Hlavný obsah

Vlastnoručne vyrobená pestrá polica na knihy

Niektorí možno poznáte krikľavé farebné a fantastické nápady na dekorácie od nemeckej dizajnérky, umelkyne a autorky detských kníh Bine Brändle. Podobne ako Pipi Dlhá pančucha si tvorí svoj svet, ako sa jej zapáči. Ako vizuálny zlatý klinec nábytku si vyrobte otvorenú policu na knihy s praktickými zásuvkami. Vznikne vám ďalší úložný priestor a v tejto radostne pestrej zmesi štýlov si policu ozdobte pestrofarebnými lakmi a rozmanitými samolepiacimi fóliami.

1. Materiál a prírez

V uvedenom príklade potrebujete na policu škárovku z masívnej borovice s hrúbkou 18 milimetrov. Škárovka (aj lepené lamelové drevo alebo skrátene BSH) sa zvlášť hodí na výrobu nábytku: Je tvorená z masívneho dreva, pričom jednotlivé drevené lamely sú navzájom zglejené. Tieto lamely sú usporiadané a pozdĺžne čapované na ozuby, aby sa nemohli pokrútiť tak ako masívne drevo.

Na základnú konštrukciu potrebujete dve dlhé dosky ako bočné steny, dve krátke ako dno, respektíve stropnú dosku, štyri na otvorené police v hornej časti regála a jednu ako stredovú stenu medzi posuvy. Požadované dosky náležite narežte priamočiarou pílou. Následne si vyznačte nutné vŕtané otvory a predvŕtajte ich. 

 

2. Výroba zásuviek

Skôr ako zoskrutkujete korpus, musíte najskôr pripraviť zásuvky a vodiace lišty. V uvedenom príklade je výška šiestich zásuviek vždy cca 25 centimetrov; hĺbka zodpovedá hĺbke bočných stien. Navyše dbajte na to, že čelá zásuviek sú o niečo vyššie (cca 1 – 2 cm) než ostatné časti, aby po bokoch neskôr zostalo dostatok miesta na vodiace lišty zásuvky umiestnenej vyššie.

Pozor: Rozmery vašich schránok sa môžu rôzniť podľa veľkosti police. Ako orientačná hodnota platí: Každá zásuvka je široká ako polovica policovej priehradky mínus polovičná šírka stredovej medzisteny.

Zo štyroch dosák zoskrutkujte rám zásuvky tým, že spojíte vždy oba bočné diely s prednou, respektíve zadnou stranou. Ako dno zdola pevne priskrutkujte alebo pribite tvrdú drevovláknitú dosku s hrúbkou troch milimetrov. 

 

 

Aby ste nemuseli do pripravených zásuviek zvlášť vyrezávať profily, upevnite na vnútorné strany vonkajších stien police a na stredovú stenu jednoduché vodiace lišty zásuviek. Na tento účel narežte osem úzkych drevených líšt v dĺžke približne dvoch tretín bočnej steny. Zmerajte výšku zásuvky a vyznačte ju na oboch bočných dieloch aj na stredovej medzistene. Tu priskrutkujte vždy jednu z líšt a krok opakujte pre všetkých šesť posuvov.

Pozor: Dve spodné zásuvky ležia na doske dna a nepotrebujú žiadne zvláštne lišty.

3. Zhotovenie policového korpusu

Konečná montáž korpusu sa najlepšie vykonáva naležato: K bočnej stene pevne priskrutkujte hornú dosku a štyri dosky regálových políc. Skôr než namontujete stredovú stenu a dosku dna, spojte druhú bočnú stenu s ostatnými dielmi. Policu otočte a ako zadnú stenu pripevnite pomocou klincov do korpusu tenkú drevovláknitú dosku.

4. Pestrofarebný záver

Hneď ako polica stojí, ide sa na vycibrený tuning: Priamočiarou pílou môžete napríklad z krátkej dosky vykúzliť na svoju policu hravý nástavec. Na tento účel jednoducho pomocou šablóny nakreslite na drevo motív, vyrežte ho, obrúste a nakoniec pripevnite dvoma uholníkmi na hornú dosku police.

Teraz svojmu novému nábytkovému kúsku vtlačte čerstvými lakmi na drevo farebný vzhľad – podľa vlastného vkusu. V uvedenom príklade má korpus žltú farbu a zadná stena je natretá na modro.

Hneď ako lak zaschne, olepte bočné steny a čelá zásuviek dekoratívnou lepiacou fóliou. Aby sa fólia nalepila rovnomerne, použite hladidlo: Zabránite tak tvoreniu vzduchových bublín a fóliu vyhladíte na drevo. 

Ak navyše namontujete nábytkové príchytky alebo gombíky, je možné zásuvky ľahko zasúvať a vyťahovať. 

 

Prírez na mieru

Či už nalakované a „hotové na stenu“, alebo neupravené a v požadovanej veľkosti: U nás v BAUHAUS nájdete dokonalú dosku na každý zámer. Vybrané drevené dosky si môžete nechať narezať odborným personálom BAUHAUS priamo na mieste s milimetrovou presnosťou a úplne podľa vlastných predstáv.

Mohlo by vás zaujímať: Prírez dreva BAUHAUS

• Aku skrutkovač
• Ceruzka
• Farebný lak vr. lakovacej súpravy (lakovací štetec/lakovací valček, lakovacia vaňa)
• Hladidlo
• Skrutky do dreva (zápustná hlava)
• Tvrdá drevovláknitá doska, 1 kus, cca 3 mm: 835 × 2 000 mm na zadnú stenu
• Tvrdá drevovláknitá doska, 6 kusov, cca 3 mm: 395 × 390 mm na dná zásuviek
• Pomocné lišty a doštičky ako príložky
• Drevené lišty, 8 kusov, cca 10 mm: 13 × 360 mm
• Borovicová škárovka, 2 kusy, cca 18 mm: 400 × 2 000 mm na bočné steny
• Borovicová škárovka, 7 kusov, cca 18 mm: 400 × 800 mm na dno, hornú dosku, priehradky a stredovú stenu
• Borovicová škárovka, 3 kusy, cca 18 mm: 250 × 800 mm na čelá zásuviek
• Borovicová škárovka, 3 kusy, cca 18 mm: 200 × 800 mm na boky zásuviek
• Borovicová škárovka, 1 kus, cca 18 mm: 200 × 1 200 mm na skriňový nástavec
• Lepiaca fólia podľa potreby
• Nábytkové príchytky alebo nábytkové gombíky
• Šmirgľový papier
• Skrutkové zvierky
• Priamočiara píla (alternatívne: ručnú kotúčovú pílu veďte pozdĺž dorazu upnutého zvierkami)
• Skladací meter a porezový uholník