Hlavný obsah

Skrutky do dreva

Na spájanie dreva sú bežné skrutky z pozinkovanej ocele. Tie poskytujú určitú ochranu proti korózii. Nie sú ale trvalo odolné proti vlhkosti v miestnostiach a poveternostným vplyvom, na rozdiel od skrutiek z ušľachtilej (nerezovej) ocele. Avšak ušľachtilá (nerezová) oceľ je mäkšia ako oceľ.

Na skrutkovanie sa okrem bežných manuálnych skrutkovačov pre drážky a krížové drážky, imbusových kľúčov, skrutkovacích bitov (nástavcov) alebo otvorených maticových kľúčov sa často používa elektrické náradie.

Ak budete pracovať so skrutkami z ušľachtilej (nerezovej) ocele, mali by ste sa vyvarovať vysokých krútiacich momentov.

1. Druhy skrutiek, materiály a pohon

Bežné materiály na výrobu skrutiek sú oceľ a ušľachtilá oceľ (nehrdzavejúca oceľ). Oceľové skrutky sú spravidla pozinkované a so žltou alebo modrou pasiváciou. Pasiváciou získavajú skrutky odolnosť proti korózii a možno ich rozpoznať podľa ich svetložltého alebo kovového vzhľadu.

Pre tmavé druhy dreva sa tiež používajú čiernené skrutky. Sfarbujúca vrstva oxidov (ušľachtilá hrdza) spôsobuje, že skrutkové spoje majú veľmi nenápadný vzhľad - ale ich korózna odolnosť je nižšia. V odolnosti proti korózii prevyšujú skrutky z ušľachtilej ocele (nerezovej ocele), preto sú veľmi obľúbené na použitie pri montáži drevených terás.

Popri veľkosti skrutiek je tým najdôležitejším technickým rozdielom predovšetkým pohon (t. j. tvarové vyhotovenie hlavy skrutky kvôli uťahovaniu).

 

Pre domácich majstrov je najbežnejší pohon skrutky s krížovou drážkou (označovaný aj ako Pozidriv, pravá skrutka na ľavom obrázku), aj keď takzvaný šesťuholníkový pohon (Torx®, ľavá skrutka na ľavom obrázku) je technicky premyslený systém. Stará sa o optimálny prenos sily bez zvýšenia sily pri uťahovaní - čo je ideálne pre akumulátorové skrutkovače a rýchle upevňovanie. Pri nepresne lícujúcom alebo opotrebovanom ostrí sa veľmi rýchlo „strhnú" zuby v hlave skrutky.

 

Bezpečné a pevné spojenie montážnych dielov na základnom telese vzniká, ak použijete skrutky s čiastkovými závitmi. Obrobok, ktorý má byť namontovaný, sa nenachádza v oblasti záberu závitu a tak sa pritiahne pri dotiahnutí skrutky hlavou skrutky (pravý obrázok).

Ak chcete zakryť skrutkový spoj v dreve, použite krytky vhodné na hnací profil skrutky.

 

Skrutky na preglejky majú opäť špeciálnu geometriu skrutky. Ich odpor pri zaskrutkovaní je obzvlášť malý a odpor proti vytrhnutiu je veľmi vysoký. Je vhodný zvlášť na strojové skrutkovanie. Navyše: predvŕtanie nie je nutné, pretože ostrý hrot v nábehu závitu zaberá okamžite. Dlhšie skrutky do preglejky existujú i s čiastkovým závitom.

2. Zoskrutkovanie dreva

V zobrazenom príklade sa majú navzájom zoskrutkovať drevené diely. Najprv navŕtajte drevený diel, ktorý sa má primontovať (priemer vŕtania = vonkajší priemer závitu skrutky). Priložte k sebe oba drevené diely v polohe, v ktorej sa majú zmontovať. Vrtákom vyznačte miesto montáže v spodnom drevenom diele. Vymeňte vrták (priemer vrtáka = vnútorný priemer skrutky).

 

Pamätajte si, pri tvrdom dreve a vždy, keď chcete predísť rozštiepeniu dreva pri vŕtaní, musíte predvŕtavať.

Teraz môžete predvŕtať na vyznačenom mieste spodný diel do dvoch tretín hĺbky. Následne spojte oba diely: Pevne ich zoskrutkujte vybraným typom skrutky (skrutka zaberie ešte len v spodnom montážnom diele).

