Hlavný obsah

Ručná píla

Rovnako mnohostranné ako úlohy, sú mnohostranné druhy ručných píl a ich pílové listy. Síce existujú univerzálne píly, s ktorými je možné vyriešiť mnohé k Vašej spokojnosti, ale napriek tomu i v dielni domáceho majstra si možno len ťažko vystačiť bez ďalšieho špeciálneho vybavenia.

1. Druhy ručných píl

Stolárska ručná píla je štandardná píla pre stolárov. K najpoužívanejším druhom píl patrí píla „chvostovka“. Chvostová píla je univerzálna ručná píla, ktorá je vhodná na skracovanie dosiek z dreveného masívu a rozrezávanie doskových materiálov. Rámová píla – do ktorej je možné upnúť rôzne pílové listy – sa využíva na prerezávanie väčších prierezov, napr. trubiek, hranolov, trámov. Pílové listy sa napínajú strmeňom zo strany držadla. Lupienkové pílky a malé rámové píly sú určené na jemnejšie rezanie.
Navyše existuje ešte niekoľko desiatok ďalších špeciálnych píl, napr. na kovy, penový polystyrén, parkety a laminát alebo na PVC. Vyznačujú sa špeciálnymi povrchmi, špeciálnym brúsením alebo špeciálnym tvarom zubov.

2. Ručné rezanie

Rezať presne kolmo a presne pod požadovaným uhlom – to ide celkom dobre aj voľnou rukou. Na celkom presné práce, napr. na zhotovenie preplátovania, použite pílu s jemnými zúbkami a s posilneným chrbtom, ktorý pílový list navyše stabilizuje.

Ak chcete s ručnou pílou pracovať celkom presne, musíte obrobky pevne upnúť. Pracovný stôl s možnosťami uchytenia alebo poriadna hoblica je na to najvhodnejšia.

Pórobetón sa dá veľmi ľahko rezať špeciálnou pílou: Veľká píla chvostovka so stabilným listom a s osadením zubov tvrdokovovými plátkami je tá pravá píla na pórobetón.

 

Úzke lišty a malé latky sa najlepšie režú pílou s jemnými zubami. Podľa prevedenia je možné zvoliť úkos 90°, 45° alebo 30° voľbou vodiacej drážky.

Obrázková galéria: Ručná píla

Šabľová píla je klasická píla pre domácich majstrov. Je k dispozícii s rôzne jemným ozubením, k tomu s kalenými špicami alebo nekalená na prebrúsenie.
Píla s jemnými zubmi je ideálna na rezanie líšt a doštičiek a vďaka svojmu vystuženému chrbtu je veľmi stabilná. Existujú aj píly s jemnými zubmi s otočnou rukoväťou, ktoré sa používajú na rezanie úkosov.
Univerzálna píla má celý rad výmenných pílových listov na rukoväti. V závislosti na požiadavkách je možné upnúť požadovaný list samostatne. Pri univerzálnych pílach môžete upnúť listy píly ako na kov, tak aj na drevo.

Dielňa domáceho majstra

Bez príslušného vybavenia veľmi rýchlo vyprchá i to najväčšie nadšenie z práce vo vlastnej dielni a práca sa môže naviac stať namáhavou. To koľko miesta zaberie pracovný stôl, skrine a regály, závisí na potrebách ale aj na priestore, ktorý je na to k dispozícii. Ten, kto chce zvládať len drobné práce, tomu väčšinou postačí sklopný pracovný stôl. Čím rozsiahlejšie a väčšie projekty sa majú realizovať, tým lepšie by malo vyzerať vybavenie, ako po stránke zariadenia, tak aj po stránke náradia.

Pri pracovných prostriedkoch a náradí by ste mali zachovávať určitý poriadok, predovšetkým pokiaľ máte k dispozícii málo priestoru. Prídržné lišty a individuálne členiteľné zásuvky sa postarajú o upratané pracovisko – inak zavládne rýchlo chaos.