Záleží vám na tom, aby váš vianočný stromček vydržal krásny a svieži počas celých sviatkov? S kvalitným ihličnanom a správnou starostlivosťou to dosiahnete jednoducho. Stačí, keď sa budete držať našich pokynov na správnu starostlivosť a vianočný stromček vám bude robiť radosť až do Troch kráľov. 

Skôr než príde čas na zdobenie...

Správna starostlivosť o vianočný stromček začína hneď po jeho nákupe. Len čo si ho prinesiete domov, zložte z neho igelitovú fóliu, aby sa nezaparil. Sťahovaciu sieťku však na vetvičkách ešte nechajte. Až bude stromček potrebné preniesť, bude sa vám s ním jednoduchšie manipulovať.

Pokiaľ je kmeň stromu už orezaný od predajcu na požadovanú hrúbku, stačí pätu kmeňa ponoriť do vedierka s vodou. Pokiaľ stromček takto ošetrený nemáte, odporúčame kmeň približne o tri centimetre zrezať. Tým uvoľníte kapiláry a stromček bude schopný lepšie prijímať vodu.

Ideálnym miestom na skladovanie stromčeka je chladné a tmavé miesto. Na tento účel vám skvele poslúži pivnica, garáž alebo balkón orientovaný na inú stranu ako juh. 

Krásny stromček, krásne sviatky

Pobyt v izbovej teplote je pre každý strom náročnou úlohou. Pokiaľ sa chcete postarať o to, aby mal váš vianočný stromček prívetivejšie podmienky, pokúste sa miestnosť zbytočne nepretápať a stromček umiestniť čo najďalej od zdroja tepla. A ak chcete vašej jedličke dopriať skutočne nadštandardnú starostlivosť, odporúčame rosiť jej ihličie každý deň rozprašovačom naplneným vodou a zvlhčovať tak vzduch v miestnosti.

Keď budete mať vybrané miesto, kam stromček umiestnite, umiestnite ho do stojana a prestrihnite sťahovaciu sieť. Vetvy sa rozprestrú do priestoru a vôňa ihličia vám rozvonia celú miestnosť. Pokiaľ vlastníte stojan, do ktorého je možné dopĺňať vodu, určite túto funkciu využite. Myslite na to, že vianočný stromček spotrebuje aj pol litra vody denne. Preto je potrebné vodu v stojane pravidelne kontrolovať. Keď budete stromčeku vodu dolievať pravidelne, odmení sa vám sviežim vzhľadom trvajúcim aj niekoľko týždňov.

Kam so stromčekom po sviatkoch

So sviatkom Troch kráľov sa tradične spája koniec vianočného obdobia, a teda aj odstraňovanie stromčeka. Aké máte možnosti v prípade, že chcete stromček zlikvidovať šetrne a ekologicky? Najprv skontrolujte, že na vetvičkách nezostali zabudnuté žiadne ozdoby a háčiky. Pokiaľ ste majiteľmi záhrady, stromček vám výborne poslúži práve na nej. Vetvy môžete ostrihať a použiť na prikrytie chúlostivých rastlín. Takisto je možné časti stromčeka podrviť a naštepiť. Ďalším riešením je kmeň a vetvy použiť ako palivo v krbe či kachliach.


Pokiaľ nemáte možnosť stromček akokoľvek využiť, skúste sa obrátiť na susedov a známych. Vhodným miestom na ekologickú likvidáciu môže byť aj miestne kompostovisko, ktoré stromček zadarmo zlikviduje a väčšinou vám ešte na výmenu daruje trochu kompostu. Posledným riešením je zanechanie stromčeka vedľa smetných košov. V žiadnom prípade nenoste strom do lesa alebo zoologickej záhrady. Aj jeden zabudnutý háčik z vianočnej ozdoby by totiž mohol byť pre zvieratá nebezpečný.

Nech si už zvolíte akúkoľvek z vyššie spomenutých možností, vždy sa uistite, že je postup v súlade s pokynmi vašej obce alebo mesta. Informácie o odporúčanej likvidácii vianočných stromčekov sú spravidla dostupné na oficiálnych webových stránkach.

{"vsf-products-list":{"title":"Rezan\u00e9 d\u00e1nske jedle","products":["78972470","78972489","78924028","79045384","78972090","78924000"]}}