Vo februári sú už prípravy na novú záhradnícku sezónu v plnom prúde. Doma na okennom parapete alebo vo vyhrievanom vonkajšom skleníku môžete začať predpestovávať sadenice na svoje záhony. Prinášame niekoľko tipov, akým prácam sa venovať vo februári.

Vo februári začnite s predpestovaním sadeníc zeleniny

 

Vo februári je vhodný čas na chránený výsev semien obľúbených druhov zeleniny, ktoré potrebujú predpestovať. Záhradkári najčastejšie predpestovávajú papriky, paradajky a šaláty. V priebehu februára môžete zo semienok predpestovať aj karfiol, kel, kaleráb, zeler, reďkovky, jarnú cibuľu alebo baklažán.

Na predpestovanie zeleniny budete potrebovať okrem kvalitných semien a vhodného substrátu aj pestovateľské nádoby. Pestovateľské kvetináče môžu byť vyrobené ako z plastu, tak z kokosu alebo rašeliny. Plastové sadbové kvetináče sú ideálne na použitie v interiéri a môžete ich používať opakovane. Pokiaľ však dávate radšej prednosť prírodným materiálom, kúpte si napríklad špeciálny pestovateľský kvetináč z kokosu. Tento kvetináč je bez chemických úprav a je biologicky rozložiteľný. Kvetináče z kokosu prispievajú k ľahkému a kvalitnému zakoreneniu rastlín.

Ideálne podmienky na predpestovanie zeleniny poskytujú vykurované skleníky, parenisko alebo vyhrievané zimné záhrady. Pokiaľ predpestovávate sadenice v byte, môžete využiť napríklad vnútorný okenný parapet. Na predpestovanie byliniek, zeleniny a ďalších rastlín v domácich podmienkach môžete využiť domáci predokenný sadbovač, mini parenisko, pestovateľský stôl s odnímateľným vekom alebo pestovateľskú misku s krytom.

{"vsf-products-list":{"title":"Potreby na predpestovanie rastl\u00edn","products":["29054330","20451688","25094981","25097014","28397722","25087848","25599158","25600768","29046090","29046416"]}}

Nechajte naklíčiť hľuzy zemiakov

Ak chcete mať bohatú úrodu skorých zemiakov, dajte hľuzy najneskôr do konca februára naklíčiť. Môžete ich vyskladať napríklad do drevených debien s vlhkou zeminou a umiestniť ich na svetlé miesto. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 10 a 15 stupňami Celzia. Hľuzy zemiakov by mali vytvoriť silné klíčky dlhé maximálne dva centimetre. Predklíčením môžete urýchliť úrodu až od dva týždne. So samotnou výsadbou zemiakov môžete začať približne v polovici apríla.

Výsev semien letničiek

Vo februári môžete začať aj s predpestovaním niektorých letničiek, ako sú napríklad petúnie, papuľky, astry alebo lobelky. Na výsev semien letničiek sú vhodné nízke hrantíky alebo misky. Výsevným substrátom naplníte kvetináč asi dva centimetre pod horný okraj. Potom zeminu zľahka pritlačíte a zalejete vodou. Rovnomerne vysejete pripravené semená, jemne ich pritlačíte, a nakoniec ich prekryjete slabou vrstvou zeminy. Na predpestovanie letničiek v domácich podmienkach je nutné udržiavať teplotu medzi 20 a 25 stupňami Celzia. Hrantík je vhodné prikryť pestovateľským krytom alebo fóliou, čím zaistíte ideálnu mikroklímu. Nezabudnite na pravidelnú zálievku, aby rastlinky nezaschli.

{"vsf-products-list":{"title":"Semen\u00e1 kvitn\u00facich rastl\u00edn","products":["27424821","27425505","27425718","27424706","28340984","28349200","27413403"]}}

Pripravte pôdu na novú sezónu

Ak ste na jeseň zrýľovali pôdu do hĺbky, môžete ju pri priaznivom počasí urovnať https://www.bauhaus.sk/hrabanie-a-zametanie-7054. Ak ste na jeseň záhony zrýľovať nestihli, snažte sa to urobiť čo najskôr. Vo februári totiž klesajú vonkajšie teploty pod bod mrazu a semená burín v pôde stihnú vymrznúť.

Vo februári je tiež vhodný čas na prípravu kompostu. Na záhony na výsev budete potrebovať jemný kompost. Preto si pripravte sito s hrubými okami a prehádžte cez neho kompost vidlami. Aby ste si ušetrili prácu, rozprestrite pod sito plachtu, do ktorého zachytíte preosiaty kompost. Hrubé zložky kompostu vrátite späť do kompostéra. Jemný kompost naložte na záhradné koliesko a do doby použitia ho schovajte na miesto chránené pred dažďom. Pokiaľ zriadenie kompostu ešte len plánujete, veľa užitočných informácií môžete nájsť v článku Ako založiť kompost.

{"vsf-page-link":{"page-id":437}}