Júl je obdobím, kedy záhradná sezóna dosahuje svoj vrchol. Záhony sa plnia rozrastajúcimi sa rastlinami, hrantíky sú zahalené do pestrej palety rozkvitajúcich kvetov letničiek. A neminie nás ani zber. Záhrada v priebehu júla ponúka všetko od sladkého ovocia cez bylinky až po zeleninu. Na oplátku však vyžaduje čas a starostlivosť. Čomu sa v júli na záhrade venovať?

Starostlivosť a zavlažovanie – v júli nevyhnutnosť

Svoj čas venujte najmä udržovaniu priestoru záhrady. Pravidelná starostlivosť je v túto ročnú dobu to, bez čoho sa rastliny nezaobídu. Vzhľadom na vysoké teploty je dôležitá najmä zálievka. Rastlinám, či už v hrantíkoch, na záhone alebo v skleníku, doprajte pravidelné a dôkladné zavlažovanie. Predovšetkým v pestovateľských nádobách môžu rastliny častejšie vädnúť alebo usychať. Ak zvädnuté listy objavíte, odstráňte ich. Rastlinu zbytočne vysiľujú a tá potom nemôže efektívne využívať svoju energiu.

Nesmieme zabudnúť ani na starostlivosť o trávnik. Pravidelné kosenie trávy je júlovou stálicou každého záhradkára. Trávnik nechajte pár centimetrov vysoký, aby si uchoval vlahu a nedošlo k jeho spáleniu od slnka. Ak máte rozľahlý pozemok, záhradný traktor na kosenie trávy vám prácu zaiste uľahčí.

Hnojenie a kontrola škodcov

S pravidelnou zálievkou súvisí aj hnojenie. V júli sú rastliny obvykle na vrchole svojej vegetačnej/kvitnúcej fázy. Potrebujú tak veľa energie a živín. Pomôcť im môžete prihnojením univerzálnymi či špeciálnymi hnojivami. Napríklad na hnojenie paradajok je ideálny kompost. Letničky potom potrebujú najmä hnojivá bohaté na dusík a fosfor, ktoré pomáhajú k bohatému kvitnutiu. NPK hnojivá teda budú optimálnou voľbou. Na hnojenie trávnika zvoľte špeciálne trávnikové hnojivo. Pamätajte však, všetko s mierou. Pri prehnojení by mohlo dôjsť k spáleniu rastlín živinami.

Obozretní buďte tiež pred škodcami rastlín. V júli sa najčastejšie stretávame s voškami a slimákmi. Zakročiť môžete postreky, posypy vo forme granulátu či iným typom ochrany rastlín.

Boj s burinou

Teplé letné počasie, dostatok slnečného svitu a občasné, za to však výdatné, zrážky ponúkajú ideálne podmienky na rast všetkých rastlín, a to vrátane burín. Pravidelne preto prezerajte záhony a burinu odstraňujte. Záhonové rastliny by mohol vysiľovať a pripravovať o živiny z pôdy. Rastliny je možné chrániť napríklad organickými postrekmi proti burine.

Užite si bohatú úrodu

Júl je obdobím hojného zberu zeleniny i ovocia. Nastáva čas na zber paradajok, uhoriek, paprík či fazule. Svoje plody ponúkajú aj ovocné stromy, ako marhule, višne a čerešne, alebo ovocné kríky – egreše či ríbezle. Úrodu priebežne zberajte, a predovšetkým si ju užite! Ovocie môžete zavariť, spracovať na džemy, koláče alebo si ho jednoducho vychutnať čerstvé

Nezabudnite na obnovu jahôd

Jahodový záhon by sa mal v optimálnom prípade obnovovať každé 2-3 roky. Staršie jahody prestávajú plodiť, zatiaľ čo mladé rastliny ponúknu bohatú úrodu plnú veľkého šťavnatého ovocia.

Práve v júli sú sadenice jahôd v najlepšej kondícii. Koncom mesiaca tak nastáva ideálny čas na prípravu na nasledujúcu sezónu. Na starších rastlinách sa tvoria šľahúne s novými sadeničkami. Tieto zakorenené odnože na šľahúňoch môžete presadiť. Vsádzajte ich plytko tak, aby nedošlo k úhynu srdiečka jahôd. Nakoniec dôkladne zalejte. Môžete tiež s mierou prihnojiť.


V júli sa na záhrade rozhodne nudiť nebudete. Môžete si však byť istí, že vám to svojou štedrou úrodou oplatí. Nezostáva, než sa vrhnúť do práce!

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["28243490","23186077","25724075","25488362"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":471}}