Lepenie celoplošného koberca

Vo väčších priestoroch, kde sa často pohybujú osoby, budú celoplošné koberce trvalo bez vĺn a hrboľov, keď nebudú iba voľne položené, ale ak sa textilná krytina pevne pripevní k podkladu. Koberec môžete buď celoplošne prilepiť – pomocou disperzných lepidiel neobsahujúcich rozpúšťadlá, alebo ho zafixovať len po okrajoch pomocou obojstrannej lepiacej pásky.
1. Príprava podkladu
Tak ako pri všetkých pokladacích prácach, musí byť podklad rovný, suchý a nosný, rovnako tak nesmie obsahovať praskliny a nečistoty. Ideálnymi podkladmi sú napr. všetky pevné, hladké, stabilné, suché úžitkové podklady, ako sú poter, PVC alebo linoleum. Ak budete chcieť neskôr koberec prilepiť celoplošne, musíte v každom prípade prašné alebo silno savé podklady predom opatriť penetráciou.
Ďalšie informácie nájdete v BAUHAUS Tipe od profesionála:
Príprava podkladu pre podlahové krytiny


2. Pripevnenie koberca pomocou lepiacej pásky
Celoplošný koberec najskôr rozviňte a nechajte ho jeden deň uležať – aby sa prispôsobil miestnosti. Po odležaní koberec upravte podľa potreby, zatlačte ho bez záhybu do uhla medzi podlahou a stenou. Vzniknuté presahy odrežte pomocou odlamovacieho noža.

Následne na podklad prilepte podlahovú lepiacu pásku a starostlivo uhlaďte. Z pásky stiahnite ochrannú vrstvu a celoplošný koberec na ňu pritlačte.
Pamätajte: Lepiace pásky existujú pre rôzne rubové strany kobercov, ako aj pre normálne, silné a vysoké zaťaženie, napr. na schodoch.


V prípade potreby nalepte druhý pás pásky v rovnakom smere vlasu koberca tak, aby bol prekrytý prvý pás. Na dosiahnutie čistého prechodu prerežte obe pásky. Na lepiacej páske pritlačte okraje k sebe a postupne odstráňte ochrannú vrstvu.
Pamätajte: Smer vlasu je spravidla vyznačený šípkou na rube koberca. Taktiež smer skontrolujte dlaňou ruky: V smere vlasu je koberec na dotyk hladký, proti smeru vlasu sa pri pohladení „zadrháva“.


3. Celoplošné prilepenie koberca
Celoplošný koberec najskôr rozviňte, približne ho prirežte a nechajte ho jeden deň voľne ležať – aby sa prispôsobil prostrediu v miestnosti. Na ďalší deň koberec opäť zmotajte až do stredu miestnosti. Potom naneste lepidlo na podklad (zubatou špachtľou podľa údajov výrobcu lepidla). Podľa savosti podkladu ho nechajte asi 5 – 15 minút odvetrať.
Pamätajte: Pri výbere lepidla dbajte na to, aby bolo určené pre daný rub celoplošného koberca a na neskoršie napínanie povrchu.

Celoplošný koberec položte na ešte vlhké lepidlo a poriadne pritlačte. Následne zmotajte druhú polovicu koberca až do stredu miestnosti a ďalej postupujte vyššie popísaným spôsobom.

Okraje upravte odlamovacím nožom. Prechody medzi miestnosťami s rovnakou krytinou, napr. v otvore dverí, vytvoríte bez švov dvojitým rezom (viď popis hore).
Zmenu podlahovej krytiny na prechodoch medzi miestnosťami a vo dverách zakryjete lištami. V ponuke sú farebné plastové, ktoré sú vhodné k celoplošným kobercom, alebo kovové kontrastné lišty. Lišty spoľahlivo pripevníte k podkladu pomocou hmoždiniek a skrutiek.
Spotreba lepiacej pásky
Potrebné množstvo lepiacej pásky vypočítate nasledovne: Zoberiete si dvakrát dĺžku miestnosti a trikrát šírku miestnosti. Pri väčších priestoroch odporúčame navyše prilepiť jeden alebo viac pruhov pásky v pozdĺžnom a priečnom smere.
Symboly na pečati koberca
V predaji je odhadom 3 000 rôznych celoplošných kobercov. Ich úžitkové vlastnosti sú určované pre laikov ťažko definovatelnými surovinami a výrobnými postupmi. Pri výbere pomôže pečať koberca Európskeho kobercového spoločenstva (Europäische Teppichgemeinschaft e.V. (ETG)): Pečať by mala mať iba tie celoplošné koberce, ktorých komfortnosť a odolnosť boli testované Nemeckým výskumným ústavom kobercov. Testujú sa aj špeciálne doplnkové vlastnosti: Značku „Celoplošný koberec testovaný na obsah škodlivých látok“ získajú len tie druhy, ktoré boli testované na obsah škodlivých látok, emisií a zápachu. Celoplošné koberce s touto obrazovou ochrannou známkou neobsahujú škodlivé látky ako pentachlórfenol, formaldehyd, zdraviu škodlivé pesticídy, butadién alebo vinylchlorid; pri ich výrobe sa nepoužíva ani azbest, ani prchavé chlórované fluorovodíky (FCKW).
Až päť symbolov (nachádzajú sa na spodnej časti kobercovej pečate) informuje, na aký účel je celoplošný koberec vhodný:
- Symbol „blesk“: Poukazuje na koberec, ktorý je antistatický – nenabíja sa elektrostatickou elektrinou. Táto vlastnosť môže byť dôležitá, ak chcete v miestnosti pracovať na PC.
- Symbol „koliesková stolička“: Tento druh koberca znesie kolieska kancelárskych stoličiek.
- Symbol „schody“: Celoplošný koberec zachováva tvar na schodoch.
- Symbol „podlahové vykurovanie“: Koberec môže byť položený cez podlahové vykurovanie.
- Symbol „vodovodný kohútik“: Celoplošný koberec je vhodný do vlhkých priestorov, môže byť položený v kúpeľni.
- Celoplošný koberec podľa potřeby
- Kobercové pravítko
- Lepiaca podlahová páska, obojstranná podľa potřeby
- Lepidlo na koberce
- Odlamovací nôž s hákovým alebo lichobežníkovým ostrím
- Zubatá špachtľa