Hlavný obsah

Multifunkčné náradie

Elektrické multifunkčné náradie v sebe zlučuje veľa rôznych jednotlivých nástrojov: Či už rezanie, delenie, frézovanie, brúsenie, škrabanie, odstraňovanie škár, alebo rašpľovanie – vibračné alebo otáčavé prístroje disponujú rôznymi nástavcami, ktoré sa vymieňajú imbusovým kľúčom alebo bez použitia náradia. Malé, šikovné elektrické viacúčelové nástroje – s pripojením na sieť alebo ako varianty s akumulátorom – sa dostanú do každého rohu a dajú sa ideálne použiť najmä na náročné práce na najmenšej ploche.

1. Kmitavý pohon

Krátke ponorné rezy do hrubého materiálu, čisté odstránenie starého náteru na úzkych hranách, efektívne uberanie lepidla na dlažbu – tieto úlohy sa nedajú alebo len ťažko dajú vyriešiť iným elektronáradím, pre oscilačný multifunkčný nástroj však nie sú žiadnym problémom. Pretože sa nástroj otáča iba v jednom uhle sem a tam, nemôže sa používateľ zraniť, napriek tomu je v pevnom materiáli typický značný pokrok v práci.

Ak musíte napríklad vymeniť jednotlivé poškodené dlaždice, multifunkčné nástroje sa hodia tak na presné vyfrézovanie škár – bez poškodenia susední dlaždice –, ako aj na čisté zbrúsenie podkladu. Existujú dokonca nástavce, ktoré brúsia a zároveň odsávajú prach.
Prestaviť prístroje na iné úlohy sa dá veľmi jednoducho – buď imbusovým kľúčom, alebo bez použitia náradia vďaka špeciálnej rýchloupínacej technológii.

Oscilačné brúsky sa zvlášť osvedčujú na vnútorných hranách a v rohoch. Prístroje s rýchlymi vratnými pohybmi (medzi 10 000 – 21 000 kmitmi za minútu) sú v ideálnom prípade plynule regulovateľné.

2. Rotačný pohon

Na zvlášť drobné a náročné práce sa odporúčajú kompaktné nástroje. Tie poháňa malé rotačné náradie, a preto sa ideálne hodia pre modelárov a domácich majstrov.

S týmito prístrojmi môžete na základe vysokej rýchlosti otáčania čisto rezať, frézovať aj vŕtať.

Galéria obrázkov: Multifunkčné náradie

Prístroje s oscilačným pohonom sú vhodné na brúsenie, rezanie a leštenie. Hnací motor (1) a preň typické náradie: rôzne pílové listy (2), rašpľa (3), tvarové brúsiace súpravy (4) a súpravy brúsnych tanierov (5).
Oscilačné multifunkčné nástroje s nástavcami na brúsenie, rezanie a leštenie – napríklad špeciálne frézovacie nástavce, ktorými je možné rozrezávať škáry v dlažbe alebo odstraňovať maltu.
Hnací motor (1) sa väčšinou dodáva so základným vybavením príslušenstva (2). Typickým náradím je: deliaci kotúč (3), leštiaci kotúč (4), brúsny kotúč (5), brúsne teliesko (6), brúsny pad (7), fréza (8) a vrták (9). Náradie (10) sa vkladá do upínacieho puzdra na jednotke motora. Jednosmerné deliace kotúče (11) a brúsne kotúče (12) môžu byť upevnené na zodpovedajúcich nosičoch.
S ohybným hriadeľom je možná lepšia manipulácia s náradím, dochádza taktiež k potlačovaniu vibrácií zariadenia.

Voľba správnej zrnitosti

Voľba brúsneho prostriedku závisí od materiálu obrobku a prípadne taktiež od veľkosti brúsenej plochy. Prosté brúsne papiere s korundom sú vhodné najmä na brúsenie mäkkých materiálov ako dreva alebo menších kovových plôch. Kvalitné brúsne rúna zasadené do umelej živice sú podstatne tvrdšie.

Stupeň zrnitosti je vždy uvedený na zadnej strane brúsneho prostriedku. Hrubá zrnitosť (index 80 a menej) zaisťuje vysokú úroveň obrusovania materiálov a zanecháva hrubší povrch. Na zbrusovanie lakov sa používa napríklad papier so zrnitosťou 100. Na čiastkové a finálne brúsenie dreva používajte najskôr papier so zrnitosťou 120 až 180, na finálne brúsenie lakovaných povrchov je potom správnou voľbou zrnitosť 220 a vyššia.

Všeobecne platí: Čím vyšší je index zrnitosti, tým jemnejší je daný brúsny prostriedok.