Hlavný obsah

Kladenie a škárovanie mramoru

Prírodné podlahy z mramoru sú robustné, odolné a veľmi ušľachtilé a ľahko sa udržujú. Vhodné sú pre miesta ako je chodba, kúpeľňa alebo WC. Po odbornej pokládke podlahy je zaručená viac ako jej 100-ročná životnosť. Aby bol výsledok naozaj kvalitný, používajte len rýchlo tvrdnúce lepidlá na prírodný kameň, škárovacie hmoty bez kremíka a silikóny bez zmäkčovadiel.

Široký výber obkladov z prírodného kameňa ponúka oddelenie obkladov. Vzorové prezentácie ukazujú možnosti kladenia a využitia obkladov. Tieto prezentácie ponúkajú nápady a príklady použitia obkladov alebo dlažieb u Vás doma. 


1. Správna príprava podkladu

Mramorové obklady môžu byť položené takmer na všetkých podkladoch. Tie však musia byť nosné, rovné, suché a zbavené nečistôt (mastnota, prach alebo staré nátery), aby bola zaručená úplná priľnavosť lepidla, akými sú napr. mastnota, prach alebo staré nátery. Odstráňte preto všetky nenosné časti a nátery a nerovnosti väčšie ako 3 mm vyrovnajte samonivelačnou stierkovou hmotou. Silno sajúce podklady (napr. poter, cementovú omietku, pórobetón alebo sadrokartón) ošetrite navyše hĺbkovou penetráciou, ktorá neobsahuje rozpúšťadlá a nechajte dobre vyschnúť (nesajúce podklady ošetrite priľnavým penetračným náterom).

Ďalšie informácie nájdete v BAUHAUS Tipe od profesionála:

Príprava podkladu pre podlahové krytiny

2. Rozvrhnutie obkladov

Na podlahu napnite stredom miestnosti a paralelne s bočnými stenami smerovú šnúru. Podľa nej vyrovnajte Váš prvý rad dlaždíc. S pokládkou začnite pri smerovej šnúre. Potom položte ďalšie dlaždice pozdĺž steny. Aby ste získali predstavu o konečnom výsledku, dlaždice si najskôr voľne rozložte.

3. Pokládka mramorových dlaždíc

Na podlahu rovnomerne naneste príslušné lepidlo a rozotrite ho pomocou zubatej špachtle. Pri leštených a brúsených mramorových doskách položte dlaždicu do lepidla, pritlačte ju alebo ju zľahka poklopte gumovým kladivkom. Mramor s otvorenými pórmi navyše potrite na zadnej strane tenkou vrstvou lepidla.

Pamätajte: Namiešajte si vždy len toľko lepidla, koľko stihnete spracovať za cca 30 minút. Aby ste nepoškodili dosky, pri poklopaní kladivkom priložte starý pás z PVC alebo podobného materiálu.

Mramorové soklové lišty potrite na zadnej strane lepidlom a vodorovne ich prilepte (odporúčame použiť vodováhu). Malé, tzv. obkladové, kliny sa postarajú o potrebný odstup od podlahy (asi 3 mm) a od rohov stien (asi 3 až 5 mm).

4. Škárovanie mramorových dlaždíc

Ak lepidlo vytvrdlo pod mramorovými doskami (po asi 48 hodinách), pokračujte v škárovaní. Podľa údajov od výrobcu namiešajte špeciálnu škárovaciu hmotu na prírodný kameň a po úsekoch ju nanášajte na čistú podlahu. Škárovaciu hmotu rozotrite priečne v smere škár pomocou gumovej stierky. Aby sa nadbytočná vlhkosť neviazala na stierku, posypte škáry suchou škárovacou hmotou a o niekoľko minút ju opäť zotrite gumovou stierkou.

Pamätajte: V prípade mramorových obkladov s otvorenými pórmi nesmiete škáry zaplaviť. Škárovať musíte vo vlhkom stave (škárovaciu hmotu aplikujte špachtľou).

