Hlavný obsah

Starostlivosť o náradie a nástroje

Či už ide o čistenie, brúsenie, výmenu, alebo niečo iné, čo patrí k starostlivosti o náradie a nástroje, dobré náradie a nástroje sú cenné a preto je vhodné sa o ne vhodne starať. Ten, kto svoje náradie a nástroje ihneď po použití očistí, sám už len tým sa stará o ich dlhodobú funkčnosť. Okrem toho je zima ideálny čas na kontrolu zahradného náradia a vybavenia (napríklad kosačiek na trávu, nožníc na živé ploty alebo rýľov), aby boli na jar pripravené na okamžité použitie.

Skôr ako sa pustíte do ošetrovania a údržby elektrických a benzínových nástrojov, mali by ste pri benzínových vytiahnuť nástrčku zapaľovacej sviečky a elektrické odpojiť od elektrickej siete alebo z nich vyňať akumulátor.

1. Starostlivosť o kladivá, kliešte a pod.

Na kliešťach by sa mali z času na čas premazať kĺbové spoje, aby sa s nimi dalo ľahko a bez námahy pohybovať. Olej v spreji alebo penetračný olej dobre nastriekajte na kĺbový spoj, nechajte vsiaknuť a zvyšok maziva zotrite.

Olej v spreji alebo penetračný olej nie je dôležitý iba pre ľahký chod kĺbových spojov, ale slúži aj ako antikorózna ochrana.

Kĺby skladacieho dreveného metra (hovorovo tiež „colštok“) by sa mali tiež príležitostne premazať. Grafitový prášok dajte cielene do miest spojov. Toto mazivo sa tiež používa na cylindrické zámkové vložky domových dverí a dverí automobilov.

 

Hrany čepelí nožníc sa naostria, ak s nimi príležitostne prestrihneme kúsok brúsneho papiera. Kĺb nožníc by nemal mať prílišnú vôľu. Opatrne dotiahnite skrutku tak, až sa dá obomi časťami po sebe síce bez vôle, ale stále ešte ľahko pohybovať.

„Obtiahnutie“ na jemnom obťahovacom kameni dodáva všetkým čepeliam tú správnu ostrosť, hladkú a bezchybnú plochu, od noža, hoblíka až po britvu, dláta alebo rydla. Pre brúsenie na kameni ho najprv namočte do vody alebo do oleja (riaďte sa pokynmi výrobcu) a následne pohybujte čepeľou presne rovnobežne s rezným uhlom priamo po kameni sem a tam. Nakoniec čepeľ opatrne osušte, mierne naolejujte a opäť utrite.

Väčšie čepele (napr. žacie nože kosačiek na trávu) ostrite na dvojkotúčovej brúske.

Ďalšie informácie obdržíte v BAUHAUS Tipe od profesionála: Ošetrovanie a údržba kosačky na trávu.

k Tipu od profesionála: Ošetrovanie a údržba kosačky na trávu

Aj korundový kotúč brúsky sa musí z času na čas prebrúsiť. Ak si niekto nechce zakúpiť kalený oceľový nástroj na dorovnávanie, môže použiť brúsny kameň, ktorý bude držať rovnobežne s vedením. Výsledný efekt je prinavrátenie pôvodného tvaru okraju brúsneho kotúča.

 

Aj spodok dreveného hoblíka sa časom nerovnomerne opotrebováva. Aby sa kvalita hobľovania opäť zlepšila, musí sa spodok hoblíka vyhladiť. Na vyhladenie spodku nalepte kus brúsneho pásu na úplne hladkú podložku a pohybujte hoblíkom niekoľko krát sem a tam, kým nebudú žiadne nerovnosti vidieť.

Prebrusovanie nožov do hoblíka robte najlepšie na úplne rovnom brúsnom kotúči. Nastavte vŕtačku na najvyššie otáčky, čím sa navyše stabilizuje ohybný tanier. Nôž do hoblíka pritom občas chlaďte v studenej vode, nebrúste príliš dlho a príliš netlačte na oceľ, aby sa nevyžíhala.

Aby pílové listy bez problémov rezali drevo, mali byť vždy čisté. Odstráňte liehom zvyšky živice z pílových listov a opatrne ich naolejujte, to chráni povrch kovu pred koróziou.

Nepoužívajte veľké množstvo oleja, aby sa pri rezaní na dreve neobjavovali škvrny.

Aj pílové listy ručných píl (neplatí pre pílové listy so zubami, osadenými tvrdokovovými plátkami) by ste mali z času na čas priostriť. Upnite pílový list medzi dve dosky a opatrne ho dopilujte trojhranným pilníkom presne v smere doterajšieho ostrenia (ozubenie sledujte lupou).

 

Zvyšky dreva z drobných britiev rašplí a pilníkov je možné vykefovať jemnou, najlepšie mosadznou, drôtenou kefou.

Uvoľnené poriská kladív predstavujú nebezpečenstvo, pretože kovová hlava kladiva môže pri intenzívnom búchaní odletieť. Aby bolo porisko pevne zasadené, vytiahnite ho a narežte jemnou pílkou. Potom opäť nasaďte hlavu kladiva na porisko a zatlčte do zárezu v čelnej ploche kovový klinček. Tým sa drevo rozoprie a hlava kladiva pevne sedí.

Pomoc v sprejoch

Od obyčajného kontaktného spreja až po špeciálne mazivá, čistiace ochranné a údržbové spreje pomáhajú pri čistení strojov a nástrojov a zároveň ich chránia pred koróziou a opotrebovaním.

  • Brúsny papier
  • Čistiace ochranné a údržbové spreje
  • Čistiace prostriedky
  • Drôtená kefa
  • Grafitový prášok
  • Handry a špongie
  • Lieh
  • Obťahovací kameň
  • Trojhranný pilník