Zadovážili ste si tento rok stromček v kontajneri namiesto rezaného vianočného stromčeka? Na to, aby takýto stromček prežil a mohol vám robiť radosť aj počas ďalších rokov, si vyžaduje špeciálnu starostlivosť.  V predošlom článku sme radili, ako stromček vybrať a správne aklimatizovať počas sviatkov. Čo s ním však robiť po sviatkoch?

Stromček v kontajneri alebo v kvetináči sme postupne nechávali navykať si na vyššie vnútorné teploty a v obývacej izbe sme ho nenechali dlhšie než jeden týždeň. Obdobným spôsobom mu opäť pomáhame zvykať si na chladné svetlé miesto. Vďaka teplu vo vašom domove sa stromček už „prebudil“ a nastali uňho vegetačné pochody, ktoré už nezastavíme.


Preto stromček až do jari umiestnime ideálne do svetlej miestnosti, kde nemrzne. Pokiaľ žiadne takéto miesto vo vašom dome nie je, môžete stromček umiestniť von na miesto v tieni, zapustiť celý kontajner do pôdy alebo ho zatepliť vrstvou lístia či slamy. Celý stromček je dobré zakryť bielou netkanou textíliou alebo netkanou textíliou na zazimovanie rastlín. Pozor – robte to v deň, kedy nemrzne. Stromček tiež nezabudnite priebežne zalievať – vonku podľa teploty a počasia, vnútri tak, aby bol substrát trvalo vlhký.

Presádzanie stromčeka a jarná starostlivosť

Na jar umiestnite stromček do záhrady, na chatu alebo chalupu, kde ho po vybratí z kontajnera presaďte do voľne rozmrznutej pôdy alebo substrátu na borovicorasty. Nezabudnite na priebežnú zálievku, prihnojovanie a aplikáciu prostriedkov proti škodcom. Pokiaľ ho budete pestovať v kontajneri, je nutné presadiť ho do trochu väčšieho kvetináča, pretože mnohé kvetináče, v ktorých stromček zakúpite, nie sú určené na trvalé pestovanie (sú perforované po celom obvode). Potom ho môžete umiestniť aj s nádobou na terasu alebo balkón a pestovať ho naďalej v kontajneri.

Pokiaľ je ihličnan po obvode pekne zelený, ale vysychá vnútri koruny, môže to znamenať nedostatok vlahy a svetla. Pri hnednutí koncov vetvičiek aplikujte spoločne so zálievkou horkú soľ (síran horečnatý). V horúcich letných dňoch, rovnako ako pri príchode chladných jesenných dní, môže ihličie i celé vetvičky vysychať – to je však prirodzený jav, ktorého sa nemusíte obávať.

Pestovanie ihličnanov v nádobách

Ihličnany možno v kvetináči úspešne pestovať aj niekoľko rokov. Záleží na tom, akú starú rastlinu ste si zadovážili a ako sa o ňu budete starať. Rovnaký kontajnerový stromček je tak možné použiť ako vianočnú výzdobu aj viackrát.

 

Pri trvalom pestovaní v kvetináči je potrebné postupovať podľa týchto pravidiel:

1. Presadenie, správny substrát a nádoba
Len čo korene stromu prerastú celou nádobou, čo spravidla trvá 1 až 2 roky, je potrebné presadiť ho a vymeniť zeminu. Vhodný je špeciálny substrát určený pre borovicorasty. Pri presádzaní je možné použiť rovnakú nádobu, väčšiu zvoľte iba v prípade, pokiaľ chcete, aby rastlina trochu vyrástla.

2. Ideálne miesto
Ideálne miesto na pestovanie je také, kde má rastlina korene v tieni a korunu v miernom polotieni – kvetináč sa tak v lete nebude prehrievať a korene trpieť nadmerným teplom. Na priamom slnku ihličnany často vysychajú a v tieni sa zas nepekne vyvíjajú tým, ako sa nadmerne vyťahujú za svetlom.

3. Hnojenie, zálievka
Nezabúdajte na prihnojovanie a pravidelnú zálievku, substrát v kvetináči nesmie nikdy úplne vyschnúť. Pri pestovaní v zimnej záhrade je treba zalievať rastlinu častejšie.

4. Nádoba s odtokom

Nádoba, v ktorej strom pestujeme, musí mať funkčný odtokový otvor na zvyškovú vodu – ihličnanom škodí sucho rovnako, ako im škodí nadmerné prelievanie.

5. Ošetrenie proti škodcom
Pri ošetrovaní stromčeka pred škodcami či iným hmyzom odporúčame použiť aj ekologické prostriedky, zvlášť ku koncu vegetácie.

Keď nastane zima

Cez zimu, pokiaľ stromček nepresťahujete do chladnejších priestorov v dome, je potrebné ho celý vrátane kvetináča zatepliť a zaizolovať proti mrazu. Nezabudnite ani na pravidelnú zálievku v čase, kedy nemrzne. Ihličnany v kvetináčoch totiž veľmi často cez zimu skôr uschnú ako zamrznú. 


Keď si v kvetináčoch vypestujete viac druhov drevín, môžete si na balkóne či terase vytvoriť prekrásne zátišie. Ihličnany budú rásť skôr pomalšie, pretože malý priestor na rast koreňov ich bude vo vývoji obmedzovať. Niektoré druhy možno aj veľmi dobre tvarovať a strihať.

Ihličnany a škodce

Aby vám stromček robil dlhodobo radosť, je po celý rok potrebné strážiť ho a chrániť pred škodcami. Tie sa môžu objaviť, keď rastline neposkytneme dostatočnú výživu alebo vhodné podmienky. Na prítomnosť škodcov vás upozorní predovšetkým neobvyklé zafarbenie ihlíc,  praskanie kôry alebo vysychanie ihličia a vetvičiek. Iba včasný zásah vám pomôže napadnutú rastlinu zachrániť.

Medzi najčastejšie škodce patria vošky kôrovnice smrekovej (Sacchiphantes abietis) a medovnica krivonohá (Cinara curvipes), ktorá poškodzuje dreviny prisatím na ihlice, ktoré sa potom nápadne deformujú. Na jej prítomnosť vás môžu upozorniť aj biele chumáčiky na ihličí. Obaľovač mládnikový (Rhyacionia buoliana) a obaľovač jedľový (Choristoneura murinana) zase ožierajú pupene a ihlice. Stromy potom majú deformované a poškodené vetvy, nové výhonky vysychajú, vädnú a opadávajú. Piliarka červenohlavá alebo borovicová (Acantholyda erythrocephala) napadá ihličie a deformuje korunu stromu. Patrí k nepríjemným škodcom hlavne pri pestovaní borovíc.

Proti škodcom je okrem aplikácie dostupných insekticídov najlepšie postupovať preventívne. Či už výberom vhodného miesta, pravidelnou a výdatnou zálievkou a dostatočným prihnojovaním. Len tak sa bude ihličnanom na vašej záhrade dlhodobo dariť.