Hlavný obsah

Kladivá

Kladivá sú úderové náradie, ktorým zabijete napríklad predmet do iného telesa (napr. klinec do steny, dláto do obrobku), uložíte alebo vyrovnáte stavebný materiál (napr. tvarovky pri dláždení) alebo vytvarujete predmety (napr. plech pri vyklepávaní, železo pri kovaní). Okrem toho existujú ešte strojovo poháňané kladivá, ak je požadovaná zvlášť vysoká úderná sila a počet úderov – napríklad búracie kladivo alebo vŕtacie kladivo. Na čo použiť najbežnejšie kladivá, zistíte v tomto Radcovi.

1. Zámočnícke kladivo

Kladivá sa spravidla skladajú z hlavy a násady. Hlava kladiva má, naopak, plochú alebo vyklenutú úderovú plochu (takzvanú plosku) a klinovito sa zbiehajúci nos (nazývaný taktiež špička). Tak ako napríklad zámočnícke kladivo – univerzálne kladivo, ktoré sa nájde prakticky v každej schránke na náradie.

Pozor: Okrem klasického tvaru kladiva existujú taktiež kladivá s dvoma čelami (napr. štokovačka alebo kladivo s mäkkým čelom) alebo dvoma nosmi (napr. vyklepávacie kladivo).

S hmotnosťou hlavy medzi 50 gramami a dvoma kilogramami sa zámočnícke kladivo hodí na najrôznejšie práce. Väčšinou slúži na zatĺkanie klincov a príchytiek.

Pozor: Hmotnosť hlavy nájdete vyrazenú do hlavy kladiva.

2. Gumové kladivo a plastové kladivo (kladivo s mäkkým čelom)

Gumové a plastové kladivá majú hlavy z tvrdej gumy, respektíve hlavy z ocele s vložkami z polyuretánu. Úder na chúlostivý materiál, ako napríklad na drevo, nezanechá otlaky a ani materiál nezničí – teda ideálne vhodné na kladenie obkladov a dlaždíc, pri stavaní za sucha, na montážne práce, na vyrovnávanie a polohovanie pri opravách v oblasti motorových vozidiel, pri výrobe okien a kladení podláh alebo pri montovaní kovania na dvere, okná alebo nábytok.

S vyhotovením týchto kladív takzvane bez spätného rázu (na základe oceľových guľôčok v dutine v hlave kladiva kladivo spätne nepruží) je možná neunavujúca, nehlučná práca, ktorá je šetrná ku kĺbom.

3. Kladivo perlík

Ťažké kladivo perlík s hmotnosťou päť kilogramov a viac sa drží oboma rukami. Je klasickým náradím kováča. Využije sa na stavbe alebo v domácej dielni, pri búracích prácach alebo vytváraní stenových prestupov alebo na zatĺkanie kolov.

4. Tesárske kladivo

Tesárske kladivo nazývané taktiež kladivo s vyťahovačom klincov sa používa pri stavbách drevených konštrukcií: Bije sa plochou úderovou stranou – tá je väčšinou mierne zdrsnená, aby sa zabránilo zošmyknutiu. Miesto nosa má tesárske kladivo asymetrický ozub. Ten je možné zabiť do dreva, aby sa dalo pritiahnuť a pohybovať ním (podobne ako sapína). Osadeným vyťahovačom klincov je možné ďalej bez ťažkostí odstraňovať klince – ako s kozou nožičkou. V prípade modelov s magnetickou drážkou na umiestnenie klinca môžete klince pribíjať dokonca jednou rukou.

5. Tĺčik

Takzvaný tĺčik použite na sekanie a dlabanie v murive a betóne. Tĺčikom sa tlčie na dláto – napríklad špičiak. Dajú sa tak opracovávať napríklad pohľadové plochy kameňov, robiť prierazy pre prestupy stenou alebo stropom, alebo vylamovať staré okenné rámy.

6. Murárske kladivo

Upevňovacie kotvy umiestnite vo vzdialenosti približne 50 až 60 centimetrov. Na tento účel musíte v prípade potreby osekať kúsok omietky, aby kotvy ležali s lícom steny.

