Tipy pre nákup rebríka

Či maľovanie stropu, alebo výmena žiaroviek – niektoré remeselnícke práce predstavujú „vyššie úlohy“. Na také vyvýšené pracoviská v domácnosti a pre ambicióznych domácich majstrov sa používajú pomôcky na výstup a rebríky. Už pri výbere dbajte na pevnú konštrukciu a vyskúšajte, či si poradíte s postavením a prepravou. Navyše je dôležitý typ konštrukcie a veľkosť rebríka zodpovedajúci vašim potrebám.
1. Správny rebrík na každý účel použitia
Najskôr sa musíte rozhodnúť, na aké účely rebrík potrebujete: Na práce vonku alebo vnútri, na schodoch, pri stromoch, na potreby v domácnosti alebo remeselnícke použitie? A ako vysoko chcete pomocou rebríka dosiahnuť? Tieto otázky by mali viesť vaše rozhodovanie pri výbere správneho rebríka. Vybraný výrobok by v každom prípade mal mať značku TÜV/GS a mal by byť skonštruovaný podľa medzinárodnej normy EN 131.
Pozor: Najčastejšími príčinami úrazov je používanie nesprávne vybraných rebríkov, neodborné použitia, používanie poškodených rebríkov alebo nedbanie na bezpečnostné predpisy.

V zásade sa rozlišuje medzi rebríkmi s priečkami a rebríky so schodovými priečkami: Rebríky so schodovými priečkami majú cca 80 milimetrov hlboké stupne a sú známe predovšetkým ako jednostranne prístupné rebríky pre domácnosť na každodenné použitie (obrázok vľavo). Rebríky s priečkami sú osadené cca 30 milimetrov hlbokými priečkami. Najbežnejšími modelmi sú tu jednodielne oporné rebríky, dvojdielne alebo trojdielne posuvné rebríky alebo rebríky s lanom (ako oporné rebríky), trojdielne viacúčelové rebríky (na obrázku vpravo), kĺbové rebríky alebo teleskopické rebríky v rôznych vyhotoveniach.

Na bežné použitie v domácnosti sú k dispozícii malé skladacie schodíky a jednoduché stojacie rebríky so schodovými priečkami. Na širokých stupňoch je možné aj dlhšie pohodlne stáť a horný koniec bočnice je navyše vytvorený ako uzavreté držadlo. Či skladacie schodíky, alebo klasické rebríky pre domácnosť – oba modely je možné úsporne sklopiť a uložiť do upratovacej skrine.

Pre ambiciózneho remeselníka prichádzajú do úvahy aj stojacie rebríky so schodovými priečkami. Niektoré modely majú taktiež mimoriadne široké stupne 125 milimetrov – na zvlášť bezpečné státie.

Pre tých, ktorí chcú vyjsť veľmi vysoko, napríklad pri práci na fasáde, sú vhodné viacúčelové rebríky s priečkami na poloprofesionálne použitie. Tieto rebríky je možné používať ako oporné, ale aj ako voľne stojace rebríky.
Pozor: Oporné rebríky by ste mali stavať v uhle 70 až 75 stupňov, aby sa zabránilo tak pošmyknutiu dolných bočníc rebríka, ako aj preklopeniu rebríka dozadu.
2. Bezpečná práca na rebríku
- Dodržujte piktogramy natlačené na rebríku – v skrátenej podobe ukazujú, ako rebrík riadne používať.
- Stavajte rebrík na únosnú, rovnú a nekĺzavú plochu – podľa okolností použite rozšírenie pätiek.
- Nestavajte rebrík ani príliš príkro, ani príliš plocho – uhol postavenia by mal mať 70 až 75 stupňov.
- Zistite, či je rebrík dostatočne dlhý – rebrík by mal vyčnievať minimálne jeden meter nad výstupnú plochu.
- Rebrík by mal byť bezpodmienečne čistý (tzn. suchý a bez mastnoty). Pri práci na rebríku by ste navyše mali mať pevnú obuv.
- Vyvarujte sa riskantných manévrov na rebríku a pre svoju bezpečnosť rebrík radšej častejšie prestavujte.
- Venujte pozornosť elektrickému vedeniu.
- Rebrík nepreťažujte.
- Nestavajte rebrík na pohybový alebo rozbitný materiál, ale proti únosným predmetom.
- Nikdy nezahradzujte prístup k rebríku sebe ani ostatným.
- Pri práci na dopravných komunikáciách sa musia rebríky zaistiť.
- Náradie so sebou noste iba vo vhodných taškách tak, aby ste mali obe ruky voľné a nič nemohlo spadnúť nadol.
Pracovné plošiny

Pri veľkoplošných prácach vonku na dome a na fasáde je lešenie pre domácich majstrov podstatne bezpečnejšie než normálne rebríky. Pomocou plošín ako príslušenstvo sa dajú rýchlo adaptovať na pojazdné lešenia aj niektoré viacúčelové rebríky.
Univerzálne a všestranne použiteľné kompletné lešenia dovnútra aj von sú k dispozícii v požičovni náradia BAUHAUS – na prianie vr. dopravy aj montáže a demontáže.