Jeseň o sebe pomaly dáva vedieť, avšak záhrada je stále plná práce. September je ideálnym časom pre množstvo činností, ktoré vám pomôžu udržať ju v optimálnom stave a zároveň pripraviť na zimu aj ďalšiu sezónu. Vrcholí tiež obdobie zberu, ktoré treba starostlivo uskladniť. Využite septembrové dni v prospech vašej záhrady. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na to!

Oblečte záhradu do jesenného kabátika

Čo tým myslíme? Dôkladnú údržbu! September je optimálny pre skutočne poctivú starostlivosť o trávnik aj záhony. Vysoké teploty už spravidla nepanujú a trávnik aj pôda majú čas na regeneráciu. V tej im môžete pomôcť aj vy.

Pravidelné kosenie trávnika už nie je potrebné. Nechajte ho radšej znova nabrať na hustote, ktorú spálením od slnka cez leto stratil. Ak je na niektorých miestach spálený kompletne, pôdu pokropte a trávnik znova zasejte. Trávnikové hnojivo potom dodá živiny a povzbudí ho k obnove. Vhodné je aj prevzdušnenie trávnika, odstránenie burín a machu.

Pozornosť zamerajte aj na záhony. Odstráňte suché, poškodené a odumreté rastliny aj všetky odkvitnuté kvety. Uvoľníte tak priestor aj živiny z pôdy pre ďalšie rastliny, ktoré sa môžu pripraviť na ďalšiu sezónu. Aj tu môžete pôdu prihnojiť. Jesenné hnojivo by malo byť bohaté na fosfor, draslík horčík aj vápnik. Voľte organické hnojivá, ktoré pôdou výborne prestúpia, nasýtia ju a pripravia na novú výsadbu napríklad kompost či hnoj.

Jesenná výsadba klope na dvere – pripravte sa na ňu!

Pokiaľ sa chystáte obohatiť záhradu o nové rastliny, stromy či kríky, smelo do toho. Kľúčové je zvoliť vhodné umiestnenie a pôdu tu pripraviť. September vám poskytne dostatok času na prihnojenie a prípadnú úpravu pH pôdy. Novo vysadené rastliny tak získajú optimálne podmienky na uchytenie, zakorenenie aj rast.

Nesmieme zabudnúť ani na sadenie cesnaku a ďalších cibuľovín. Zimné odrody je možné za príhodného počasia vysadiť už koncom septembra. Teplota by sa mala pohybovať okolo 10 °C. Sadenie cibuľovín je však možné aj v ďalších jesenných mesiacoch až do začiatku decembra.

Septembrový zber, alebo vrchol celoročnej starostlivosti

Kedy zberať jablká? V septembri! Práve tento mesiac je obdobím, kedy väčšina zvyšných plodín dosahuje svoju zrelosť, najvyššiu kvalitu a čo sa ovocia týka, aj najvyššie množstvo cukru. Z ovocia sa tak môžete tešiť aj na hrušky alebo slivky. Zeleninové záhony ponúknu paradajky, papriky aj uhorky plné chuti. Čakať vás môže aj zber zemiakov či cibule, a to za predpokladu, že ste ich na jar vsádzali neskôr. Po zbere je potrebné prekyprenie pôdy v záhonoch.

Na uskladnenie plodín využite skladovacie aj zaváracie nádoby. Prepravky sú vhodné najmä na uskladnenie zemiakov a jabĺk, pretože zaručujú prúdenie vzduchu aj pri veľkom množstve skladovaných plodín.

Príprava na zazimovanie záhrady

Hoci september býva v našich podnebných podmienkach ešte pomerne mierny, zima niekedy prichádza veľmi rýchlo. Príprava záhrady s menším predstihom je tak určite na mieste. Kde začať? Venujte sa údržbe záhradného náradia či organizácii skladovacích priestorov. Teplomilné rastliny je vhodné premiestniť do priestoru so stálou teplotou. Ak však takýto priestor nemáte k dispozícii, opatrite rastliny napr. netkanou textíliou, ktorá ich pred mrazíkmi a nepriazňou počasia ochráni.

Suma sumárum, ani v septembri záhradné práce nekončia. Nezostáva teda, než sa do nich s chuťou pustiť a medzi tým sa tešiť na ďalšiu sezónu!

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["24892827","21055986","25260986","25876514"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":481}}
{"vsf-page-link":{"page-id":478}}