Hlavný obsah

Brúska

Kto chce brúsiť väčšie plochy z dreva, kovu, plastu alebo iných materiálov, siahne najskôr po elektrickej brúske. Pretože s týmto všestranným pomocníkom je práca hotová výrazne komfortnejšie a taktiež rýchlejšie než ručne. Aké brúsky zvolíte, závisí od oblasti použitia a od požadovaného výkonu pri uberaní.

1. Na každý účel správny stroj

Pásová brúska, uhlová brúska, vibračná brúska, excentrická brúska alebo delta brúska – na každú požiadavku existuje vhodná brúska: Ak by ste chceli napríklad prístroj, ktorý dokáže nielen trochu obrúsiť alebo vyleštiť veľké plochy, ale taktiež rýchlo uberať veľké množstvo materiálu, potom je ideálna viacstranná excentrická brúska. Dôležité: Na rozdiel od mnohých iných brúsok zapínajte prístroj až vtedy, až sa brúsny tanier nachádza na obrobku. Stroj potom veďte po obrobku rovnomerne a bez tlaku!
Vibračná brúska je so svojou pravouhlou brúsnou doskou rýchlym perfekcionistom na brúsenie na plochách predbežne opracovaných do roviny: Keďže vibračná brúska zaisťuje skôr malý obrus, je možné ju zvlášť dobre odporučiť na prvotriedne posledné jemné dobrúsenie.

Pásové brúsky sú vybavené takzvaným nekonečným pásom. S praktickým príslušenstvom sa dajú zmysluplne upravovať: Existuje horizontálny stojan, ktorým je možné stroj upnúť na dielenský stôl. Práve takto praktický je nastaviteľný uhlový doraz na pribrúsenie obrobkov presne podľa rozmerov.

Pozor: Zo zdravotných dôvodov sa odporúčajú brúsky s integrovaným odsávaním. Ak nie je možnosť pracovať s odsávacím zariadením, potom, prosím, bezpodmienečne používajte protiprachový respirátor na ústa a nos.

Vario brúsky pracujú na rovnakom princípe ako pásové brúsky. Typický znak pre tento druh brúsok: Nástroj, s ktorým môžete pracovať veľmi jemne, nemusí byť vedený k obrobku. V tomto prípade je to naopak.

Pre dokončovacie práce s drevom, ale aj s kovom, je najvhodnejšia špeciálna pásová brúska. Úzky brúsny pás vyčnieva na lište z prístroja, môže sa teda použiť všade – dokonca aj v malých otvoroch alebo výrezoch.

Uhlová brúska (hovorovo nazývaná taktiež flexa) má veľmi mnohostranné využitie. Podľa toho, aký deliaci kotúč použijete, môžete touto brúskou rezať, brúsiť, hrubovať alebo odhrdzovať. Vďaka veľmi vysokým otáčkam má uhlová brúska veľké uberanie – ideálne na obrábanie kovu, kameňa alebo keramiky. Pre drevo je, naopak, menej vhodná, pretože na povrchu zanecháva nepekné ryhy.

Galéria obrázkov: Brúska

Väčšie a hrubšie ostrie záhradného náradia (napr. nože kosačky na trávu) môžete prebrusovať dvojpásovou brúskou. Počas brúsenia pravidelne chlaďte čepeľ – to zabráni vyžíhaniu.
Uhlová brúska je ideálna na delenie stredných profilov alebo na hrubovanie pred zváraním.
Malým, praktickým multifunkčným nástrojom môžete rezať, deliť alebo brúsiť – a to aj v ťažko prístupných miestach a v rohoch: Ak napríklad musíte vymeniť jednotlivé dlaždice, brúsny alebo rašpľový nástavec zaistí za okamih čisté a rovné podklady.

Voľba správnej zrnitosti

Voľba brúsneho prostriedku závisí od materiálu obrobku a prípadne taktiež od veľkosti brúsenej plochy. Prosté brúsne papiere s korundom sú vhodné najmä na brúsenie mäkkých materiálov ako dreva alebo menších kovových plôch. Kvalitné brúsne rúna zasadené do umelej živice sú podstatne tvrdšie.

Stupeň zrnitosti je vždy uvedený na zadnej strane brúsneho prostriedku. Hrubá zrnitosť (index 80 a menej) zaisťuje vysokú úroveň obrusovania materiálov a zanecháva hrubší povrch. Na zbrusovanie lakov sa používa napríklad papier so zrnitosťou 100. Na čiastkové a finálne brúsenie dreva používajte najlepšie papier so zrnitosťou 120 až 180, na finálne brúsenie lakovaných povrchov je potom správnou voľbou zrnitosť 220 a vyššia.

Všeobecne platí: Čím vyšší je index zrnitosti, tým jemnejší je daný brúsny prostriedok.