Skrutky

Skrutky vzájomne pevne spájajú dva dielce. Výhoda: Na rozdiel od spojov zbitých klincami alebo lepených sa skrutky dajú v prípade potreby aj znovu ľahko povoliť. Rozmanitosť dnes bežných druhov skrutiek je veľká – preto sa rozlišujú podľa materiálu, pohonu, druhu závitu a požadovaného použitia.


Návod

1. Typy skrutiek

Existujú rôzne typy skrutiek, ktoré sú určené pre rôzne materiály a oblasti použitia – napríklad skrutky do dreva, viacúčelové skrutky, skrutky do sadrokartónu, skrutky do plechu, a ďalej niektoré špeciálne skrutky (napríklad skrutky do betónu alebo nastavovacie skrutky).

Prehľad rôznych druhov skrutiek

Väčšina kužeľovito tvarovaných skrutiek do dreva, skrutiek do drevotriesky, terasových skrutiek, skrutiek do panelov atď. si pri zatáčaní do dreva vyreže vlastný protizávit. Držia v obrobku aj bez protikusa alebo sa upevňujú pomocou príchytiek. Pri výrobe nábytku by sa však mali predvŕtavať otvory, aby sa drevo netrhalo.

Ako už prezrádza názov, viacúčelové skrutky sú rozmanité a vhodné pre rôzne materiály. Väčšinou sú samorezné a spravidla majú špičku – pre rýchlejšie a ľahšie zatočenie.

Takzvané skrutky na rýchlu výstavbu alebo skrutky do vláknito-cementových dosiek sú určené na bezpečné upevňovanie dosiek pri suchej výstavbe alebo drevených lát na základné konštrukcie z dreva alebo kovu.

Skrutky do plechu – vhodné pre plechy alebo plasty – sú veľmi ostré a dostať ich s vŕtacou špičkou alebo bez vŕtacej špičky.

Skrutky do betónu sú zvláštne skrutky, ktoré sú špeciálne dimenzované pre zvláštne materiálové vlastnosti betónu. Zaručujú vysokú stabilitu a bezpečné upevnenie.

I nastavovacia skrutka je zvláštnou skrutkou. Umožňuje dodatočné nastavenie konštrukčných súčastí: Hneď ako sa skrutka dotiahne, ryhy pod hlavou skrutky pevne držia konštrukčnú súčasť upevňovanú pod hlavou skrutky. Teraz je možné miernym vyskrutkovaním a zaskrutkovaním skrutky konštrukčnú súčasť presne nastaviť.

Okrem toho existujú ešte skrutky s metrickým závitom (závitové skrutky, strojové skrutky a vratové skrutky) – teda spoje, ktoré sa spravidla vytvoria naskrutkovaním poistných matíc, alebo sa zaskrutkujú do pripraveného vnútorného závitu – napr. na strojoch atď. Používajú sa tak na malé a ľahké spoje kovov a dreva, ako aj v ťažkých kovových a drevených konštrukciách.

Pozor: „M“ pri metrických skrutkách definuje priemer skrutkového závitu v milimetroch.

Viac informácií o práci so skrutkami do dreva získate v nasledujúcom Radcovi BAUHAUS:

Mohlo by vás zaujímať: Skrutky do dreva

Pozor: Z obalu skrutiek na prvý pohľad zistíte pohon, veľkosť, vzhľad a vlastnosti obsiahnutých skrutiek.

2. Pohon skrutky

Úlohou pohonov skrutiek je prenášať otáčavý pohyb vynaložený náradím bezpečne do skrutky. Náradie a hlava skrutky majú vždy komplementárny profil. Pohony uvedené v nasledujúcej galérii obrázkov sú iba výberom najrozšírenejších typov. Ďalšími pohonmi sú okrem iného napríklad krídla, jednosmerná drážka, vnútorný štvorhran, vnútorný šesťhran s bezpečnostným pinom, pohon dvoma otvormi, zalamovacia hlava.

Pozor: Čím viac „plôch pohonu“, tým bezpečnejšia opora pre náradie v hlave skrutky. Prenos sily je navyše bezpečnejší a nedochádza k zošmyknutiu náradia.

Prehľad rôznych pohonov skrutiek:

Skrutka s drážkou je klasikou medzi pohonmi skrutiek a ešte stále sa používa pri všetkých inováciách. Skrutky s drážkou majú univerzálne použitie a sú nenahraditeľné napríklad pre nábytok v retro dizajne.

Pohon s krížovou drážkou je inováciou klasickej skrutky s drážkou a je možné ho nájsť v mnohých variantoch. Skrutka je mnohostranne použiteľná a samocentrovacie efekt drží skrutku a náradie v jednom rade.

Vnútorný šesťhran je menší než menovitý priemer závitu skrutky. Preto nie je možné prenášať tak veľké krútiace momenty ako v prípade vonkajšieho šesťhranu. Zvlášť praktická je však manipulácia v ťažko prístupných miestach.

Vonkajší šesťhran dokáže zachytiť väčší krútiaci moment než krížová drážka (náradie: otvorený kľúč alebo očkový kľúč).

Skrutka s drážkou torx sa nazýva taktiež IVZ skrutka (skrutka s vnútorným mnohohranom). Veľmi dobre prenáša silu a vďaka plošnému rozloženiu krútiacej sily málo podlieha opotrebovaniu (náradie: skrutkovač torx a bity).

Pozidriv (dvojitý kríž) je inováciou krížového silového záberu, štyri boky skrutkového rezáka sa však smerom k špici nezužujú. To znižuje cam-out efekt („pretáčanie“ alebo skĺznutie). Pohon je typický pri skrutkách so zápustnou hlavou v remeselnej oblasti, pri zatĺkacích skrutkách a skrutkách spax.

