Radi by ste oživili vzhľad záhradného nábytku z dreva? Našli ste na povale starší drevený stôl, stoličky alebo lavičku na záhradu volajúce po renovácii? Poradíme vám, ako sa starať o drevený záhradný nábytok.

Posedenie na záhrade, terase či balkóne môže mať mnoho podôb. Stoličky, stoly, ležadlá, lavičky alebo hojdačky sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré majú odlišné vlastnosti aj nároky na starostlivosť. Veľmi obľúbený je záhradný nábytok z dreva. Tento prírodný materiál je pevný, zaujímavý na pohľad, nechladí a je tiež príjemný na dotyk. Drevený nábytok v exteriéri je vystavený náročným podmienkam – UV žiareniu, dažďu, vlhkosti, zmenám teplôt aj škodcom dreva. Aby vám nábytok z dreva vydržal desiatky rokov, musíte sa oňho správne starať. Pokiaľ ste sa o drevený nábytok nestarali celé roky, môžete to stále zachrániť jeho renováciou.

Nie je drevo ako drevo

Na výrobu dreveného záhradného nábytku môžu byť využívané rôzne dreviny. V našich podmienkach je najdostupnejšie mäkké drevo prevažne z ihličnatých stromov (napr. smrek, borovica, smrekovec), ktoré sa veľmi jednoducho opracováva. Jeho nevýhodou je, že vo všeobecnosti rýchlejšie podlieha hnilobe a  má teda obvykle kratšiu životnosť. Pri správnej starostlivosti však môžete nábytok bez problémov používať desiatky rokov. Na ochranu vonkajšieho nábytku z mäkkého dreva sa hodí predovšetkým impregnácia a tenkovrstvové lazúry.

Impregnácia sa používa ako prevencia pred hnilobou, proti hubám poškodzujúcim drevo a tiež ako ochrana pred hubami spôsobujúcimi zmenu farby dreva. Lazúry chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi (pozn. odpudzujú vodu a regulujú vlhkosť) a UV žiarením.

Veľmi obľúbený je v posledných rokoch nábytok z tvrdého (napr. hrab, buk, dub) a cudzokrajného dreva (napr. tík, akácia, meranti, durian, eukalyptus). Prednosťou týchto drevín je vysoká odolnosť a dlhá životnosť. V prípade cudzokrajného dreva sa nemusíte obávať ani prípadného napadnutia tuzemským drevokazným hmyzom. Tvrdé a cudzokrajné drevo ošetrujte vhodným olejem.

{"vsf-products-list":{"title":"Laz\u00fary a oleje na drevo","products":["22210131","22204879","22210821","22206981"]}}

Vráťte lesk a slávu starému záhradnému nábytku!

Výhodou nábytku z dreva je možnosť jeho renovácie. Pokiaľ teda napríklad na povale objavíte zachovalý záhradný stôl stoličky, lavičku alebo napríklad hojdačku, nemusíte nábytok vyhadzovať. S trochou úsilia môžete týmto kúskom záhradného nábytku priniesť nový vzhľad.

Najskôr očistite nábytok od prachu a ďalších hrubých nečistôt. Pokiaľ nebolo drevo natreté farbou a je iba zašednuté, obrúste povrch brúsnym papierom až na nosný podklad. Surové drevo pred novým náterom naimpregnujte vonkajšou impregnáciou. Potom aplikujte napríklad bezfarebnú lazúru s dlhou ochranou značky Swingcolor. Na plochy silne vystavované vplyvom počasia naneste dva lazúrové nátery.

Pokiaľ je na starom nábytku pôvodný náter, je potrebné odstrániť jeho nesúdržné vrstvy. Potrebovať k tomu budete opäť brúsny papier. Podklad musí byť nosný, čistý, suchý a zbavený mastnôt. Po dôkladnom očistení naneste jeden až dva nátery základnej farby (pozn. použiť môžete napríklad bielu základnú farbu na drevo Swingcolor). Po zaschnutí jednotlivé nátery zľahka obrúste. Prípadné nerovnosti môžete vyrovnať vyrovnávacou stierkou. Posledným krokom je nanesenie vrchného náteru vybranou farbou na drevo. Podľa potreby aplikujte jeden až dva nátery.

{"vsf-products-list":{"title":"Potreby na renov\u00e1ciu dreven\u00e9ho n\u00e1bytku","products":["22205720","11376214","26334769"]}}