíznejšie tu pracujete, tým krajšia bude neskôr drevená podlaha.
Keďže masívne dielce nemajú integrovanú stupajovú izoláciu, musíte položiť samostatnú izolačnú podložku.
Prvý rad položte pozdĺž napnutej značkovacej šnúry a priskrutkujte ho: prvé dosky na strane steny kolmo a smerom do miestnosti v uhle 45 stupňov.
Ďalšie dosky teraz klaďte rad za radom: Pozdĺžne strany pritom spájajte škárotesne (pomocou dorážacieho klátika a kladivka) a priskrutkujte ich v uhle 45 stupňov. Čelné strany zlepujte lepidlom na drevo.
Skôr než nakoniec môžete na položené dosky nanášať tvrdý voskový olej (dva nátery), musíte podlahu obrúsiť v niekoľkých cykloch brúsenia (sled zrnitostí brúsneho papiera 40, 60, 100).
 
 
 

Aklimatizácia

Skôr ako sa do toho poriadne pustíte: Poskytnite ešte zabaleným doskám trochu času, aby si privykli na teplotu a vzdušnú vlhkosť. Uskladnite ich preto približne na dva dni v miestnosti, v ktorej sa bude neskôr klásť podlaha.

Starostlivosť o naolejované podlahy

Naolejované podlahy potrebujú z času na čas ďalšiu vrstvu oleja. Použite na to ošetrujúci olej a leštiaci stroj a podlahu následne vytrite do sucha.
Znečistené podlahy čistite najlepšie poduškou napustenou olejom, pokým sa špina neuvoľní.

 • Aku skrutkovač
 • Ceruzka
 • Handry na podlahu
 • Jednokotúčová brúska / leštiaci stroj vr. podušky vo farbe béžovej alebo červenej
 • Gumové kladivo
 • Tvrdý voskový olej
 • Lepidlo na drevo
 • Úkosová/pokosová píla resp. priamočiara píla
 • Kotúčová píla
 • Dosky z masívneho dreva, napr. z neupraveného smrekovca, podľa potreby vr. skrutiek
 • Ochranné rúško
 • Príp. okrajová a rohová brúska vr. šmirgľového papiera (zrnitosť 40, 60, 100)
 • Valček s predlžovacou tyčou
 • Nožnice
 • Dorážací klátik
 • Brúska (napr. valcová brúska) vr. šmirgľového papiera (zrnitosť 40, 60, 100)
 • Kábel
 • Vysávač
 • Stupajová izolácia podľa potreby
 • Pokladacie kliny
 • Skladací meter
 • Ťahadlo