Záhradné jazierko pre mnohých z nás predstavuje najmä estetický prvok záhrady. Správa a údržba jazierka ale nie je sama sebou. Obzvlášť vtedy, ak sa objavia niektoré z ťažkostí. Ekosystém jazierka je krehký a vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Aké problémy záhradných jazierok vás môžu stretnúť a ako sa s nimi vysporiadať? Ako sa využíva jazierková chémia? Nielen s týmto vám poradíme.

Zelená voda? Zbavte sa jej efektívne

Kvalita vody je pri starostlivosti o záhradné jazierka prioritou aj indikátorom celkového zdravia jej mikrobiomu. Problém s nadbytkom rias zvyčajne súvisí práve s nerovnováhou v ekosystéme jazierka. Vďaka celému radu produktov jazierkovej chémie zvládnete starostlivosť o jazierko aj vy sami.

Okamžitým riešením je aplikácia prípravku Vločka – jazierka a starostlivosť Na riasy – systém. Dlhodobým riešením je potom pravidelné čistenie a odstránenie prerastenej vegetácie. Nezabudnite ani na filtračný systém a UV lampu.

Zakalená voda v jazierku značí začínajúci problém

Prebytok organickej hmoty či rozvírenie usadenín rybami môže viesť k zakaleniu vody. Prvou pomocou je v tomto prípade odstránenie nečistôt a bahna z dna. Aj v tomto prípade je vhodné vodu ošetriť prípravkom na riasy a vločkovačom. Vyzrážané vločky kalu následne odsajte. Pokiaľ dávate prednosť šetrnejšiemu a prirodzenejšiemu riešeniu, môžete použiť prípravok Baenzy – štart a Baenzy – sezóna, ktorý obsahuje vybrané druhy baktérií a enzýmov a slúži na rozklad organickej hmoty.

A čo teplota záhradného jazierka? Je dôležitá? Rozhodne áno. V nadmieru teplej vode sa darí nielen riasam, ale aj vodným parazitom. Prekvapiť vás tak môžu napríklad sinice. Tieniace rastliny do jazierka však pomôžu optimálnu teplotu udržať.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte z ponuky jazierkovej ch\u00e9mie","products":["27204704","27203127","22730666","22740443","22740461","22740489","22747754","22747921","22748517","22738873"]}}

Vláknitá riasa musí preč!

V menšej miere je vlákna riasa v poriadku, ale pri premnožení sa stane problémom vyžadujúcim razantné riešenie. Zelená vláknitá riasa vzniká premnožením živín. Prejavuje sa hustým porastom na dne či stenách jazierka. Do vznosu sa môžu dostávať odumreté časti, čo vedie k eutrofizácii vody. Zhorší sa jej kvalita, klesne koncentrácia kyslíka a dochádza k potlačeniu ostatnej vegetácie v jazierku.

Akútnou pomocou je jazierková chémia proti riasam, napr. prípravok Na riasy – kontakt. Dlhodobé riešenie a zároveň prevenciu poskytne použitie prípravkov Baenzy, sorbent Fosfosorb či prostriedok starostlivosti o jazierka Na dusičnany. Tieto princípy je možné aplikovať prakticky pri akomkoľvek probléme so zelenajúcou a kalnou vodou.

Čo robiť pri objavení peny na hladine?

Pena na hladine záhradného jazierka môže vznikať premnožením organických látok a ich tlením, kontamináciou vody alebo dokonca trením rýb či ich úhynom.

Úhyn rýb nastáva najčastejšie v dôsledku silného znečistenia vody, alebo nízkej hladiny kyslíka. Ten ovplyvňuje nielen zdravie rýb, ale aj celkovú rovnováhu v jazierku. Okysličenie vody je tak kľúčové. Umiestnenie fontány alebo vzduchových púmp môže koncentráciu kyslíka zvýšiť. Rovnako dôležité sú aj vodné rastliny a ich optimálne množstvo aj rozmiestnenie v jazierku. Tie taktiež prispievajú k tvorbe kyslíka.

Riešením je obnovenie biologickej rovnováhy. Odporúčame preto opäť aplikáciu prípravku proti riasam, ktorý taktiež zaistí obohatenie kyslíkom. Následne vodu ošetrite prostriedkom na starostlivosť o jazierka Baenzy – sezóna. Ten naštartuje obnovu rovnováhy v jazierku a odstráni zvyšné kontaminanty vody.

Alkalita, tvrdosť alebo nesprávne pH: Čo s nimi?

Alkalita vody má priamy vplyv na hodnoty pH vody. Tvrdosť aj alkalitu je možné merať testermi. Riešením vysokej tvrdosti vody je zmäkčovač. Vysokú alkalitu vyrieši prípravok pH Mínus. Ak sú hodnoty v oboch prípadoch nižšie, poslúži prípravok Na stabilitu.

Pravidelné testovanie pH je tiež nevyhnutné, pretože ovplyvňuje všetky procesy v jazierku. Optimálne pH jazierkovej vody má vplyv nielen na vodnú flóru, ale aj faunu a kompletný ekosystém.

Zmeny v hodnote pH nastávajú obvykle pri trvalejších dažďoch či inštalácii nových minerálov a kameňov do jazierka. Voľte preto vždy chemicky neutrálne estetické prvky.

V záhradnom jazierku by sa malo pH vody pohybovať medzi 6-8, ideálne na hodnote 7. Ak zistíte nižšie alebo naopak vyššie hodnoty, je na mieste rýchly zásah. Podľa problému siahnite po pH Plus alebo pH Mínus.

Jazierková chémia Vodnár vám pomôže s akýmkoľvek problémom v súvislosti s jazierkom. Pamätajte, že zásadná je včasná reakcia a zhodnotenie situácie. Potom stačí zvoliť vhodný produkt a dopriať záhradnému jazierku starostlivosť, ktorú potrebuje.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["22748094","22272362","21229532","20759887","20279747","22588306","21230686","20095253"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":456}}
{"vsf-page-link":{"page-id":461}}