Sú pravdepodobne tými najdôležitejšími pomocníkmi na našich záhradách, avšak vídame ich stále menej. Reč je o včelách. Približne jedna tretina produkcie našich potravín je závislá na ich opeľovaní. Napriek tomu sú včely v ohrození. Len v Európe vymrelo za posledné roky 53 % včelstiev.

Nadišiel najvyšší čas pilným včielkam pomôcť!

Prečo sú včely také dôležité?

Včely nám toho dávajú omnoho viac ako len med. Sú číslom jedna medzi opeľovačmi a len vďaka nim si môžeme vyberať z takého veľkého množstva nielen ovocia a zeleniny, ale aj orechov a olejov. Zo 100 druhov rastlín, ktoré tvoria viac ako 90 % svetovej produkcie potravín, ich včely opeľujú viac než 70. To zvyšuje jednak úrodu (napríklad opeľovaná čerešňa má o 77 % viac plodov), jednak kvalitu ovocia (menej deformácií = vyššia cena na trhu).

Existujú dokonca úžitkové plodiny, ktoré sú na opeľovanie včelami úplne odkázané, napríklad kakao alebo vanilka. Bez povestnej „včelej usilovnosti“ hrozí ľudstvu vážna potravinová kríza.

Z akých dôvodov včely vymierajú?

Už skoro 20 rokov včelári a ochranári prírody pozorujú celosvetový úbytok počtu včelstiev. Vedci si s dôvodmi tohoto trendu najskôr nevedeli rady. Potom však prišli na to, že včelám život sťažujú tieto 3 faktory:

 1. Ubúdajúci životný priestor a klesajúca ponuka potravy

Veľké poľnohospodárske lány monokultúr nenechávajú priestor na menšie pole s rozmanitou ponukou včelej pastvy.

Dôsledok: úbytok živočíšnych druhov a jednostranná potrava pre prežívajúce zvieratá. Včely a ich larvy sú oslabené a náchylné k chorobám a parazitom.

2. Klimatické zmeny, znečistenie ovzdušia a škodcovia

Dôsledky zlej kvality ovzdušia a rastúce priemerné teploty možno vidieť predovšetkým u malých živočíchov. Včely sú ukážkovým príkladom. Situáciu ďalej zhoršujú zavlečení škodcovia, ktorí v našich zemepisných šírkach nemajú prirodzených nepriateľov. Klieštik včelí (Varroa destructor) pochádza z Ázie a naše včely sú voči nemu bezbranné.

3. Nesprávne používanie prípravkov na ochranu rastlín

Moderný prístup k ochrane rastlín umožňuje obhospodarovať záhradu spôsobom, ktorý je pre včely šetrný. Správne využívanie všetkých biologických, biotechnologických, šľachtiteľských, pestovateľských a technických opatrení, môže pomôcť optimalizovať a znižovať množstvo používaných chemických pesticídov.

Ako môžem včelám pomôcť?

Zariaďte si záhradu a balkón tak, aby v nich boli včely spokojné. Ponúknite im bohatý výber rastlín, ktoré majú rôzny čas kvitnutia, napríklad kombináciu krókusov, pivoniek a púpav, maliníkov, zvončekov a  komonice, ale aj brečtanu, tymianu a čemerice čiernej, ktoré vďaka svojej rozmanitosti vystačia včelám na celý rok. Viac sa dozviete v našom ďalšom článku: Premeňte svoju záhradu na raj pre včielky.

Ale pozor, včely nedokážu rozoznať červenú farbu. Vyberajte preto skôr rastliny, ich kvety majú bielu, žltú, fialovú, purpurovú alebo modrú farbu.

Vyhnite sa tiež používaniu prípravkov na ochranu rastlín alebo používajte len tie alternatívy, ktoré sú pre včely neškodné. Miestnym včelám môžete pomôcť aj tak, že si budete kupovať med od včelárov vo vašom okolí.

Ako postaviť domček pre hmyz?

Mnoho majiteľov záhrad a balkónov chce prispieť k ochrane divokých včiel, a tak stavia domčeky pre samotársky žijúce druhy. Často však vyberú nevhodný materiál alebo urobia chybu pri konštrukcii. Hmyz sa potom dovnútra ani nedostane alebo mu nesprávne postavený domček môže dokonca aj ublížiť.

Nesprávne vyvŕtané diery v dreve urobili praskliny, ktorými sa dovnútra môžu dostať huby a ohroziť tak hniezdiace včely.

  • Nepoužívajte žiadne priehľadné umelohmotné alebo sklenené trubičky! Často sa na stavbu domčeka používajú, pretože je možné včely vnútri pozorovať. Lenže cez takýto materiál nemôže unikať vodná para. To môže viesť k napadnutie hubami a úhynu včelích lariev.
  • Ďalšou obľúbenou metódou na vytvorenie domčeka pre včely je prevrtávanie dreveného kmeňa. Mali by ste dávať pozor na to, aby bolo drevo skutočne suché. Medzi jednotlivými otvormi nechajte dostatočný odstup (aspoň 2 cm) a vyvŕtajte ich tak, aby bol ich priemer medzi 3 – 8 mm. Aby drevo nepopraskalo, vyvŕtajte otvory pozdĺžne, nie zo strany. Drevo neprevrtávajte skrz na skrz a snažte sa, aby steny otvorov boli čo najhladšie, pretože včely by si mohli na odstávajúcich drevených vláknach poškodiť krídla. Piliny z dier jednoducho vyklepte. Takto vyrobený domček dobre upevnite na vyvýšené slnečné miesto, ktoré bude chránené pred vetrom a dažďom.
  • Na vytvorenie domčekov a hotelov pre hmyz sa často používajú aj tehly. Záleží však na ich správne zvolenom druhu. Do perforovaných a dutých tehál sa včely nenasťahujú, naopak, s vďačnosťou príjmu strešné tehlové tašky. Pórobetónové tvárnice („Ytong“) vstrebávajú vodu, a preto sa ako materiál na výrobu domčekov pre hmyz nehodia.
  • Niektoré druhy včiel samotárok hniezdia v prírodných strmých zrazoch. Ochrancovia prírody pre nich stavajú hlinené steny s vytlačenými otvormi, ich konštrukciu tvoria vŕbové vetvy. Často však použijú hlinu, ktorá je po zaschnutí až príliš tvrdá. Včelie druhy, ktoré v týchto stenách hniezdia, si totiž otvory vyhrabávajú samy. To však nemôžu, keď je povrch príliš tvrdý. Použite preto radšej ílovitú hlinu, ktorá je dostatočne mäkká a do ktorej sa včely môžu zahrabať.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["27814486","26221913","26219006"]}}