Stavba dreveného plota

Ploty slúžia na ohraničenie a zaistenie pozemku a dávajú vašej záhrade zároveň ohraničenie. Či už klasický poľovnícky plot, rustikálny latkový, alebo tyčkový plot – vždy dbajte na to, aby prvky boli z dreva odolného voči poveternostným podmienkam a bola dodržaná minimálna vzdialenosť od zeme päť centimetrov. Aj stĺpiky by mali byť chránené pred kontaktom s vlhkosťou, ktorá môže viesť k urýchlenému tleniu, a to betónovými kotvami, skrutkovacími základmi alebo zarážajúcimi pätkami.


Návod

1. Plánovanie a príprava

Vopred dobre zvážte, pre aký plot sa rozhodnete. Okrem požadovaných vlastností (napr. optická bariéra, ochrana proti vetru, zabránenie úteku domácich mazlíčkov a detí atď.) sa ploty a bránky majú hodiť k štýlu domu a záhrady, majú však tiež ladiť s okolím - polovnícke ploty sa hodia skôr k vidieckym domom než do mesta.

Len čo ste sa rozhodli pre plotu, môžete začať. Najskôr plot vrátane prvkov bránky a stĺpikov rozložte na mieste, na ktorom ho chcete neskôr postaviť a pomocou vyrovnávacej šnúry vyznačte miesto pre plot.

Dlhým vrtákom prevŕtajte vodiace otvory, do ktorých neskôr zaskrutkujete skrutkovacie základy (tiež: čapové skrutkovacie kotvy) spolu so stĺpikmi.

2. Postavenie prvkov plota

Teraz upevnite stĺpiky na pozinkované skrutkovacie základy (tu sú stĺpiky už opatrené otvormi pre zoskrutkovanie) a základy vrátane stĺpikov zaskrutkujte do zeme. Dbajte na pevné držanie v zemi a stĺpiky nasmerujte tak, aby boli vo zvislej polohe.

Na sloupky našroubujte pozinkované držáky plotu ve výšce příčných latí.

Teraz zasaďte plotové prvky (hranoly slúžia ako provizórna opora) a zaskrutkujte ich na oboch stranách s držiakmi plotu.

3. Montáž záhradnej bránky

Kovanie z pozinkovanej ocele upevnite na záhradnú bránku a vyznačte jeho polohu na stĺpiku. Teraz vyvŕtajte zodpovedajúce otvory a potom zaskrutkujte pánty. Drevený hranol, ktorý upevníte na bránku pomocou skrutkovej svorky, vám pritom slúži ako vodorovná opora.

Nakoniec upevnite závoru bránky: najskôr upevnite pravú časť - potom budete môcť ľavý diel lepšie prispôsobiť.

Tip

Prehľad zemných kotiev

Okrem skrutkovacích základov, použitých v návode, sú ešte ďalšie možnosti ukotvenia stĺpikov do zeme:

 • Stojatá pätka / sokel stĺpika pre upevnenie na murivo alebo betónovú podlahu pomocou hmoždiniek
 • Betónové kotvy v tvare U pre zabetónovanie (pre výšky plotu do 120 cm)
 • Betónové kotvy v tvare H pre zabetónovanie (pre všetky výšky plota)
 • Zemné pätky na zarážanie do sypkého podkladu
 • Univerzálna zemná pätka s nastaviteľným tanierom pre zarazenie do skál a pevného podkladu

Kryty proti dažďu

Takzvané kryty proti dažďu alebo krytky pre plot chránia hornú plochu dreva pred vplyvmi počasia a skrášľujú každý stĺpik plota.

Náradie a materiál

 • Akuskrutkovač
 • Drevené hranoly
 • Drevené plotové prvky, stĺpiky a záhradná bránka vrátane príslušenstva podľa potreby
 • Kolíky
 • Skrutková svorka
 • Skrutkovacie základy a zodpovedajúce skrutky podľa potreby
 • Vodováha
 • Vŕtačka
 • Vyrovnávacia šnúra

Galéria

Drevený plot opticky skrášli každú záhradu.

Najskôr určite priebeh plotu a vyznačte tiež presné pozície všetkých stĺpikov pomocou kolíkov a šnúry. Pevne napnutá šnúra vám poslúži ako pomocník na orientáciu.

Na stĺpiky upevnite pozinkované skrutkovacie základy a základy vrátane stĺpikov zaskrutkujte do zeme.

Stĺpiky nasmerujte tak, aby boli vo zvislej polohe.

Na stĺpiky naskrutkujte pozinkované držiaky plotu vo výške priečnych lát. Teraz zasaďte plotové prvky (hranoly slúžia ako provizórna opora) a zoskrutkujte ich na oboch stranách s držiakmi plotu.

Príprava montáže záhradnej bránky: kovanie z pozinkovanej ocele a závora.

Na záhradnú bránku upevnite kovanie z pozinkovanej ocele a priskrutkujte následne celé dverné krídlo na stĺpik. Pripevnite závoru (najprv priskrutkujte vpravo, potom vľavo).

Hotová namontovaná záhradná bránka (Z-rám).