Hlavný obsah

Natieranie stien a stropov

Farba skrášľuje steny a stropy – dokáže dokonca opticky zmeniť aj nevhodne konštruované priestory. Napríklad, ak v dlhej chodbe natriete čelnú stenu tmavším odtieňom, chodba bude pôsobiť kratším dojmom. Svetlé a pastelové odtiene dokážu vyčarovať z malých priestorov opticky väčšie miestnosti. V tomto Tipe od profesionála sa dozviete, akú farbu je najlepšie použiť a následne ju naniesť na stenu.

1. Príprava podkladu

Príprava podkladu na maľovanie je základom úspechu! Vždy, prosím, odstráňte – zoškriabte všetky nenosné podklady či staré nátery na báze hlinky, alebo veľmi staré nátery, kde si nie ste istí zložením aplikovanej farby. Pri moderných disperzných farbách podľa EN Normy 13 300 nie je nutné škriabanie. Dajú sa aplikovať vo viacerých vrstvách na seba. Ďalej však odporúčame použiť pred prvým náterom hĺbkovú penetráciu. Tento krok sa Vám vyplatí v mnohých ohľadoch: Zníži spotrebu farby, zvýši kryciu schopnosť  farby, spevní podklad a zabráni presvitaniu fľakov z podkladu.

Ako odborne pripraviť podklad, nájdete v Tipe od profesionála: Príprava podkladu pre obklady stien.

k Tipu od profesionála: Príprava podkladu pre obklady stien

2. Správna farba

Ako maliarske farby sú najvhodnejšie disperzné farby: Sú ponúkané v rôznych kvalitách a stupňoch lesku. Okrem toho sú odolné proti starnutiu, málo náchylné na tvorbu trhlín, priepustné pre vodné pary a neobmedzene tónovateľné – možné sú aj veľmi sýte farebné odtiene. Nemali by však byť nanášané na staré hlinkové, vápenné či silikátové maľby. Vo všetkých týchto prípadoch odporúčame starú maľbu zoškriabať a podklad napenetrovať hĺbkovou penetráciou. Tento krok je skutočne veľmi dôležitý, keďže pokým nie je podklad dobre pripravený a zjednotený, tak následne môžete použiť ľubovoľnú farbu, avšak náter sa Vám začne olupovať, praskať, začnú sa tvoriť fľaky,... a Vy s ním nemusíte byť spokojní. Preto, vždy venujte maximálnu starostlivosť podkladu, viď vyššie. V prípade, ak používate vinylové farby v pololesku a lesku, tak vždy odporúčame podklad dobre prebrúsiť, keďže pri týchto kvalitných a odolných farbách vyniknú všetky nedostatky.

Aby ste sa vyhli viacnásobnému natieraniu a náter nepúšťal farbu, keď sa len opriete, dodržujte európsku normu (EN 13 300). Táto okrem iného podáva záväznú výpoveď o kvalite farby: Čím lepšia je krycia schopnosť farby (trieda 1 až 4) a jej odolnosť proti oteru zamokra (trieda 1 až 5), tým nižšie číslo - ako pri známkovaní v škole.

3. Správne natieranie

Všetko, čo nemá byť zamaľované (okenné rámy, dvere, podlaha atď.) oblepte krepovou páskou alebo zakryte fóliou. Farbu pred nanášaním dôkladne premiešajte – nezáleží či ide o hotovú natónovanú, alebo bielu farbu.

Začnite s náterom: Na rohy a veľmi úzke okraje používajte štetec správnej veľkosti. Úzke steny (napr. nad oknom) natriete rovnomerne, ak namiesto veľkého štetca použijete malý valček.

Pamätajte: Používajte kvalitné maliarske valčeky a štetce a pred použitím ich vymyte. Štetcom okrem toho prejdite po kúsku šmirgľového papiera – nebude potom pri natieraní púšťať štetiny.

Veľké plochy stien natierajte maliarskym valčekom spôsobom mokrý do mokrého, celkovo z jednej strany na druhú, aby ste sa vyhli navrstveniu farby. Valčekom naneste dva až tri pruhy farby zhora nadol, prejdite cez to jedenkrát na každú stranu naprieč a potom ešte raz zhora nadol.

Pri práci otierajte maliarsky valček o stieraciu mriežku, inak bude absorbovať príliš veľa farby. Pri natieraní stropu použite teleskopickú tyč: Umožní to rovnomernejšiu a uvoľnenejšiu prácu bez rebríka.

Obrázková galéria: Natieranie stien a stropov

S niekoľkými tipmi a trikmi zvládne maľovať každý a výsledok bude perfektný.
Pred samotným malovaním je nutné, aby bol podklad suchý, pevný, čistý a bez trhlín.
Najprv starostlivo oblepte všetko, čo nemá byť zafarbené. Potom všetky hrany, rohy stien a úzke miesta natrite plochým štetcom alebo malým valčekom.
Aby ste docielili rovnomerného náteru, naneste najprv farbu krížom krážom a potom zhora dole.
 
 
 

Inšpirácia a individuálny farebný odtieň

Neviete, jako by mohla vyzerať vaša nová stena? BAUHAUS plánovač objektov bude ideálnou pomôckou. Len niekoľko kliknutí myšou ponúkne presvedčivé vzory bývania. Pokiaľ by ste chceli ešte autentickejší obraz: Nahrajte jednoducho fotografiu vašej vlastnej izby, spracujte ju a už pred sebou vidíte váš novovytvorený domov. 

Nemôžete v ponuke nájsť ten pravý odtieň farby? ponúkame vám zakázkové namiešanie požadovaného odtieňa farby. Miešacie centrum farieb BAUHAUS ponúka takmer nekonečnú škálu farieb, ktoré odpovedajú vášmu želaniu. Poradci predaja vám namiešajú presný odtieň akejkoľvek farby: emaily, fasádne farby, interiérové disperzné farby, latexové farby, lazúry syntetické, lazúry vodouriediteľné, vodouriediteľné laky.

plánovač objektov

Miešacie centrum farieb

Budete potrebovať nasledujúce množstvo farby:

2 x šírka + 2 x dĺžka miestnosti

Túto hodnotu vynásobte výškou miestnosti. Zmerajte teraz plochy okien a dverí a túto hodnotu odčítajte. Teraz vynásobte dĺžku šírkou stropu miestnosti a túto hodnotu pripočítajte – tak budete vedieť, na koľko m² plochy potrebujete nakúpiť farbu.

  • Ceruzka
  • Farba podľa potreby
  • Kýbeľ 
  • Maliarske valčeky v rôznych veľkostiach
  • Miešacie drievko
  • Rebrík
  • Stieracia mriežka
  • Štetce v rôznych veľkostiach
  • Výsuvná tyč