Upiecť si domáci čerešňový koláč z vlastnoručne zozbieraného ovocia, vychutnať si ho na terase s výhľadom na rozkvitnuté záhony a čerstvo pokosený trávnik. To sú chvíle, ktoré za mesiace čakania a úsilia na záhrade skrátka stoja. Čo myslíte? A okrem toho, že si v letných mesiacoch našich záhrad užívame, je na nich aj stále živo. Záhradné práce sa v júni točia okolo mnohých pestrých úloh. Aké to sú a na čo by ste počas júnového záhradníčenia nemali zabudnúť?

Pravidelné kosenie trávnika a údržba záhrady

Hoci je jún teplým mesiacom, výnimkou nie sú ani výdatné dažde. Parné počasie vytvára ideálne podmienky na rast kvetov, rovnako tak aj burín a tráv. Rýchly rast trávnika korigujte pravidelným kosením. Pri kosení trávnika odporúčame nastaviť optimálnu výšku. Trávnik nikdy nekoste úplne pri zemi – letné slnko by ho mohlo spáliť.

Myslite aj na svoje okrasné záhrady, záhony a skalky. V júni môžete bez obáv vykonávať zastrihávanie kríkov aj orezávanie chybných či poškodených častí rastlín. Vhodné je aj pravidelné odstraňovanie burín okolo kvetinových záhonov.

Ak sa vám zdá, že by si vaša záhrada zaslúžila nové prírastky, aj na to je jún ideálny. Vysádzať môžete najrôznejšie letničky, trvalky alebo zeleninu. Jún je skvelým obdobím aj na množenie odrezkami ruží i okrasných drevín.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["26398862","28237828","26663649"]}}

Zavlažovanie záhrady, hnojenie a ochrana rastlín

Vysoké júnové teploty sú v našich podnebných podmienkach už stálicou. Je tak kľúčové dopriať všetkým rastlinám dostatok vlahy. Zálievku môžete vykonávať aj dvakrát denne. Je však potrebné patričné načasovanie. Zalievanie robte ideálne skoro ráno a večer po západe slnka. Zabránite tak spáleniu rastlín od slnka. Ak máte záhradou vedený zavlažovací systém s automatickým ovládaním závlahy, je o starosť menej. Konkrétny čas a dĺžku zavlažovania stačí nastaviť a zavlažovací počítač už urobí zvyšok za vás.

Niektoré rastliny potrebujú počas júna prihnojenie. Môže ísť napríklad o jahody alebo ďalšie druhy ovocných kríkov či okrasných rastlín. Pravidelné hnojenie počas letných mesiacov vyžadujú predovšetkým rastliny v pestovateľských nádobách. Hnojenie ocenia aj rastliny na skalkách.

Počas leta sa môžete stretnúť s niektorými škodcami rastlín. Aktívne sú predovšetkým vošky, slimáci a húsenice alebo aj choroby ako je napríklad šarlach. Ochrana rastlín môže vyzerať rôzne. Proti mnohým neduhom môžete bojovať postrekmi na prírodnej báze. Rastliny zvyčajne zbaví problémov v priebehu niekoľkých dní a bez väčšej ujmy.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27115903","27111947","26560102","27111798","23042780","24561190","25874590"]}}

Zber letného ovocia, alebo prvá odmena záhradnej sezóny

Jún na záhrade doslova nesie ovocie. Nie sme však jediní, kto sa naňho teší. Napríklad so zberom čerešní by ste rozhodne nemali zaháľať. „Zálusk“ si na ne robia napríklad škorce. Čerešne preto strážte av momente, keď sú zrelé, dajte sa do zberu. Rovnako tak postupujte aj u ďalších bobuľovín ako je egreše, maliny, skoré odrody ríbezlí alebo niektoré druhy čučoriedok.

Naozajstné pré však majú milovníci jahôd. Jún na českých záhradách im skrátka patrí. Zber jahôd obnáša aj starostlivé kontrolovanie sadeníc. Ak počas zberu objavíte prezreté a plesnivejúce jahody, odstráňte ich. Také plody rastlinu vysiľujú a mohlo by dôjsť k rozšíreniu plesne po celej sadenici.

Júnové dni na záhrade sú plné radosti, slnečného žiarenia a jahôd. Každý si tak príde na svoje.