Hlavný obsah

Kliešte

Existujú kliešte na uchopenie, držanie a tvárnenie, na strihanie a oddeľovanie, na viac úloh súčasne alebo plnia veľmi špeciálne úlohy. A všetky kliešte majú rôzne názvy – hasák, kombinované kliešte, štiepacie kliešte, štipcové kliešte, stranové štiepacie kliešte a mnohé ďalšie. Na čo najbežnejšie kliešte použiť, zistíte v tomto Radcovi. Nástroje v každom prípade používajte iba na účel použitia uvedený na kliešťach.

Pozor: Dobrú použiteľnosť a dlhú životnosť svojich klieští zaistíte tým, že z času na čas dáte na kĺb kvapku oleja (oleja v spreji alebo tekutého oleja). Potom ho jednoducho nechajte vsiaknuť a zvyšok maziva zotrite handričkou.

1. Kliešte na uchopenie a držanie

Ploché kliešte majú krátke a široké čeľuste, a sú preto ideálne na uchopenie a držanie bez veľkého vynaloženia sily. Ploché kliešte s dlhými a tenkými čeľusťami s ozubenými záchytnými plochami sú ideálne na uchopenie v zúžených miestach.

Hasák slúži na uchopenie – napríklad závitov, matíc – alebo na povolenie, respektíve dotiahnutie skrutkových spojov alebo fitingov. Vďaka nastaviteľnému posuvnému a drážkovému kĺbu (prevlečnému kĺbu) je možné zvieraciu čeľusť hasáka upraviť na rôzne veľkosti dielca. Rozovretie čeľuste sa nastavuje stlačením tlačidla alebo je samonastavovacie na základe jednoduchého stlačenia rukoväti. Čeľuste sú väčšinou ozubené, aby nepreklzávali. Nevýhodou je, že tým na povrchu vznikajú škrabance – čo v prípade pochrómovaných dielov nie je pekné.

Kliešte na rúrky sú klasickým náradím pre sanitárne inštalácie alebo sa používajú pri kúrenárskych a vzduchotechnických činnostiach na vykonávanie prác na rúrkach, armatúrach a na vykonávanie príslušných upevnení ako napríklad hrdiel alebo prevlečných matíc. Na kliešťach na rúrky najskôr zhruba nastavte rozstup čeľustí, a to pomocou ryhovanej matice. Stlačením oboch ramien klieští sa dielec následne samočinne zaistí (pákovým mechanizmom s posilňujúcim účinkom) a je možné ho tak povoliť alebo pritiahnuť s maximálnou úsporou síl. Pre otáčanie druhým smerom musíte kliešte povoliť a prestaviť.

Štipcové kliešte (nazývané taktiež zaisťovacie kliešte) s okrúhlymi alebo plochými čeľusťami sú ideálne na držanie a uchopenie oblého, plochého, hranatého a profilovaného materiálu. Vďaka nastavovacej skrutke, ktorá sa v určitej polohe nastaví a zaistí, znášajú vysoké namáhanie a materiál držia bezpečne a pevne.

Pozor: Do ťažko prístupných oblastí existujú taktiež štipcové kliešte s pretiahnutými čeľusťami.

2. Kliešte na strihanie a oddeľovanie

Stranové štiepacie kliešte sú vybavené ostrými nožmi, ktoré sa navzájom priamo stretávajú. Týmito kliešťami presne odštipnete drôty, káble alebo klince, ale taktiež gumu alebo plast. Stranové štiepacie kliešte sa používajú najmä v elektrikárskej oblasti. Ak chceme oddeľovať železo a neželezné kovy, musia byť nože kalené. Ak stranové štiepacie kliešte pri zvlášť hrubých a tvrdých materiáloch dosiahnu svoje hranice, použite ich veľkého súrodenca – strihač svorníkov.

Pozor: V prípade strihacích klieští používajte ochranné okuliare a podľa okolností rukavice, aby ste zabránili úrazom spôsobeným odskakujúcimi koncami drôtov.

Pokiaľ ide o zhotovenie drážok na prechod potrubia pri okraji obkladov alebo uprostred v obklade, sú nutným náradím dierovacie kliešte na obklady (nazývané taktiež papagáje kliešte).

Štiepacie kliešte slúžia najmä na vyťahovanie klincov, je možné ich však použiť aj na odštipnutie tenkých drôtov alebo mäkkých drôtených a kovových kolíkov.

