Hlavný obsah

Ručná okružná píla

Ten, kto pracuje s drevom, potrebuje spoľahlivé náradie. Pre rýchle a presné delenie, omietanie a na milimetre presné prirezávanie drevených dosiek alebo dosiek z dreveného materiálu je ručná okružná píla ideálny pracovný nástroj. Pri nákupe pamätajte aj na príslušenstvo! Pomocou vodiaceho alebo pílového profilu je píla vedená tak, že sú možné dlhé a skutočne na milimeter presné rezy. Práca s týmto typom nástroja je praktickejšia ako náročná montáž stolovej píly a posúvanie dlhých dosiek po menšom pracovnom stole.

Pamätajte si, že ani prach z dreva a piliny nie sú úplne neškodné. Odsávacie hubice na vysávač v dielni alebo mech na piliny pri okružnej píle zaisťujú prácu čistejšou a menej nebezpečnou, preto je zaujímavá najmä pre tých, ktorí nemajú v dome vyhradené miesto na prácu.

Práca s ručnou okružnou pílou

Na to, aby boli rezy pomocou ručne vedenej okružnej píly presné, hladké a pod správnym uhlom, potrebujete správny pílový list. Ako viacúčelový pílový list odporúčame list okružnej píly, osadený reznými doštičkami z tvrdokovu, ktorý sa ani pri rezaní tvrdších dosiek (preglejok a dosiek s plastovým povlakom) tak rýchlo neotupí. Navyše by ste mali zvoliť vždy to správne nastavenie hĺbky. Pretože len vtedy, ak je pílový list nastavený tak, aby vyčnieval len o niekoľko milimetrov zo zadnej strany materiálu, je rez okružnou pílou najčistejší.

Pomocou vodiaceho profilu sa stáva ručná okružná píla presným nástrojom. Tento profil sa postará nielen o celkom presné vedenie pílového kotúča. Vrstva plastu pod profilom, ktorá bráni plynulému kĺzaniu po drevenej doske, tlačí priamo po dráhe rezu na vlákna dreva. To poskytuje dobré výsledky pri rezaní, pretože sa už hrany dreva nevytrhávajú.

S vodiacim profilom pracujte nasledovne: Profil položte tak, aby presahoval cez koniec príslušnej dosky. Okružnú pílu umiestnite tak, aby sa pílový kotúč ešte nedotýkal dreva. Keď sa píla rozbehne po profile, ktorý je možné v prípade niektorých modelov upevniť k doske pomocou svoriek, posúvajte pílu smerom vpred.

Pamätajte si, ak používate ručnú okružnú pílu bez vodiaceho profilu, rukoväť držte oboma rukami a pritláčajte stroj k obrobku a udržujte smer rezu.

 

Dbajte na to, aby ste chúlostivé materiály rezali pri znížených otáčkach. Tieto sa dajú jednoducho regulovať predvoľbou otáčok, ktorú nájdete pri moderných ručných okružných pílach. Tým klesá tiež hlučnosť, hlavne pri chode naprázdno, a ručná okružná píla si reguluje sama svoj prúdový odber. Pokiaľ pri vysokej záťaži klesajú otáčky, elektronika to doregulováva a aktivuje ďalší prúdový odber.

Pomocou ručnej okružnej píly je možné vykonávať aj rezy v úkose, ak sa nastaví uhol pätnej dosky. Na zistenie kvality píly je vhodné urobiť skúšobný rez.

 

Technika, pri ktorej sa ručnou okružnou pílou vykoná zhora zárez, ktorý nie je vedený od kraja, sa nazýva "zahĺbovacie rezy". To je možné vykonávať pomocou zvláštnych okružných píl bez rozrážacieho klinu, ktoré je možné spustiť rovnobežne so stolom. S pílovým kotúčom však nemôžete rezať až do rohu. Rez dokončite ručne priamočiarou pílou alebo pílou s jemnými zubami.

2. Skracovacia a pokosová píla

Ten, kto sa rád a často venuje náročným spojom v dreve, bude potrebovať skracovaciu a pokosovú pílu – zvláštne prevedenie okružných píl na rezy pod uhlom. Tento druh okružných píl je možné použiť pri obkladoch stien a stropov, a tam, kde sa vyžaduje veľa rezov pod rovnakým uhlom.

 

Presný uhol najskôr zistíte pomocou takzvaného uhlomera a príslušnú hodnotu potom nastavíte na stupnici skracovacej a pokosovej píly.

Kým v iných sa prípadoch sa stroj posúva po dreve, tak pri skracovacej a pokosovej píle sa drevo pevne upne a píla sa zhora pretláča drevom. Výsledkom sú presné hrany.

Obrázková galéria: Ručná okružná píla

Ručná okružná píla by nemala v dielni správneho majstra chýbať. Aby ste mohli rezať aj hrubšie dosky alebo zvládli rezy pod uhlom v užších materiáloch, mala by ručná okružná píla mať hĺbku rezu od 45 do 55 mm.
Pri nákupe okružnej píly dbajte okrem iného na pílový alebo vodiaci profil - ten zaisťuje presné vedenie okružnej píly – na obrázku pri presnom rezaní obkladu schodišťa.
Pri väčších projektoch je zvláštny druh okružnej píly na presné rezy pod uhlom naozajstným uľahčením práce: Skracovacia a pokosová píla.

Stolová okružná píla

Pre náročných domácich majstrov, remeselníkov a pre tých, ktorí často pracujú s pílou, odporúčame zváženie kúpy profesionálnej stolovej okružnej píly. Tieto stacionárne zariadenia sú ideálne na sériovú výrobu drevených hranolov, dosiek a drevu podobných materiálov v dielni i na stavbe.