V marci sa príroda prebúdza a je najvyšší čas pustiť sa do jarného záhradkárčenia. Vašu starostlivosť potrebuje ako úžitková, tak aj okrasná záhrada. Prinášame niekoľko tipov na marcové práce na záhrade.

Marec už obvykle ponúka príjemné denné teploty a viac slnka. Príroda sa začína rýchlo prebúdzať a je najvyšší čas začať so záhradnými prácami. Záhradu je nutné po zime poriadne upratať a všetko pripraviť na novú sezónu. Než sa pustíte do práce, pripravte si potrebné záhradné náčinie a techniku. Na jar určite budete potrebovať napríklad malé a veľké hrable, rýľ, menšiu motyku, záhradnú lopatku, nožnice na stromy a kríky, pílku, vertikutátor, kosačku na trávu a kvalitné hadice. Pri výseve sa nezaobídete bez kvalitných semien, vhodného substrátu a pestovateľskej nádoby. 

Príprava záhonov na novú sezónu

Medzi prvé jarné práce patrí príprava záhonov na novú sezónu. Najskôr treba zhrabať staré lístie, ktoré v priebehu zimy spadalo zo stromov na zem. Pokiaľ už nehrozia mrazy, môžete z rastlín pomaly odstrániť ochranné fólie alebo čečinu. Pustiť sa môžete aj do strihania suchých častí okrasných tráv. Zo záhonov odstráňte nežiaduce machy a pôdu zľahka prekyprite. Aby vám išla práca rýchlo od ruky, použite vhodnú motyčku. Pôdu následne pohnojte kompostom a minerálnymi hnojivami. Na záver záhony urovnajte kovovými hrabľami. Ak ste záhradu nestihli zryť na jeseň, nezostáva nič iné, než všetko napraviť na jar. Namiesto rýľa však použite rycie vidly, ktoré netvoria veľké hrudy. Pôdu po rytí rovno urovnajte hrabľami.

TIP: V záhrade nezabudnite vyčistiť chodníčky. Na upratovanie lístia a vetiev vám budú stačiť hrable a kvalitnú zmeták. Na odstránenie usadených nečistôt môžete využiť vysokotlakový čistič.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre va\u0161u z\u00e1hradu","products":["20835927","21056916","21055603","22503895","25784583"]}}

Čas na výsev otužilej zeleniny

Pokiaľ už máte pripravené vonkajšie záhony, môžete začať plánovať jarný výsev otužilejších druhov zeleniny. Od polovice marca je možné v nižších polohách vysievať napríklad mrkvu, petržlen, reďkev, kôpor, špenát, červenú repu alebo pastinák. Vysadiť môžete tiež cibuľu sadzačku, jarný cesnak alebo šalotku. Chúlostivejšiu zeleninu je potrebné predpestovať napríklad doma na parapete alebo vo vyhrievanom skleníku. Prečítajte si, ako úspešne predpestovať sadenice zeleniny.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyberajte zo \u0161irokej ponuky semien","products":["27424177","28347161","27413050","27423068"]}}

Jarná starostlivosť o trávnik

Ani trávnik sa na jar nezaobíde bez starostlivosti. Pokiaľ mu na jar venujete chvíľu času, budete mať krásny a zdravý trávnik. Na jar by ste nemali zabúdať predovšetkým na vertikutáciu. Pred samotnou vertikutáciou trávnik pokoste na výšku približne štyroch centimetrov. Pri vertikutácii noža vertikutátora prenikajú do pôdy do hĺbky 2 až 4 mm. Takto trávnik zbavíte plsti, machu a podporíte rast koreňov.

Po vertikutácii dosajte holé miesta vhodnou trávnou zmesou a dva týždne trávnik nezaťažujte. Vertikutáciu vykonávajte iba za suchého dňa. Majte na pamäti, že trávnik musí mať po vertikutácii dostatok vody, aby mohol regenerovať. Vertikutáciu sa odporúča vykonávať dvakrát ročne, a to nielen na jar, ale aj na jeseň.

{"vsf-products-list":{"title":"Ponuka vertikut\u00e1torov","products":["27827226","27050837","27730254"]}}

Starostlivosť o záhradné jazierka

Záhrada mnohým ľuďom neslúži len na pestovanie zeleniny, ovocia, byliniek a kvetov, ale aj relaxáciu. Veľmi obľúbené sú v dnešnej dobe záhradné jazierka a skalky. S prípravou záhradného jazierka na ďalšiu sezónu začnite až opadnú nočné mrazy. Ako prvé skontrolujte stav jazierka po zime a odstráňte prípadné škody na brehoch. Následne vyplňte medzery medzi rastlinami, dôkladne vyčistite dno, skontrolujte čerpadlo, filtre a UV lampu. Pokiaľ sú tieto technológie funkčné av poriadku, môžete jazierko uviesť do prevádzky. Prečítajte si, ako sa starať o záhradné jazierko v priebehu celého roka.

{"vsf-products-list":{"title":"V\u0161etko pre z\u00e1hradn\u00e9 jazierka","products":["21229532","21230686","20759850","20834474"]}}