Hlavný obsah

Vŕtačka

Vŕtačky zvládajú spoľahlivo a bez problémov vŕtanie do kovu, dreva alebo plastov a vŕtanie s príklepom do tehál, kameňa a betónu. S prídavnými zariadeniami môžu niektoré brúsiť, leštiť, frézovať, kefovať, miešať alebo čerpať. Na veľmi tvrdé materiály, ako je napríklad betón alebo žula, existuje ľahké vŕtacie kladivo. Jeho bicí mechanizmus dokáže vyvinúť ďaleko menej úderov ako príklepová vŕtačka. Jeho údery sú zato podstatne tvrdšie – a to takmer bez pritláčania.

1. Práca s vŕtačkou

Vŕtačka je všestranný pracovný nástroj a patrí do každej domácnosti. Aby sa pri vŕtaní do hladkých kovových plôch nezošmykla, pomôže, ak sa v bode vŕtania tvrdým kovovým hrotom urobí vryp. V prípade obkladačiek splní ten istý účel kus náplasti.

Okrem vŕtačky potrebujete tiež vhodné vrtáky. V zásade existujú tri rôzne typy: vrtáky do dreva, vrtáky do kameňa (s tvrdokovovým ostrím) a vrtáky do kovu.

Pomocou prepínača určíte či sa má vreteno vŕtačky otáčať v smere hodinových ručičiek (vpravo) alebo proti smeru hodinových ručičiek (vľavo) – teda skrutky utiahnuť alebo ich povoliť. Začínajte malými otáčkami a opatrne ich zvyšujte. Tak predídete zošmyknutiu vrtáka z vyznačeného miesta.

Správnu hĺbku vŕtania diery na hmoždinku zistíte tak, že dĺžku hmoždinky vyznačíte na vrtáku, alebo použijete držiak s dorazom.

Pamätajte si: Ak vyvŕtate príliš veľký otvor na hmoždinku, zasadrujte ju a zatlačte do nej hmoždinku.

 

Čistá práca: Už pri vŕtaní zachytávajte prach z vŕtania odsávacím zariadením alebo pod vŕtaný otvor prilepte papierový sáčok, napr. kávový filter.

2. Práca s vŕtacím kladivom

Na tvrdšie bočné steny a betón je vhodné vŕtacie kladivo. Svojimi údermi sa takmer samo prepracováva cez kamenivo. Stačí, aby ste stroj len trošku pritláčali a šetrili tak svoje vlastné sily.

Pamätajte si: Niektoré vŕtacie kladivá sa automaticky vypínajú, keď sa dotknú vodovodného potrubia – čo je praktické najmä pri práci v kúpeľni a kuchyni!

Pri vysekávaní vŕtacím kladivom musíte zapnúť zastavenie otáčania, napr. pri odstraňovaní starých obkladačiek alebo pri vysekávaní menších otvorov do muriva. Pre jednotlivé kladivá existujú špeciálne nástavce so sekáčmi. Najskôr vypnite poistky, potom vyskúšajte či murivom prechádza vodovodné potrubie, elektrické rozvody, alebo vykurovacie rúrky. Až potom začnite sekať vŕtacím kladivom otvor, do ktorého sa neskôr zapustí nová zásuvka.

Obrázková galéria: Vŕtačka

V závislosti na materiáli budete potrebovať rozdielne vrtáky: Existujú špirálovité vrtáky na kov, Forstnerove vrtáky na drevo, vrtáky do kameňa a kovu a mnohé ďalšie. Pokiaľ používate stojan vŕtačky, potom sú vyvŕtané diery veľmi presné a čisté.
Brúsenie, leštenie, strihanie, čistenie, hrubovanie, frézovanie alebo miešanie - s vhodným upevnením sa vrták stáva multifunkčným nástrojom!
Aj jamky sa dajú vytvoriť so správnym nástavcom.

Akumulátorové elektrické náradie

Praktickými pomocníkmi pri vŕtaní a skrutkovaní je akumulátorové náradie. Vzhľadom ku krátkodobým, no vysokým výkonom je výdrž akumulátorov obmedzená. Profesionálne akumulátorové skrutkovače ale zvládnu bez problémov aj skrutkovanie v rade veľkých priemerov. Tiež pre vŕtacie kladivá poskytujú profiakumulátory dostatočný výkon.