Hlavný obsah

Kladenie hotových parkiet

Drevené hotové parkety nielen dobre vyzerajú, ale majú ešte mnoho ďalších predností. Prírodná podlahová krytina okrem iného reguluje vlhkosť, pod nohami je príjemne teplá a trvanlivejšia než napríklad koberec. Tým najlepším je, že sa moderné hotové parkety zasadzujú do seba pod tlakom technológiou zaklapnutia jednoducho bez lepidla.

1. Príprava podkladu

Rovný a čistý podklad je pri kladení parkiet alfou aj omegou. Odstráňte preto všetky nečistoty a dlhou zarovnávacou latou skontrolujte, či podlaha nevykazuje nerovnosti. Tieto nerovnosti v prípade potreby odstráňte brúskou a diery vyplňte samonivelačnou stierkou. Okrem toho presne zmerajte miestnosť, aby bolo čo najmenšie množstvo odrezkov (zhotovte si nákres v mierke alebo plán kladenia).

Hotové parkety klaďte na poter alebo dláždenú podlahu, ako parozábranu použite navyše PE fóliu. Na tento účelom rozložte fóliu po celej miestnosti: Jednotlivé pásy by sa mali prekrývať a pri stene by mali siahať do výšky minimálne 20 milimetrov. Obojstranne lepiaca páska zabráni tomu, aby sa fólia pri práci posúvala.

Pred začatím vlastného kladenia si vyhľadajte ďalšie užitočné tipy taktiež v Radcovi BAUHAUS Príprava podkladu pre podlahové krytiny. 

Pozor: Podľa okolností použite takzvané kombinované fólie. Tieto fólie odvádzajú vlhkosť (integrovaná PE fólia) a zároveň tlmia stupajový hluk.

2. Prvý rad

Začnite s kladením v rohu miestnosti, drážkou k stene a v pozdĺžnom smere k zdroju hlavného svetla: Hlavové, respektíve bočné strany dosiek hotových parkiet zaklapnite do seba. Na škárotesné spojenie dielcov použite podľa okolností doklepávací klátik a kladivo.

Nezabudnite na dilatačné škáry! Na dodržanie rovnomernej vzdialenosti cca 15 milimetrov od steny, dverných prechodov, stĺpov atď. použite pokladacie kliny.

Už na začiatku myslite na koniec: Posledný rad dosiek nesmie byť príliš úzky po pozdĺžnom reze, ktorý je väčšinou nutný. Podľa okolností odrežte teda pozdĺžne taktiež už prvý rad. To je napríklad tak či tak nutné, ak nie je stena úplne rovná: Na prvý rad dosiek označte priebeh steny a dosky adekvátne zrežte.

Pomocou príložného uholníka zakreslite vzdialenosť k stene a dosku odrežte elektrickou priamočiarou pílou na požadovanú dĺžku. Na koniec radu vsaďte náležite zrezaný dielec pomocou doťahovacieho háka.

Pozor: Aby ste sa vyhli krížovým škáram, naplánujte presadenie minimálne 400 milimetrov a nový rad začnite vždy so zvyškovým kusom. 

3. Ďalšie rady

Začnite kusom, ktorý zvýšil z predchádzajúceho radu, položte ho tesne k pozdĺžnej strane a zatlačte, pokým drážka nezapadne.
S ďalšími dielcami daného radu pokračujte rovnakým spôsobom tak, že do seba najskôr zasuniete hlavové, respektíve bočné strany a potom pozdĺžne strany. I tu používajte doklepávací klátik a kladivo a dbajte na priame vyrovnanie. 

V miestnostiach s teplovodným podlahovým vykurovaním alebo v komerčne užívaných priestoroch je lepenie nevyhnutné. Na tento účel naneste lepidlo priamo z dávkovacej fľaše na drážku a pero a dielce navzájom spojte. Zvyšky lepidla utrite ihneď zavlhka. 

4. Posledný rad

I tu spojte najskôr hlavové, respektíve bočné strany. V prípade úzkych podlahových dosiek na to použite úzku stranu doklepávacieho klátika. Použitím doťahovacieho háka nakoniec škárotesne spojte pozdĺžne strany.

5. Kladenie okolo dvernej zárubne a stúpačiek

Aby sa vaša nová podlaha z hotových parkiet perfektne začlenila aj v oblasti dverí, skráťte zárubňu čapovkou alebo chvostovkou natoľko, aby dielec pod túto zárubňu dosadol. V prípade dvernej zárubne z kovu musíte dosku adekvátne zrezať.

