Hlavný obsah

Ako môžeme pomôcť zvieratkám v zime?

 

Na jeseň hľadá veľa vtákov, hmyzu a ďalších obyvateľov pôdy vhodný úkryt pred zimou. Ak máte záhradu, môžete im aj s malým úsilím vytvoriť skvelé miesto, ktoré ich ochráni pred ľadom a snehom a tiež im môžete pomôcť pri hľadaní potravy. Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete tipy, ako spríjemniť zimu jednotlivým druhom zvierat. 

Checklist pre „pánov domu“

  • Vytvorte na svojej záhrade domčeky pre ježkov alebo na nej postavte hmyzí hotel. Oboje vyzerá dobre a navyše urobíte niečo užitočné.
  • Myslite na to, že aj neporiadok má svoje svetlé stránky.  Na dobre udržovanú záhradu sa síce pekne pozerá, ale nedáva žiadny priestor zimným návštevníkom. Takže to s upratovaním záhrady zase toľko nepreháňajte. :-)
  • Nechystajte vtáčím kamarátom kŕmenie príliš blízko okien. Nedokážu rozoznať sklo a môžu do neho naletieť a ublížiť si.
  • Ak je to možné, nepoužívajte nástroje na upratovanie lístia na celej ploche. Môžete tak poraniť hmyz, ktorý si vo zvyškoch listov urobil pohodlie. 

Takto môžeme typickým zvieracím návštevníkom spríjemniť zimu:

1. Žabky potrebujú dobrý úkryt, ktorý ich ochráni pred zimou. Ideálne sú diery v zemi vyplnené lístím. Dobre sa ale cítia aj v hromade kompostu alebo dutinách stromov.

2. Aj vtáky patria medzi hosťov, ktorých v priebehu chladných dní na našej záhrade vidíme radi a často. Pre týchto malých jedákov môžeme prichystať jablká, ovsené vločky a hrozienka. Z obilnín majú najradšej slnečnicové semienka alebo nesolené oriešky. 

3. Veveričky sú naozajstní umelci v prežití v mraze a snehu. Ťažkosti im však spôsobuje zamrznutie pôdy a teda aj zásoby jedla. V priebehu zimy môžeme pomôcť aj im a postaviť pre ne kŕmnu stanicu.    

4. Ježkovia už od začiatku novembra hľadajú svoje miestečko, kde prezimujú a uložia sa na zimný spánok. Najčastejšie sa uvelebia v lístí alebo chrastí. Kompost, živý plot alebo kôpka slamy patrí tiež medzi vítané brlôžky ježkov. A aby sme ježkom v zime pomohli, môžeme im také miesto pripraviť sami. 

 

5. Plazy, ako napríklad jašterice, v priebehu zimy tiež upadajú do stavu hibernácie, teda zimného spánku. A aby v priebehu chladných teplôt nezmrzli, potrebujú mrazuvzdorný prístrešok ako sú štrbiny v kameňoch, pod zemou alebo v koreňoch stromov. Niektoré druhy obojživelníkov dokonca prezimujú pod vodou. Aj im môžeme pomôcť s prípravou vhodného prístrešku.

6. Hmyz v priebehu zimných mesiacov pre svoju ochranu potrebuje viac než lístie. Zmiešajte teda lístie s vetvičkami, drevom alebo chrastím. Ľahko im tak môžete vytvoriť hmyzí hotel, ktorý ich ochráni pred dažďom, snehom, ale aj pred vtákmi. 

7. Dážďovky prezimujú priamo v zemi. Aj im môžeme pomôcť, aby lepšie prečkali zimu. Oveľa viac budú chránené pred mrazmi, ak na zeminu nanesieme vrstvu mulčovacej kôry. Dobre sa cítia aj v komposte.

8. Lienky patria medzi najcennejších pomocníkov na záhrade. Nechajte upratovanie uschnutých rastlín až na jar. Lienky aj ďalší chrobáčikovia prezimujú v ich stonkách, často aj vo väčších skupinkách.

9. Ryby zimu prečkávajú v rybníkoch v hĺbke najmenej jedného metra. Hľadajú miesto blízko zeme, kde je dostatočne teplá voda, v ktorej môžu prezimovať. Ak je rybník príliš plytký, vybudujte doma zimné akvárium so studenou vodou.