K Vianociam neodmysliteľne patrí slávnostná výzdoba, vôňa vanilkových rožtekov, melódie kolied a ozdobený vianočný stromček, pod ktorý ukladáme darčeky pre našich blízkych. Bez stromčeka si Vianoce dokážeme len ťažko predstaviť. Vedeli ste však, že rezaný vianočný stromček rastie približne 8 až 12 rokov? Prezradíme vám, aká cesta ihličnany čaká predtým, než sa dostanú do tepla vášho domova.

Pôvod vianočných stromčekov

Najväčším exportérom vianočných stromčekov na svete je Dánsko. Veľmi obľúbeným druhom, ktorému sa na dánskych plantážach skvele darí, je jedľa kaukazská (Abies nordmanniana). Latinské označenie získala podľa svojho objaviteľa, fínskeho botanika Alexandra Nordmanna.

Okrem Dánska sa vianočné stromčeky dovážajú aj z iných európskych krajín. Aj v našich končinách pribúdajú plantáže zaoberajúce sa ich pestovaním.

Všetko začína šiškou a malým semienkom

Na plantážach sa okrem vianočných stromčekov určených na predaj pestujú aj materské stromy. Z nich sa získavajú semená. Trvá 25 rokov, než materský strom plne dozreje a poskytne kvalitný základ na výsadbu.

Šišky sa po zbere dôkladne usušia, aby sa dostatočne otvorili a uvoľnili svoje semená. Tie sa ďalej očisťujú a spracovávajú. Pri zachovaní vhodných podmienok je možné upravené semená skladovať aj niekoľko rokov. Z jedného kilogramu semien je možné vypestovať až päť tisíc nových stromčekov.

Semenáčiky a lesné škôlky

Semená sa vysádzajú do lesných škôlok, kde vyklíčia a vyrastú z nich malé stromčeky – semenáčiky. Tieto sadenice ihličnanov sa po dvoch až troch rokoch presádzajú na určené miesto v lese alebo na špeciálne plantáže. Tam stromčeky rastú ďalších päť až osem rokov. Niektoré z nich rastú prirodzene rovno a súmerne, iné je však nutné strihať a ručne tvarovať.

Fungujúci ekosystém

Prirodzená fauna a flóra pomáhajú chrániť stromy proti škodcom, preto sa na plantážach zachovávajú prírodné podmienky. Rastú tam lúčne kvetiny a ďalšie rastliny, ktoré vytvárajú ochrannú bariéru stromčekov a zabraňujú napríklad ich nežiaducemu ohrýzaniu lesnou zverou.

Dôležitou súčasťou prirodzeného prírodného procesu je opeľovanie rastlín. Preto sú na okrajoch ihličnatých plantáží umiestnené včelie úle. Stromčeky však takisto poskytujú prirodzený úkryt vtáctvu, chrobákom a iným drobným živočíchom.

Triedenie a výrub stromčekov

Do požadovanej výšky rastú stromčeky približne 8 rokov. Začiatkom novembra sú ihličnany vhodné na výrub, pričom sa rozdeľujú podľa kvality a ručne sa označujú. Pri hodnotení kvality stromčekov sa posudzuje ich výška a súmernosť.

Potom sa začína s ich vyrezávaním. Vyrúbané stromčeky sa nechávajú na plantáži niekoľko dní voľne ležať, než sa ich rastový proces zastaví. 

Cesta k zákazníkom

Po približne piatich dňoch od výrubu sú stromčeky naložené a vydávajú sa na cestu k zákazníkom. Na jeden kamión sa pritom vďaka starostlivému baleniu vojde aj viac než tisíc ihličnanov. Po doručení do odborného centra BAUHAUS sa stromčeky vybalia a skladujú sa v chladných priestoroch. Potom už čakajú len na to, kým sa dostanú k svojim novým majiteľom domov.


Tip: Aby vám vianočný stromček doma vydržal čo najdlhšie, je potrebné dobre sa oň starať.  Pred umiestnením do bytu ho skladujte na chladnejšom mieste. Najlepšie mu bude, keď ho postavíte do vedierka s vodou. Stromček chráňte pred priamym slnečným svetlom, prievanom a umiestnite ho čo najďalej od kúrenia, inak by mohol veľmi rýchlo uschnúť.

{"vsf-products-list":{"title":"Rezan\u00e9 d\u00e1nske jedle","products":["78972470","78972489","78924028","79045384","78972090","78924000"]}}