3. Zoskrutkovanie terasy

Na zoskrutkovanie drevenej terasy použite špeciálne skrutky na terasy z ušľachtilej (nerezovej) ocele. Okrem osobitnej odolnosti proti poveternostným vplyvom majú tieto skrutky malú zápustnú hlavu alebo šošovicovú hlavu. Preto nie je tieto skrutky takmer vidieť a po povrchu dreva možno chodiť aj naboso, bez nebezpečenstva zranenia.

4. Hmoždinky

Konštrukcia závitu skrutiek do hmoždiniek spôsobuje optimálne rozopretie hmoždinky. Ak pracujete s tenkými skrutkami, nemusí sa hmoždinka dostatočne rozoprieť. Ak sú skrutky príliš silné, môže dochádzať k poškodeniam pri úzko členených montážnych prvkoch, prípadne k poškodeniu spojovacích mostíkov v tehlách so zvislými otvormi alebo aj k poškodeniu hmoždiniek.

 

Ideálna dĺžka: skrutka by mala obrobkom zasahovať takmer úplne do hmoždinky. Zvoľte priemer vrtáka podľa priemeru hmoždinky a zvoľte hĺbku vŕtania na doraze trochu dlhšiu ako je dĺžka hmoždinky.

Odstráňte z predvŕtaného otvoru prach (vysávačom) a vložte hmoždinku, prípadne ju opatrne zatlčte kladivom. Následne vložte obrobok do príslušnej polohy a upevnite ho skrutkou do hmoždinky.

Obrázková galéria: Skrutky do dreva

Na obale rozpoznáte na prvý pohľad pohon (tvarové prevedenie hlavy skrutky), veľkosť, vzhľad a vlastnosti zakúpených skrutiek.
Stavebné skrutky do dreva so zápustnou hlavou (vľavo) sú vhodné na takmer všetky aplikácie pri stavbách z dreva (prístrešky na autá, pergoly, zimné záhrady, konštrukcie drevených rámov, strešné konštrukcie, vnútorné konštrukcie, krokvy, drevené konštrukcie na hranie apod.). S podložkou sa s nimi pracuje rovnako ako so skrutkami s tanierovou hlavou (vpravo a uprostred).
Aby sa terasa stavala profesionálne a rýchlo, použite terasové skrutky: Majú malú hlavičku, sú obzvlášť odolné voči poveternostným vplyvom a zaskrutkovávajú sa dobre aj do najtvrdšieho tropického dreva.

Metrické skrutky

Skrutky s metrickými závitmi majú mnohostranné využitie. Spájajú spoľahlivo napríklad malé a ľahké kovové diely. Na ochranu povrchu obrobku je treba používať podložky. Ako poistenie proti nechcenému povoľovaniu, napr. vibráciami, odporúčame používať poistné matice, ozubené podložky alebo pružné podložky, prípadne aj lepidlo na kov.

Pri ťažkých kovových a drevených konštrukciách, napr. stavebných konštrukciách, rámových konštrukciách alebo pracovných stoloch, pracujte najlepšie so strojnými skrutkami. Matice a podložky chránia materiály a súčasne spôsobujú zvýšenie odolnosti proti vytiahnutiu.

Vhodný bit

Aby sa mohlo so skrutkami s šesťhranným pohonom pracovať bez opotrebenia, používajte iba presne doliehajúce bity. V opačnom prípade sa veľmi rýchlo strhnú zuby na hlave skrutky („pretočí sa“) a skrutka je nepoužiteľná. Ak nepoznáte správnu veľkosť, zasuňte jednoducho bit, o ktorom sa domnievate, že je vhodný, do pohonu hlavy skrutky: Ak všetko sedí bez kývania, môžete začať skrutkovať.

Skrutky do plechu

Skrutky do plechu sú vhodné najmä na optimálne spájanie a upevňovanie plechu alebo hliníka. Závrtné skrutky do plechu sa používajú na rýchle upevňovanie pomocou samorezného závitu. Predvŕtanie nie je nutné.

  • Akumulátorový skrutkovač
  • Hmoždinky
  • Kľúč na skrutky s vnútorným šesťhranom
  • Krytky
  • Otvorený maticový kľúč alebo kľúč na skrutky
  • Skrutkovač do drážky
  • Skrutkovač na krížovú drážku
  • Skrutky do dreva (rôzne materiály, pohony, veľkosti)
  • Šesťhranný skrutkovač
  • Vŕtačka