Hlavný obsah

Voľné položenie celoplošného koberca

Pokladať koberce bez lepidla je zdravé a ekologické. Pri niektorých textilných podlahových krytinách dokonca nemusíte použiť ani lepiace pásky. Tak je celoplošný koberec nielen rýchlo položený bez hrboľov a pokrčenia, ale dá sa i rýchlo opäť odstrániť – napr. pri sťahovaní.

Pamätajte: Voľné položenie koberca je v zobrazovanom príklade možné len v miestnostiach s rozlohou do 50 m2.

1. Príprava podkladu

Tak ako pri všetkých pokladacích prácach aj v tomto prípade musí byť podklad rovný, suchý a nosný, rovnako tak nesmie obsahovať praskliny a nečistoty. Ideálnymi podkladmi sú napr. všetky pevné, hladké, stabilné, suché úžitkové podklady, ako sú poter, PVC alebo linoleum.

Ďalšie informácie nájdete v BAUHAUS Tipe od profesionála:

Príprava podkladu pre podlahové krytiny

2. Položenie koberca

Koberec rozložte s presahom na stenu a vyhlaďte zvlnené miesta a záhyby. Následne vymerajte všetky výklenky (balkónové dvere, kozub, radiátorové trubky atď.) a pomocou ostrého odlamovacieho noža ich zozadu narežte. Tieto odľahčovacie rezy ešte neodrezávajte!

Pamätajte: Pred rezaním s odlamovacím nožom položte pod dané miesto dosku.

Pod vykurovacími telesami zmerajte vzdialenosť medzi stenou a rúrkami a vyznačte to na zadnej strane koberca. Prostredníctvom trojhranných zbiehajúcich sa rezov nahrubo vyrežete zaoblenie - jemná práca bude nasledovať budúci deň.

Koberec nechajte cez noc ležať: Tak sa bez problémov prispôsobí teplote a vlhkosti v miestnosti a po presnom zrezaní sa už nebude deformovať.

Presahy odrežte nasledujúci deň (odstup cca 5 – 8 mm od steny). Prechody dverí sa najlepšie zhotovia pomocou dvojdielnych profilov: Najskôr priskrutkujte nosný profil, prirežte koberec a potom nasuňte krycí profil.

Obrázková galéria: Voľné položenie celoplošného koberca

Koberec rozviňte – s presahom na stenu – a vymerajte všetky výklenky. Pomocou ostrého odlamovacieho noža ich zozadu narežte.
Koberec si tak teraz musí zvyknúť cez noc na klímu v miestnosti.
Na ďalší deň pritlačte koberec v uhle medzi podlahou a stenou a presah potom odrežte.
Pri zárubniach posuňte prevrátený koberec k drevu a potom ho prirežte kúsok po kúsku.
Pri dverách zaisťujú profily krásne prechody - ako tu medzi laminátom a celoplošným kobercom.
 
 
 

Lepenie spojov

Koberec v zobrazenom príklade je možné voľne položiť. Ak však budete musieť položiť dva pruhy, mali by ste oblasť spojov oboch pruhov spojiť špeciálnou lepiacou páskou.

Kobercové soklové lišty

Ak nechcete mať nepekné zakončenie koberca pri stene, použite kobercovú soklovú lištu. Pretože práve na bielych tapetách často zostávajú šmuhy po vysávaní.
Farebne sa zhodujúce soklové lišty sa jednoducho prilepia obojstrannou lepiacou páskou: Odstráni sa krycia páska a lišta sa rukou pritlačí k stene.

  • Celoplošný koberec podľa potreby
  • Doska (na podloženie pri prirezávaní)
  • Kobercové pravítko
  • Lepiaca podlahová páska, obojstranná podľa potřeba
  • Nožnice
  • Odlamovací nôž s hákovým alebo lichobežníkovým ostrím
  • Skrutkovač