Pri kladení okolo stúpačiek si na dosku označte polohu rúrky. Označené miesta vyvŕtajte vhodným vrtákom (cca o 30 mm väčším, než je priemer rúrky). Dbajte aj tu na potrebnú dilatačnú škáru (cca 15 mm). Teraz vyrežte vlícovací kus v tvare písmena V pod uhlom 45 stupňov. Na vyrezaný kus naneste lepidlo na drevo a za stúpačkami ho opäť tesne priložte k dielcu. Výrezy neskôr jednoducho obložte rozetami k radiátorom.

6. Soklové lišty

Po obvode stien priskrutkujte upevňovacie spony vo vzdialenosti 40 až 50 centimetrov. Teraz môžete jednoducho zatlačiť soklové lišty zrezané na správny rozmer.

Pozor: Najľahšie je možné soklové lišty čisto narezať pokosovou pílou. 

Galéria obrázkov: Kladenie hotových parkiet

Vďaka technológii Klicktechnik zvládnu kladenie hotových parkiet aj amatéri.
Podklad pripravte tak, aby bol rovný, suchý a čistý. Potom rozviňte takzvanú kombinovanú fóliu na ochranu proti vlhkosti a ako stupajovú izoláciu. Naplánujte dilatačné škáry cca 15 mm od steny, dverových prechodov, stĺpov atď. – drevo pracuje.
Začnite prvým radom: Zaklapnite do seba hlavové spoje dosiek. Pri poslednej doske prvého radu zakreslite pomocou príložného uholníka vzdialenosť k stene a prirežte ju. Potom ju usaďte doťahovacím hákom.
Kladenie nasledujúcich radov začína zvyškovým kusom z predchádzajúceho radu: Túto dosku položte tesne k predchádzajúcemu radu a miernymi údermi ju nechajte „ukotviť“. Montujte ďalšie dosky tak, že najskôr spojíte hlavové a potom pozdĺžne strany tak, aby lícovali.
Posledný rad: Najskôr spojte čelné, respektíve hlavové strany. Pozdĺžne hrany potom stiahnite doťahovacím hákom.
Rám dverí odrežte jemnou pílkou natoľko, aby sa podeň vmestil daný prvok.
Pre vybrania okolo stúpačiek zmerajte vzdialenosť od steny k stredu rúrky a rozmer preneste na dosku. Pomocou aku vŕtačky s pílou dierovkou vyvŕtajte otvory (o 30 mm väčšie, než je priemer rúrky). Vyrežte vlícovací kus v tvare písmena V, dosku položte okolo rúrky a oba odrezky opäť zlepte dohromady.
Na stenu priskrutkujte upevňovacie spony na soklové lišty a tieto lišty prirezané na správny rozmer zatlačte do spôn.

Aklimatizácia

Skôr ako sa do toho poriadne pustíte: Poskytnite ešte zabaleným dreveným parketám trochu času, aby si privykli na teplotu a vzdušnú vlhkosť. Uskladnite ich preto približne na dva dni v miestnosti, v ktorej majú byť neskôr položené.

Soklové lišty pre vedenie káblov

Káble od hi-fi zariadení a pod. nechajte úplne jednoducho zmiznúť za soklovými lištami. Umožňuje to káblový kanál. U nás v BAUHAUS nájdete soklové lišty pre vedenie káblov, ktoré perfektne ladia s farbou vašich parkiet. 

Udržovanie, čistenie a správna starostlivosť o parkety

 • Ostré čistiace prostriedky a veľké množstvo vody sú tabu – v žiadnom prípade nepoužívajte parný čistič.
 • Aby vaše vlastnoručne položené hotové parkety zostali dlho krásne a hodnotné, používajte špeciálne súpravy na údržbu.
 • Nábytok klaďte opatrne a neposúvajte ho po parketách.
 • Plstené podložky pod stoličkami a stolmi zabránia poškrabaniu.
 • Chráňte svoje parkety pred pieskom, kamienkami a vodou.
 • Kvetináče nestavajte priamo na parkety, ale iba s miskami pod kvetináče.

Náradie a materiál

 • Aku vŕtací skrutkovač s pílou dierovkou
 • Príložný uholník
 • Upevňovacie spony  pre soklové lišty
 • Ceruzka
 • Odlamovací nôž
 • Lepidlo D3 (v prípade podlahového vykurovania alebo komerčného užívania)
 • Hotové parkety
 • Samonivelačná stierka 
 • Chvostovka alebo čapovka
 • Pokosová píla
 • Kladivo 
 • Krížový skrutkovač
 • Kombinovaná fólia so stupajovou izoláciou a integrovanou PE fóliou
 • Zarovnávacia lata
 • Vodiaca šnúra
 • Rozety pre stúpačky
 • Doklepávací klátik
 • Brúska
 • Soklové lišty
 • Priamočiara píla
 • Pokladacie kliny
 • Skladací meter
 • Doťahovací hák