Grilovanie k letným dňom neodmysliteľne patrí. Nevyhnutné je preto aj pravidelné čistenie grilu. S končiacim letom aj grilovacou sezónou však nastáva čas na dôkladnú údržbu. Možno si tak práve teraz kladiete otázku, ako vyčistiť gril a zbaviť sa všetkej tej napečenej mastnoty? Nemajte obavy. Vieme, ako na to!

1. Čistenie grilu vezmite z gruntu

Ak sa pustíte do dôkladnej a kompletnej údržby grilu, vezmite to, takpovediac, od podlahy. Proces čistenia sa bude mierne líšiť aj podľa typu grilu. Či už vlastníte elektrický gril alebo gril na drevené uhlie, kľúčom k dokonalému vyčisteniu je starostlivosť. S týmito krokmi to však zvládnete ako po masle:

  1. Odstráňte zvyšky popola či brikiet.
  2. Grilovaciu komoru vymeťte.
  3. Vyberte grilovacie rošty a vyčistite ich.
  4. Umyte tiež kompletne celú grilovaciu komoru, ostatné plochy grilu, držadlá a tiež veko, kde dochádza k usadzovaniu mastnoty a sadzí.
  5. Gril dôkladne opláchnite a vysušte.
  6. Na zimné uskladnenie sa bude hodiť ochranný obal na gril na zakrytie a ochranu pred prachom, vlhkosťou i poškodením.

2. Drôtená kefa: pomocník, s ktorým to ide skrátka lepšie

Pomocník, bez ktorého by išlo čistenie grilu o poznanie horšie? My rozhodne vsádzame na drôtenú kefu. Vďaka nej ľahko odstránite napečené zvyšky jedla, nánosy mastnoty aj prípadnú hrdzu.

3. Zatočte s mastnotou vďaka prírodným čističom

Neviete, ako odstrániť mastnotu z grilu? Stavte na prírodné čističe. S tukom a nečistotami na všetkých častiach grilu vám pomôže napríklad táto trojica:

  1. Ocot: Roztok z octu a vody v pomere 1:1 aplikujte najmä na rošty grilu. Stačí 5 minút pôsobenia a zapečená mastnota sa uvoľní.
  2. Jedlá sóda: Zmiešaním s malým množstvom vody vznikne hustá pasta. Tú naneste na všetky časti grilu, ktoré chcete vyčistiť. Nechajte pôsobiť asi 15 minút a následne starostlivo umyte horúcou vodou. Jedlá sóda spoľahlivo odstráni aj veľmi pripečenú nečistotu.
  3. Kyselina citrónová: V postrekovači stačí zmiešať kyselinu citrónovú s vodou v pomere 1:1. Zmes potom nastriekajte na grilovacie dosky, rošty aj veko grilu a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Nakoniec opláchnite v teplej vode, aby sa uvoľnila aj zvyšná mastnota.

Pokiaľ však stojíte pred naozajstnou výzvou a máte tušenie, že gril bude potrebovať viac ako spomínané varianty prírodných čističov, existujú aj ďalšie možnosti. K dostatiu sú špeciálne čističe grilov pre ľahké odstránenie napečených zvyškov jedla, popola aj tuku.

4. S parou to ide lepšie

Čistenie parou sa v domácnostiach osvedčuje na mnohých miestach. Prečo ho teda neskúsiť aj pri čistení grilu? Zaberie vám len pár minút a ušetrí veľa námahy pri drhnutí. Gril nechajte ľahko vychladnúť. Medzi tým si bavlnenú utierku dôkladne namočte do ľadovej vody. Vo chvíli, keď už uhlie nie je horúce, položte mokrú utierku na rošt a gril zatvorte. Zvyškové teplo začne z utierky odparovať vodu, ktorá sa mení na paru a pomaly odstraňuje nahromadenú mastnotu a napečené zvyšky jedla.

5. Umývačka riadu vyrieši mnohé!

Nedarí sa vám zapečených nečistôt na grile, a najmä jeho roštoch, zbaviť? Nevadí! Rošty vyberte a vložte do umývačky riadu. Prípadne ich môžete postriekať niektorým z prípravkov na odstránenie mastnoty. Zapnite na klasický umývací cyklus a je to. Umývačka sa už o všetko postará.

A to je všetko! S týmito niekoľkými praktickými tipmi bude váš záhradný gril vždy čistý a pripravený na ďalšie použitie aj sezónu.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27235476","22935470","22676919","20763912"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":472}}