Hlavný obsah

Tipy pre nákup rebríka

Či maľovanie stropu, alebo výmena žiaroviek – niektoré remeselnícke práce predstavujú „vyššie úlohy“. Na také vyvýšené pracoviská v domácnosti a pre ambicióznych domácich majstrov sa používajú pomôcky na výstup a rebríky. Už pri výbere dbajte na pevnú konštrukciu a vyskúšajte, či si poradíte s postavením a prepravou. Navyše je dôležitý typ konštrukcie a veľkosť rebríka zodpovedajúci vašim potrebám.

1. Správny rebrík na každý účel použitia

Najskôr sa musíte rozhodnúť, na aké účely rebrík potrebujete: Na práce vonku alebo vnútri, na schodoch, pri stromoch, na potreby v domácnosti alebo remeselnícke použitie? A ako vysoko chcete pomocou rebríka dosiahnuť? Tieto otázky by mali viesť vaše rozhodovanie pri výbere správneho rebríka. Vybraný výrobok by v každom prípade mal mať značku TÜV/GS a mal by byť skonštruovaný podľa medzinárodnej normy EN 131.

Pozor: Najčastejšími príčinami úrazov je používanie nesprávne vybraných rebríkov, neodborné použitia, používanie poškodených rebríkov alebo nedbanie na bezpečnostné predpisy.

V zásade sa rozlišuje medzi rebríkmi s priečkami a rebríky so schodovými priečkami: Rebríky so schodovými priečkami majú cca 80 milimetrov hlboké stupne a sú známe predovšetkým ako jednostranne prístupné rebríky pre domácnosť na každodenné použitie (obrázok vľavo). Rebríky s priečkami sú osadené cca 30 milimetrov hlbokými priečkami. Najbežnejšími modelmi sú tu jednodielne oporné rebríky, dvojdielne alebo trojdielne posuvné rebríky alebo rebríky s lanom (ako oporné rebríky), trojdielne viacúčelové rebríky (na obrázku vpravo), kĺbové rebríky alebo teleskopické rebríky v rôznych vyhotoveniach.

Na bežné použitie v domácnosti sú k dispozícii malé skladacie schodíky a jednoduché stojacie rebríky so schodovými priečkami. Na širokých stupňoch je možné aj dlhšie pohodlne stáť a horný koniec bočnice je navyše vytvorený ako uzavreté držadlo. Či skladacie schodíky, alebo klasické rebríky pre domácnosť – oba modely je možné úsporne sklopiť a uložiť do upratovacej skrine.

Pre ambiciózneho remeselníka prichádzajú do úvahy aj stojacie rebríky so schodovými priečkami. Niektoré modely majú taktiež mimoriadne široké stupne 125 milimetrov – na zvlášť bezpečné státie.

Pre tých, ktorí chcú vyjsť veľmi vysoko, napríklad pri práci na fasáde, sú vhodné viacúčelové rebríky s priečkami na poloprofesionálne použitie. Tieto rebríky je možné používať ako oporné, ale aj ako voľne stojace rebríky.

Pozor: Oporné rebríky by ste mali stavať v uhle 70 až 75 stupňov, aby sa zabránilo tak pošmyknutiu dolných bočníc rebríka, ako aj preklopeniu rebríka dozadu.

2. Bezpečná práca na rebríku

 1. Dodržujte piktogramy natlačené na rebríku – v skrátenej podobe ukazujú, ako rebrík riadne používať.
 2. Stavajte rebrík na únosnú, rovnú a nekĺzavú plochu – podľa okolností použite rozšírenie pätiek.
 3. Nestavajte rebrík ani príliš príkro, ani príliš plocho – uhol postavenia by mal mať 70 až 75 stupňov.
 4. Zistite, či je rebrík dostatočne dlhý – rebrík by mal vyčnievať minimálne jeden meter nad výstupnú plochu.
 5. Rebrík by mal byť bezpodmienečne čistý (tzn. suchý a bez mastnoty). Pri práci na rebríku by ste navyše mali mať pevnú obuv.
 6. Vyvarujte sa riskantných manévrov na rebríku a pre svoju bezpečnosť rebrík radšej častejšie prestavujte.
 7. Venujte pozornosť elektrickému vedeniu.
 8. Rebrík nepreťažujte.
 9. Nestavajte rebrík na pohybový alebo rozbitný materiál, ale proti únosným predmetom.
 10. Nikdy nezahradzujte prístup k rebríku sebe ani ostatným.
 11. Pri práci na dopravných komunikáciách sa musia rebríky zaistiť.
 12. Náradie so sebou noste iba vo vhodných taškách tak, aby ste mali obe ruky voľné a nič nemohlo spadnúť nadol.

Galéria obrázkov: Tipy pre nákup rebríka

Na väčšinu prác v domácnosti stačia jednoduché skladacie schodíky. Práca na strope je však pohodlnejšia zo stojacieho rebríka. Okrem modelov z hliníka dostať taktiež dvojité stojacie rebríky z dreva.
Pri kúpe venujte pozornosť stabilnému ukotveniu priečok na postranniciach rebríka a ďalej vzdialenosti od zeme k prvej priečke: Takzvaný nástupný rozmer zodpovedá v ideálnom prípade ostatným vzdialenostiam priečok.
Stojacie rebríky s hlbokými stupňami na bezpečnú oporu by v každom prípade mali mať taktiež protišmykové povrchy stupienkov alebo tŕne na stupienkoch. Oporná plocha a multifunkčná škrupina s háčikom na vedierko navyše uľahčujú prácu na rebríku.
Kvôli uľahčeniu obsluhy sú výsuvné rebríky často vybavené lanovou kladkou.
Zvlášť dôležité sú zaistenia proti sklopeniu oboch párov nosných postranníc. I jednoduché rebríky do domácnosti by taktiež mali byť od určitého počtu stupňov doplnkovo vybavené bezpečnostným pásom.
 
 
 

Pracovné plošiny

Pri veľkoplošných prácach vonku na dome a na fasáde je lešenie pre domácich majstrov podstatne bezpečnejšie než normálne rebríky. Pomocou plošín ako príslušenstvo sa dajú rýchlo adaptovať na pojazdné lešenia aj niektoré viacúčelové rebríky.

Univerzálne a všestranne použiteľné kompletné lešenia dovnútra aj von sú k dispozícii v požičovni náradia BAUHAUS – na prianie vr. dopravy aj montáže a demontáže.