3. Hlavy skrutiek

Okrem rôznych druhov pohonov existujú taktiež rôzne hlavy skrutiek – s optickými, ale aj praktickými prednosťami: Zápustná hlava zmizne v zahĺbených vyvŕtaných otvoroch alebo mäkkých materiáloch a umožňuje tak úplne rovný povrch. Zápustná šošovkovitá hlava má skôr dekoratívny význam, pretože nevnikne do dielca úplne, ale vytvorí polguľové zakončenie, napríklad pre podlahové lišty.

To isté platí pre polguľovú hlavu a guľovú hlavu (taktiež pan-head). I tu dolieha hlava skrutky priamo na skrutkovaný dielec. Je vhodná vždy tam, kde nie je zapustenie hlavy možné alebo žiaduce. Rovná spodná strana skrutky navyše poskytuje lepšiu oporu. Ako vraví už názov, takzvané skrutky s ozdobnou hlavou sú vhodné na dekoratívne upevnenie (napr. zrkadlá, ozdobné taniere, balkónové skrutkové spoje).

V prípade šesťhrannej hlavy sa sila zo skrutkovacieho náradia prenáša optimálne na skrutku – pre skrutkové spoje s vysokou pevnosťou. Valcová hlava sa klasicky používa pri závitových skrutkách, používa sa však napríklad taktiež pri stavbách drevených konštrukcií (terasy) a vďaka pohonu, ktorý sa nachádza v hlave skrutky, ju je možné zapustiť hlboko do dielca. Plochá guľová hlava so štvorhranom (taktiež vratové skrutky; pozrite obrázok) sa svojím vizuálne príjemným povrchom ideálne hodí na spoje dreva s inými konštrukčnými dielmi. Štvorhran pod hlavou skrutky zaisťuje, aby sa skrutka pri uťahovaní matice nepretáčala.

4. Matice a podložky

Na zaistenie skrutiek alebo závitových čapov potrebujete maticu. Matica (nazývaná taktiež skrutková matica) je protikus skrutky disponujúci vnútorným závitom. Ak je zaťaženie pôsobiace na maticu veľmi veľké, alebo ak je spájaný materiál chúlostivý, používajú sa navyše kruhové podložky (k dispozícii v rôznych veľkostiach), aby sa sily rozložili na väčšiu plochu.

Šesťhranné matice (na obrázku hore vľavo) sú najbežnejšie. Taktiež existujú krídlové matice (na obrázku hore vpravo), ktoré je možné uťahovať rukou úplne bez náradia a neskôr opäť povoliť. Klobúčikové matice (na obrázku dole vľavo) sú šesťhranné matice s klobúčikom – teda jednostranne uzavreté matice. Závit je tak chránený pred koróziou a nehrozí nebezpečenstvo poranenia koncom závitu. Brzdné matice alebo taktiež samopoistné matice (na obrázku dole vpravo) majú vnútri plastový krúžok proti neúmyselnému uvoľneniu skrutkového spoja.

Tip

Ako správne nakupovať skrutky

Veľký výber skrutiek na najrôznejšie použitie a požiadavky nájdete vo vašom odbornom centre BAUHAUS. Farebný navádzací systém vám pomôže pri výbere správnej skrutky:

Sivá = skrutky do plechu a rúrok

Zelená = závitové skrutky

Žltá = skrutky do dreva a viacúčelové skrutky s pohonom pozzi

Biela = viacúčelové skrutky s pohonom IVZ

Oranžová = skrutky do sadrokartónu

Červená = špeciálne skrutky

Modrá = antikorové skrutky

Správna voľba materiálu

Skrutky sú vyrobené a ošetrené adekvátne ich oblasti použitia. Pri výbere vhodných skrutiek by ste mali nutne dbať aj na to, z akého sú materiálu a ako boli zušľachtené.

Oceľ:

 • viacúčelové skrutky
 • mimoriadne robustné, odolné a teplotne stále
 • stabilný závit umožňuje skrutkovanie bez predvŕtania

Antikorová oceľ:

 • odolná voči poveternostným vplyvom a korózii
 • ideálne do exteriéru

Hliník:

 • extrémne ľahký, a pritom odoláva zaťaženiu
 • odolná voči poveternostným vplyvom a korózii
 • pre objekty s miernejším zaťažením

Mosadz:

 • stredná odolnosť proti korózii
 • ideálne pre tenké a ľahké materiály

Meď:

 • vysoká vodivosť, hodí sa špeciálne pre elektroinštalácie
 • dobrá rozťažnosť v teple

Okrem toho môžu byť skrutky zušľachtené tak, aby boli chránené napríklad proti korózii (fosfátované, lesklo zinkované alebo pozinkované žltou pasiváciou). Fosfátované skrutky sa taktiež používajú napríklad pri suchej stavbe (napr. skrutky do sadrokartónu), aby s dali neskôr bez ťažkostí pretmeliť. Špeciálne kalené skrutky z antikorovej ocele sú vhodné predovšetkým v exteriéri na skrutkovanie mäkkých a tvrdých druhov dreva, napríklad pri stavbách terás a fasád.

Náradie a materiál

 • Skrutky do betónu
 • Bity
 • Skrutky do plechu
 • Stavby drevených konštrukcií, nábytkové skrutky a konštrukčné skrutky
 • Skrutky do dreva
 • Závitové skrutky
 • Závitové tyče
 • Nastavovacie skrutky
 • Skrutky do kovu
 • Matice
 • Strešné skrutky
 • Skrutky do sadrokartónu
 • Skrutky s okom a skrutkovacie háčiky 
 • Skrutkovač 
 • Súpravy skrutiek
 • Skrutky do drevotriesky
 • Nástrčkové kľúče a skrutkovacie kľúče
 • Podložky