Po zaschnutí škárovacej hmoty (rešpektujte pokyny výrobcu) odstráňte jej zvyšky pomocou vlhkého hladidla so špongiou (špongiu občas prepláchnite v čistej vode) a následne mramorový povrch vyleštite suchou handrou.

Rohové, dilatačné a styčné škáry neškárujte, ale utesnite pomocou špeciálneho pružného silikónu na prírodný kameň. Kartušu so silikónom nasaďte v rohu a hmotu nanášajte v šírke škáry. Rozprašovačom na kvetiny nastriekajte na škáry zmes čistiaceho prostriedku a vody. Nadbytočný silikón nakoniec zotrite drevenou špachtľou a škáru uhlaďte prstami.

Obrázková galéria: Kladenie a škárovanie mramoru

Prírodné kamenné dosky z mramoru vyzerajú veľmi ušľachtilo a sú zároveň veľmi robustné a odolné.
Aby ste získali predstavu o neskoršom výsledku, najskôr si mramorové dlaždice voľne rozložte.
Špeciálne lepidlo na dlažbu z prírodného kameňa rovnomerne naneste na podlahu, roztiahnite ho pomocou zubatej špachtle a mramorové dlaždice položte do lepidlového lôžka. Mramor s otvorenými pórmi naviac opatrite na zadnej strane obkladu lepidlom.
Škárovaciu hmotu na prírodný kameň roztiahnite do škár priečne k obkladu pomocou gumovej stierky. Nakoniec posypte škáry suchou škárovacou hmotou a opäť zotrite.
Nečistoty odstráňte vlhkou špongiou. Potom vyleštite mramorový povrch suchou handrou.
 
 
 

Špeciálne lepidlá na prírodný kameň

Na prírodný kameň  je možné používať len vhodné lepidlá a škárovacie hmoty. V opačnom prípade by ste povrch buď zafarbili, alebo poškriabali. Bežné silikóny nie sú vhodné, lebo obsahujú zmäkčovadlá, ktoré zanechávajú v prírodnom kameni nepekné mastné okraje.

Preto používajte len rýchloschnúce lepidlá na prírodný kameň, škárovacie hmoty bez kremíka a silikóny bez zmäkčovadiel. Zároveň používajte len vzájomne kompatibilné produkty zo sortimentu od rovnakého výrobcu!

Prírez kamenných dosiek

Rezanie kamenných dosiek, či už z betónu, kabrinca, alebo prírodného kameňa, nesmie byť väčšinou vykonané mechanickým náradím, pre túto činnost je najvhodnejšia uhlová brúska. Tá môže byť osadená rôznymi nadstavcami na náradie. Na normálne betónové bloky spravidla stačia bežné rozbrusovacie kotúče na kameň. Diamantové rozbrusovacie kotúče sú ideálne na prírodný kameň alebo môžete použiť profesionálny rezací stroj pracujúci za mokra.

Pri rezaní kamenných dosiek sú absolútnou nutnosťou chrániče sluchu, ochranné okuliare, respirátor, dobré pracovné rukavice a obuv s oceľovou špičkou!

Široký výber profesionálnych strojov a zariadení nájdete v našej požičovni náradia BAUHAUS.

 • Dištančné krížiky
 • Gumová stierka
 • Gumové kladivko
 • Kýbeľ
 • Lepidlo na obklady a dlažbu z prírodného kameňa
 • Penetrácia
 • Silikón na prírodný kameň
 • Skladací meter
 • Škárovacia hmota na prírodný kameň
 • Uhlová brúska s diamantovým rozbrusovacím kotúčom alebo rezačka zamokra - v prípade potreby
 • Špongia alebo hladidlo so špongiou
 • Vodováha
 • Vyrovnávacia/stierkovacia hmota - v prípade potreby
 • Zubatá špachtľa