Ostrý široký nos murárskeho kladiva slúži ako vodorovná čepeľ na opracovanie a oddeľovanie tehál, na prerážanie drážok, na prácu s plynobetónom alebo na odstraňovanie horných vrstiev omietky.

7. Stolársky tĺčik a drevené kladivo

Stolársky tĺčik z dreva má mierne skosené plochy a je náradím predovšetkým stolárov a tesárov. Spolu s plochým dlátom alebo dlabadlom môžete vytvárať napríklad čapové spoje. Na opatrné vysekanie dreva sa tĺčik nevedie pažou, ale iba zápästím.  Veľkým dreveným kladivom sa dajú chúlostivé materiály, naopak, pribiť – napríklad dosky podlahovej krytiny z korku.

Mohlo by vás zaujímať: Zhotovenie spojov dreva

8. Obkladačské kladivko

Pomerne ľahké obkladačské kladivko so zahroteným nosom slúži výhradne na úpravu obkladov a mäkkej kameniny. Týmto kladivkom môžete zhotoviť napríklad prestupy pri okrajoch obkladov alebo uprostred  obkladačky tak, že do nej vrtákom do kameňa vyvŕtate otvory tesne pri sebe a medziľahlé mostíky opatrne rozbijete obkladačským kladivkom.

9. Kladivo na kladenie tvaroviek a dláždičské kladivo

Podobne ako pri torte sa okruhliaky vtláčajú do lôžka z poteru podľa dopredu navrhnutého plánu kladenia, segment za segmentom, zvonku smerom dovnútra.

Kto by chcel klásť terasovú dlažbu, dlažbu na chodníky alebo schodové stupne, alebo by chcel vydláždiť príjazdy a cesty, siahne po kladive na kladenie tvaroviek (vhodné najmä na väčšie dlaždice). Týmto kladivom sa vpravujú jednotlivé tvarovky do zakladacieho lôžka – aby bol obklad rovný a rovnomerne vysoký. Vymeniteľná gumová hlava kladiva na kladenie tvaroviek zabraňuje lámaniu dlažby. Na opatrné zaklepávanie menších dlažobných kociek alebo väčších okruhliakov do mozaiky je, naopak, lepšie vhodné dláždičské kladivo s krátkou násadou.

Ako spoznáte dobré kladivo

 • Pri kúpe kladiva dbajte predovšetkým na pevné spojenie medzi hlavou a násadou: Voľné alebo kývajúce sa násady kladiva sú hazard, pretože hlava kladiva môže pri prudkých úderoch jednoducho vyletieť. Ďalšie ukazovatele kladiva, na ktoré by ste mali pri kúpe dbať:
 • Násady kladiva musia byť bezpečné proti zlomeniu (sklolaminát, oceľová rúrka, jaseňové alebo hikorové drevo). V prípade drevených násad dbajte na rovnomernú textúru. Násada je často pogumovaná alebo žliabkovaná – kladivo tak sedí v ruke dobre a bezpečne.
 • Hlava kladiva s nosom a ploskou by mala mať hladký povrch. Samotný nos a ploska musia mať vždy zo všetkých strán zrazené hrany (nesmie byť však vidno modré lesklé stopy po brúsení) a nos musí byť navyše rovnomerne zaoblený.
 • Dbajte na to, aby bol zaistený spoj násady a hlavy kladiva – buď skrutkou, alebo stabilným zaklinovaním.
 • Podľa zákona o bezpečnosti prístrojov musia kladivá zodpovedať príslušným normám. K tomu patrí taktiež trvale umiestnené (razené) logo výrobcu.


Pozor: Ako dobre sa vám s kladivom pracuje, je taktiež vecou vkusu. Pri kúpe preto preverte, či vám zvolený model dobre padne do ruky.

 • Vŕtacie kladivo a búracie kladivo
 • Tĺčik
 • Obkladačské kladivko
 • Gumové kladivo a plastové kladivo (kladivo s mäkkým čelom)
 • Kladivo s vyťahovačom klincov/tesárske kladivo
 • Murárske kladivo
 • Kladivo na kladenie tvaroviek a dláždičské kladivo
 • Zámočnícke kladivo
 • Stolársky tĺčik a drevené kladivo
 • Kladivo perlík