Hlavný obsah

Vysokotlakový čistič

Aby ste sa zbavili skutočne namáhavej práce pri čistení terás, ciest, stien, nábytku alebo záhradného náradia a pritom ich dôkladne zbavili špiny, možno to zvládnuť rýchlo a jednoducho vysokotlakovým čističom. Vysokotlakové čističe sú skutoční ochranári životného prostredia: Klasickou záhradnou hadicou preteká v rovnakom čase omnoho viac vody než vysokotlakovým čističom. Šetria vodu – a práve pri čistiacich prácach a zavlažovaní sa dnes spotrebováva stále viac pitnej vody. Praktické čistiace prístroje sú poháňané elektromotormi, ľahko ovládateľné a všestranne použiteľné. Už malými prístrojmi určenými pre začiatočníkov dosiahneme čistotu. Výkonnejšími prístrojmi dosiahneme výsledok pohodlnejšie a rýchlejšie.

Pamätajte si: Pri čistení chodníkových dosiek, terás, okien a okenných rámov sa bezpodmienečne vyhýbajte škáram a tesneniam. Prúd vody je tak silný, že by mohol preraziť tesnenie v oknách a obnažiť škáry.

Výber správneho vysokotlakového čističa

V prípade vysokotlakových čističov máte na výber zo širokej ponuky. Vysokotlakové čističe existujú ako na studenú, tak aj na teplú vodu. V profesionálnej oblasti je možné zakúpiť vysokotlakové čističe aj so spaľovacím motorom. Na súkromné účely postačí čistič so studenou vodou. To znamená, že prístroj sám nepripravuje teplú vodu. Na zlepšenie výkonu pri čistení je možné ale teplú vodu privádzať. V návode na obsluhu výrobca uvádza, akú maximálnu teplotu môže mať privádzaná voda. Dodržujte pokyny výrobcu, pretože môže dôjsť k poškodeniu alebo zničeniu tesnenia.

Pamätajte si: Čističe na teplú vodu sú finančne nákladnejšie – avšak rýchlejšie rozpúšťajú tuky a oleje a značne sa tak skracuje doba čistenia.

Pri nákupe venujte pozornosť predovšetkým tlaku a množstvu vody, ktorá vysokotlakový čistič dodáva – čím väčšie množstvo vody, tým vyšší výkon pri čistení. Napríklad s 50 litrami vody, ktorá proti stene strieka pod tlakom 30 bar, docielime iný výsledok pri čistení ako s 1 litrom vody, ktorý takisto pod tlakom 30 bar zasiahne stenu. Pre súkromného používateľa, ktorý chce príležitostne vyčistiť svoju terasu, úplne postačí prístroj s maximálnym tlakom 120 až 150 bar.

O rýchlom a dôkladnom postupe práce rozhoduje aj tryska. V princípe rozlišujeme medzi tryskami s plochým rozstrekom a tryskami s bodovým lúčom. Silný bodový lúč rozpustí aj veľmi priľnutú nečistotu, plošný rozstrek rozloží vodu do šírky a je vhodnejší na veľké plochy. Ďalšia tryska, tzv. rotačná tryska, v sebe spája výkon plošného rozstreku so silou pri čistení bodového lúča.

Pre rôzne čistiace práce existuje množstvo príslušenstva, z ktorého máte na výber: Predlžovacie nástavce z oceľových alebo plastových rúrok, plochá kefa, plastová hubica, rotujúca umývacia kefa, ručná postreková pištoľ, nádrž na čistiace prostriedky a ešte oveľa viac.

Kombináciou tlaku a množstva vody odstraňujú vysokotlakové čističe rýchlo a pohodlne silno priľnavú špinu – riasy, mach. Bez námahy pomocou vysokého tlaku vody odplaví nečistoty zo stien, kameňov a ciest. Pomocou príslušných umývacích kief a rozstrekovacích trysiek sa darí čisteniu záhradníckej techniky a náradia či záhradného nábytku, diskov z ľahkých kovov, automobilov, alebo bicyklov takmer bez námahy. S praktickým predlžovacím nástavcom je možné okrem toho pomocou umývacej kefy čistiť okenné tabule zimných záhrad.

 

Pamätajte si: Nikdy nemierte prúdom vody na ľudí a s vysokotlakovým čističom pracujte smerom od tela. Okrem toho pri čistení vysokotlakovým čističom by ste mali nosiť pevnú obuv.

Obrázková galéria: Vysokotlakový čistič

Takto funguje vysokotlakový čistič: voda sa privádza pomocou piestového čerpadla pod vysokým tlakom. Vysoký tlak vytvára v čistiacej tryske alebo rozprašovacej hlavici prúd vody s vysokou rýchlosťou. Týmto je možné zbaviť povrchy aj od odolných nečistôt alebo vrstiev náterov.
Riasy, lišajníky a machy je možné zmyť z terás jednoducho vysokým tlakom vody.
Nielen na záhrade – ale tiež v poľnohospodárstve sa používajú vysokotlakové čističe na odstránenie aj tých najnáročnejších nečistôt.

Univerzálny koncentrát pre vysokotlakové čističe

Špeciálny koncentrát pre vysokotlakové čističe rozpustí dokonca aj veľmi priľnutú nečistotu a je vhodný pre všetky typy a systémy vysokotlakových čističov.