Výmena okna

Starými oknami uniká príliš veľa draho vyrobeného tepla na vykurovanie. Okná s moderným tepelno-izolačným sklom sú, naopak, excelentnými tepelnými izolantmi. Ak sú rámy ešte zachovalé, vyplatí sa už aj výmena starých okenných tabúľ. Alebo hneď vymeníte celý okenný prvok – práve keď tak či tak prichádza do úvahy renovačný zásah.
Ďalšie informácie k téme tepelnej izolácie získate v Radcovi BAUHAUS Tepelná izolácia ušetrí veľa energie
Mohlo by vás zaujímať: Tepelná izolácia ušetrí veľa energie
1. Odstránenie starého okna

Najskôr vysaďte okenné krídlo a vysekajte starý rám.
Rám môžete taktiež rozrezať a jednotlivé kusy potom vypáčiť. Ak pri vytĺkaní došlo k poškodeniu špaliet, tieto poškodenia opravte maltou na opravy.


Ak nie je hrúbka muriva po demontáži okna vpravo a vľavo od otvoru rovnaká, vymurujte vnútornú okennú špaletu vhodne narezanými murovacími prvkami.
2. Vsadenie nového okna


Po zaschnutí malty usaďte nové okno do otvoru a zafixujte ho klinkami a dištančnými klátikmi. Podľa potreby zasuňte pod jednotlivé dištančné klátiky úzke pásky dreva a vodováhou skontrolujte zvislé a vodorovné umiestnenie: Okno musí sedieť sústredne a musí byť vyrovnané tak, aby dookola boli rovnaké medzery.
Zvnútra aj zvonku utesnite okno špeciálnou okennou tesniacou páskou (medzi oknom a konštrukčnými prvkami fasády).

Teraz v miestach určených na prichytenie vyvŕtajte otvory pre príchytky (v prípade betónových stien príp. použite vŕtacie kladivo). Následne nasaďte špeciálne príchytky do okenných rámov, ktoré aj s vhodnou skrutkou zatlčte do vyvŕtaného otvoru.


Do prázdneho priestoru medzi okenným rámom a stenou nastriekajte montážnu penu. Hneď ako PU pena vytvrdne (dodržujte pokyny výrobcu), odrežte prebytočný materiál odlamovacím nožom.
Pozor: Keďže montážna pena zväčší svoj objem, mali by ste ju použiť len striedmo. Alternatívne použite vláknitý izolačný materiál.
Parapetnú dosku usaďte do maltového lôžka.


Nakoniec priskrutkujte ozdobné lišty a začistite stenu. Po preschnutí môžete omietku pretrieť.
Pozor pleseň!
Svoje zvyklosti pri vetraní prispôsobte novým oknám. Pretože v dôsledku nepriepustných tabúľ sa znižuje výmena vzduchu. Tým vzrastá vzdušná vlhkosť v miestnostiach, ktorá sa zase prejavuje predovšetkým na chladných stenách – totiž v najhoršom prípade plesňou. Je teda lepšie vetrať častejšie nárazovo než trvalou ventiláciou! Na jedno vetranie stačí päť až desať minút.
Pozor: Ak chcete na starom objekte vymeniť okná, mali by ste novým štandardom zároveň prispôsobiť aj vonkajšiu tepelnú izoláciu.
Hodnota U: Okenné sklo a tepelná izolácia
Ako hodnota U sa označuje „súčiniteľ prestupu tepla“. Za týmto komplikovaným označením sa skrýva hodnota, ktorá popisuje tepelný tok medzi chladnou vonkajšou stranou a teplou vnútornou stranou konštrukčného prvku na budove (napr. vchodové dvere, okná atď.). Čím je táto hodnota nižšia, tým lepšia je tepelná izolácia. Hodnota U sa udáva vždy v jednotke „W/(m²K)“ (watty na štvorcový meter a kelvin). V prípade okna sa rozlišujú nasledujúce hodnoty U:
- Ug (súčiniteľ prestupu tepla sklom): tepelná strata zasklením
- Uf (súčiniteľ prestupu tepla profilom): tepelná strata rámom
- Uw (súčiniteľ prestupu tepla oknom): tepelná strata celým oknom
- Ceruzka
- Odlamovací nôž
- Parapetná doska podľa potreby
- Okno podľa potreby
- Príchytky do okenných rámov
- Kladivo
- Príp. ručná píla alebo elektrická pásová píla (na narezanie murovacích prvkov)
- Murovacia a omietková malta
- Príp. murovacie prvky z pórobetónu
- Montážny vankúšik alebo montážne kliny a príp. úzke pásiky dreva
- Montážna pena alebo vláknitý izolačný materiál
- Príklepová vŕtačka alebo vŕtacie kladivo
- Špachtľa
- Vrták do kameňa, čo najdlhší, priemer podľa príchytiek do okenných rámov
- Univerzálny vrták, priemer podľa príchytiek do okenných rámov
- Vodováha
- Ozdobné lišty
- Skladací meter