Než sa nazdáme jar je opäť tu. Nemôžete sa ho dočkať rovnako ako vaša záhrada? Rozumieme vám! Záhradničenie je skrátka balzamom na dušu. Nová záhradná sezóna však vyžaduje riadnu prípravu a tá sa týka najmä všetkého záhradného náradia a vybavenia. Pripravte sa na sezónu zavčas. S týmito niekoľkými krokmi to zvládnete raz dva. Pusťme sa do toho!

1. Očistenie náradia i nástrojov je základ

Aby ste mohli do novej sezóny vkročiť pripravení, prvým krokom je dôkladné očistenie všetkých záhradných strojov a náradia. Odstráňte zvyšky hliny, trávy, korienkov či iných nečistôt, ktoré ste nestihli odstrániť ešte pred ich uskladnením. Obzvlášť záhradnícke nožnice môžu byť znečistené smolou a lepkavými šťavami z konárov stromov. Náradie umyte a zbavte prípadnej hrdze. Práve korózia kovov je pri záhradnom náradí veľkým problémom. Očistenie nástrojov nielen predlžuje ich životnosť, ale taktiež zabraňuje prenosu chorôb medzi rastlinami.

2. Vezmite si do parády ostrie

Zaostrite na ostrie všetkých záhradných nástrojov ako sú nožnice, kosáky, motyky, sekery a pod. Ostrosť nástroja zjednodušujú prácu a minimalizujú poškodenie rastlín. V prípade jarného zastrihovania rastlín či drevín je čistota rezu zásadným faktorom. Ovplyvňuje rýchlu regeneráciu rastlín a prevenciu vzniku najrôznejších chorôb. Ostrenie je možné previesť doma brúskom či u profesionála.

3. Kontrola a údržba elektrického náradia a strojov

Svoju starostlivosť pred zahájením sezóny potrebujú aj všetky elektrické, akumulátorové aj motorové stroje. Zamerajte sa preto aj na kosačky, krovinorezy alebo reťazové píly. Dôležitá je najmä kontrola zdroja – teda napr. akumulátora u aku náradia. Pri náradí so spaľovacím motorom skontrolujte tiež hladinu oleja, stav palivových filtrov a vykonajte nutnú údržbu podľa požiadaviek stroja.

4. Drevené rukoväte a násady potrebujú starostlivosť

Drevené rukoväte a násady na náradí strácajú s časom a opotrebovaním nielen svoj vzhľad, ale najmä pevnosť a odolnosť. Pred začatím záhradných prác je tak vhodné vykonať aj ich údržbu. Rukoväte a násady očistite od nečistôt. Prípadné nerovnosti vyhlaďte pomocou brúsneho papiera. Rukoväte musia byť úplne hladké, aby pri práci nedochádzalo k štiepaniu dreva a zadieraniu nepríjemných triesok. Nanesenie ochranného oleja či vosku pomáha chrániť pred praskaním dreva, prenikaním vlhkosti aj vzniku plesní. Ak teda vaša násada na hrable, krompáč, lopatu, rýľ či porisko na sekeru volajú po menšej renovácii, doprajte im ju.

5. Organizácia, alebo všetko má svoje miesto

Stále ešte nemáte záhradný domček na náradie? Optimálne skladovanie záhradného náradia aj strojov má nemalý vplyv na ich životnosť. Výhodou je nielen ochrana nástrojov pred poveternostnými vplyvmi, ale aj ich organizácia. Domček vybavte regálmi, organizérmi na stenu a závesnými hákmi. Zaveste nástroje, ktoré je možné zavesiť. Do regálov zase prehľadne vyskladajte všetko, čo vyžaduje organizovanosť a dobrú dostupnosť.

 

A je to! S týmito jednoduchými krokmi budete na záhradnú sezónu spoľahlivo pripravení. Teraz už stačí počkať na prvé teplejšie dni a pustiť sa do práce..

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["31238397","25665730","21309902","27666368","21055852","25517910"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":471}}