Pozor: Štiepacím kliešťam sa podobajú takzvané čelné štiepacie kliešte. Tieto kliešte majú o niečo kratšiu hlavu, a preto sa lepšie hodia na oddeľovanie drôtov.

3. Kliešte s niekoľkými funkciami

Viacúčelovým náradím v pravom zmysle sú kombinované kliešte (skrátene: kombinačky).  Týmito kliešťami môžete uchopiť a držať tak ploché a oblé dielce, ako aj strihať, respektíve odštipnúť drôty.

Kliešťové kľúče (variácia hasáka) sú kliešte a univerzálna súprava skrutkovacích kľúčov v jednom náradí a sú vynikajúce na uchopenie, držanie, stláčanie a ohýbanie dielcov. Kliešťové kľúče s paralelne vedenými a hladkými čeľusťami sú zvlášť ideálne pre citlivé povrchy (napr. pochrómované armatúry), pretože nezanechávajú stopy po škrabnutí. Stlačením gombíka je možné rozovretie čeľustí rýchlo nastaviť na požadovanú veľkosť.

Pokiaľ ide o uchopenie, držanie, ohýbanie alebo strihanie na neprístupných miestach alebo pri filigránskej práci, hodia sa kliešte s okrúhlymi čeľusťami alebo ploché kliešte s okrúhlymi čeľusťami (na obrázku zhora nadol: kliešte s okrúhlymi čeľusťami, ploché kliešte s okrúhlymi čeľusťami s nožom = čapí zobák a ploché kliešte s okrúhlymi čeľusťami s nožom uprostred = telefónne kliešte). Charakteristickým ukazovateľom týchto klieští sú dlhé, tenko vybiehajúce čeľuste (buď s rovnými, alebo zalomenými čeľusťami). Týmito kliešťami je možné napríklad uchopiť jednotlivé vodiče v káblových zväzkoch, držať matice a taktiež strihať mäkké drôty a plechové diely.

4. Kliešte v elektrikárskej oblasti

Niektoré z už zmienených druhov klieští (napr. kombinované kliešte, stranové štiepacie kliešte, telefónne kliešte atď.) existujú taktiež ako špeciálne modely pre elektrikársku oblasť. Najvyššie prípustné napätie, proti ktorému sú izolované, je vždy natlačené na rukovätiach. Avšak: Na zariadení pod napätím môže pracovať iba vyškolený odborník. Niektoré elektrikárske práce v dome môžete vykonávať sami iba v prípade, že dodržíte niektoré dôležité základné pravidlá pri zaobchádzaní s elektrickým prúdom:

Okrem toho existujú odizolovacie kliešte (s dištančnou skrutkou na nastavenie hrúbky kábla) na odizolovanie káblov (ľavý obrázok) a takzvané konektorové kliešte (taktiež: kliešte na nalisovanie objímok na konce káblových žíl), ktoré sú vhodné na zhotovenie bezpečných spojov objímky a vodiča (pravý obrázok).

Ako spoznáte dobré kliešte

Kliešte sa skladajú z troch častí – rukovätí, kĺba a hlavy klieští s čeľusťami, respektíve s nožmi, a fungujú podľa princípu rovnakej dvojstrannej páky: S nepatrným vynaložením ručnej sily sa prevedie väčšia sila do hlavy klieští, respektíve do čeľustí. Aby ste mohli s kliešťami dlho a dobre pracovať, je dôležité vyhotovenie a ovládanie!

Kliešte by zásadne mali predovšetkým dobre ležať v ruke – to vyskúšajte pred kúpou. Rukoväti by navyše mali byť protišmykové, pevne spojené s telom klieští a spoje oboch ramien by mali byť dôkladne spracované, aby sa rýchlo nevykývali. Skontrolujte taktiež čeľuste klieští: Ak sú kliešte precízne spracované, stoja úchopové čeľuste a/alebo nože presne paralelne k sebe. V prípade prestavovacích klieští (napr. kliešťových kľúčov, hasáka) dbajte na to, aby sa obe rukoväti nedali stlačiť natoľko, aby ste si mohli pricviknúť prsty (ochrana proti zovretiu, respektíve zabezpečenie proti pomliaždeniu). Kĺb klieští by navyše mal kĺzať rovnomerne a ľahko.

  • Strihač svorníkov
  • Elektrikárske kliešte
  • Stranové štiepacie kliešte
  • Hasák a kliešte na rúrky
  • Kliešte