Hlavný obsah

Dekorácia stien omietkou

Moderné valčekové alebo dekoratívne ryhované omietky sú vhodné na vytvorenie zaujímavej štruktúry na stenách. Rozmanitosť farieb a zrnitosť omietok vytvárajú priestor pre Vašu kreativitu. Omietanie spravidla vyžaduje trochu zručnosti a cviku.

1. Príprava podkladu

Pred nanášaním omietky musí byť podklad suchý, zbavený mastnôt a nečistôt . Voľné časti, ako napríklad staré nátery, zo steny jednoducho okefujte. Diery alebo priehlbiny vyplňte a vyhlaďte pomocou stierkovacej hmoty. Na plochu steny potom naneste hĺbkovú penetráciu. Tá zaistí lepšiu pohlcovaciu schopnosť podkladu a sama je však neviditeľná. Pri tenkých omietkach, ktoré nebudú pretierané farbou, by ste mali dať prednosť bielej hĺbkovej penetrácii. Penetrácia musí schnúť aspoň 4 hodiny (riaďte sa pokynmi výrobcu).

Ďalšie tipy na tému „príprava podkladu“ nájdete aj v BAUHAUS Tipe od profesionála:

Omietanie stien

2. Valčeková alebo dekoratívna ryhovaná omietka

Nezáleží na tom, či ide o valčekovú alebo dekoratívnu ryhovanú omietku: Pred spracovaním omietku poriadne premiešajte, lebo zrná, ktoré omietke dávajú typickou štruktúru sa usadzujú na dne vedra. Pre tento krok je ideálna vŕtačka s miešadlom. Valčekovú omietku je možné pohodlne nanášať valčekom a spracovávať pomôckami na štruktúrovanie. Taktiež ju môžete na stenu natiahnuť obvyklým spôsobom – pomocou hladidla v rovnomernej vrstve (1 – 3 mm). Až následne použite nástroje a pomôcky. Pri práci s jemnou valčekovou omietkou (zrnitosť 1 mm) sa fantázií medze nekladú. Pri spracovaní dbajte na príslušné pokyny výrobcu.

Omietanie vyžaduje trochu zručnosti, cviku, dobrú prípravu a predovšetkým správne nástroje. Informácie na túto tému obdržíte v BAUHAUS Tipe od profesionála: Nástroje a náradie na omietanie.

k Tipu od profesionála: Nástroje a náradie na omietanie

Dekoratívna ryhovaná omietka má o trochu väčšiu zrnitosť než valčeková omietka. Po nanesení ju roztierajte plastovým stieradlom vodorovnými, priečnymi alebo krúživými pohybmi. Tak vzniknú ryhy a žliabky - a typicky hrubý povrch.

3. Farebná omietka

Kto obľubuje farebnosť, určite rád zafarbí omietku: Jednoducho pridajte Vašu požadovanú farbu (tónovaciu farbu na disperznej báze) a všetko dôkladne premiešajte (vŕtačka s miešadlom). V BAUHAUS centre sa informujte o vhodných farbách a maximálnom množstve prímesi.

Pre dosiahnutie sýtejších odtieňov nanášajte disperznú farbu na úplne uschnutú omietku. Aj tu pracujte podľa vlastného vkusu: Farbu môžete nanášať napríklad štetcom a z povrchu vyvýšených plôch ju odstráňte suchou špongiou. Zaujímavé farebné variácie môžu vzniknúť použitím efektových valčekov alebo stieracích rukavíc.

4. Vytváranie valčekovej omietky

Štruktúru omietky vytvoríte pomocou rôznych nástrojov, ako špachtlí, špongií, štetcov, kief alebo šablón na steny. Okrem toho je pri jemných omietkach možné aj pridanie materiálu, ktorým docielite zvláštne efekty, napr. efekt vlákna slamy alebo minerálov.

Po dokončení omietkarských prác sa odporúča v miestnosti niekoľko dní vetrať, aby bolo zaručené rýchlejšie odparovanie vody z nového obkladu steny.

Obrázková galéria: Dekorácia stien omietkou

Valčeková omietka má zrnitosť veľkosti 1 mm a je tak ideálna na realizáciu rozmanitých štruktúr. Či už pracujete so štruktúrovaným valčekom, štetcom, štetkou, špachtľou alebo hladidlom, vašej fantázii sa medze nekladú.
Dekoratívna ryhovaná omietka je viac zrnitá než valčeková omietka a roztiera sa, prípadne sťahuje, plastovým hladítkom vodorovnými, priečnymi alebo krúživými pohybmi. Smer sťahovania určí štruktúru a povrch steny tak získa svoj typický drsný vzhľad.
Pri štruktúrovaní povrchu valčekovej omietky použitím efektových valčekov je treba zachovať smer pohybu valčeka na celé ploše.
Štruktúrovacie valčeky vytvárajú vrúbkovaný vzor.
Ľahko natlačte štetec do omietky a otočte ho jedenkrát okolo osi. To vytvára kotúčové ulity.
Tu je dekorácia steny utváraná špachtľou.
 
 

Bezpečnosť práce

Omietky s obsahom cementu viažu vodu a môžu vyvolávať podráždenie pokožky. Pri práci s omietkou preto vždy používajte rukavice, a najlepšie aj ochranné okuliare. Ak vám aj napriek tomu niečo vnikne do oka, vypláchnite ho veľkým množstvom čistej vody a rýchlo vyhľadajte lekársku pomoc.

Jednotný vzhľad

Omietku by mala spracovávať vždy len jedna osoba. Inak vzniknú viditeľné rozdiely v štruktúre a možno aj vo farbe.
Pokiaľ ste ešte nikdy neomietali, vopred si techniku precvičte na kúsku sadrokartónovej dosky. Potom tiež uvidíte, ako pôsobia rozdielne štruktúrovacie techniky.

 • Hladidlo
 • Hladidlo so špongiou
 • Krepová páska
 • Kýbeľ
 • Ochranné okuliare
 • Penetrácia (hĺbková)
 • Plastové hladidlo
 • Pracovné rukavice
 • Stierková hmota
 • Špachtľa
 • Štruktúrovací valček
 • Tónovacie farby
 • Valčeková alebo dekoratívna ryhovaná omietka podľa potreby
 • Vŕtačka s miešadlom
 • podľa potreby ďalšie nástroje ako špachtle, špongie, štetce, efektové valčeky, kefy alebo šablóny