August je mesiacom skutočnej hojnosti. Záhrada stále kvitne, zároveň však začína vydávať dozrievajúcu zeleninu a ovocie. Vyžaduje preto starostlivú a pravidelnú údržbu. Hlavným cieľom je udržať plodiace rastliny zdravé a predĺžiť tak obdobie zberu. Zdravá však musí byť aj záhrada ako celok. Pozrime sa preto na to, ktoré práce nás na nej počas augusta čakajú.

Zalievanie, zalievanie a zase zalievanie

Augustové sucho je v našom podnebí stálicou, ktorá sa často podpisuje na zbere. S teplom je tak potrebné bojovať a rastlinám dopriať pravidelnú závlahu. Trávniky aj záhony opatrite zavlažovacím systémom. Ušetríte si veľa času a práce. Navyše, automatické zavlažovanie vodu využíva efektívne a zbytočne s ňou neplytvá. Túto činnosť si načasujte na ráno alebo večer. Zamedzíte jednak odparovaniu vody, jednak spáleniu rastlín.

Pri zalievaní môžete pridať hnojivo na doplnenie živín a zlepšenie kvality pôdy. Hodiť sa bude aj hnojivo na trávnik, ktoré suchému trávniku dodá všetko, čo potrebuje.

Nezabudnite na priebežnú údržbu

Odburiňovanie záhonov, hrantíkov aj údržba trávnika sú ďalšie činnosti, ktoré by sme v auguste nemali zabudnúť. Burina uberá pestovaným rastlinám vlahu a živiny z pôdy. Pravidelné kosenie trávnika je už nenahraditeľnou súčasťou starostlivosti.

Hoci je august záverom leta, stále sa môžeme tešiť z niektorých kvitnúcich rastlín – najčastejšie sú to slnečnice, astry, ruže alebo dahlie, bežne známe ako georgíny. Aj tieto kvety vyžadujú starostlivosť. Dôležité je odstraňovanie odkvitnutých kvetov, čím predĺžime fázu kvitnutia. Rozrastený trvalkový záhon je v tomto čase vhodné taktiež prerezať. Vďaka tomu rastliny dostanú nový impulz k rastu budúcu sezónu.

Rez ovocných stromov a kríkov: Ako naň?

August je ideálnym obdobím pre letný rez jabloní aj hrušiek. Najmä potom jesenných až zimných odrôd. Zbavte sa starých, uschnutých či poškodených vetiev tak, aby malo ovocie priestor na rast. Vykonať môžete aj letný rez marhule či slivky, tu však veľmi opatrne. Rastliny aj ovocné stromy môžu veľkým zásahom utrpieť stres, ktorý by sa odrazil v úrode.

Letný strih ríbezlí, egrešov alebo čučoriedok je tiež určite na mieste. Odstráňte staré a prekážajúce vetvy. Nakoniec ker mierne prihnojte – ideálny je napríklad kompost. Okrem ovocných stromov a kríkov starostlivosť vyžaduje aj odkvitnutá levanduľa. August je optimálna doba pre jej starostlivé zastrihnutie.

 

Úroda vrcholí – pripravte sa na ňu!

August je jedným z posledných mesiacov, kedy sa celoročná starostlivosť o záhradu zúročuje v podobe hojnej úrody. Zo zeleniny najčastejšie zberáme paradajky, papriky či uhorky, zatiaľ čo pri ovocí sa jedná o marhule, mirabelky a slivky. Kľúčové je sledovať, ako plody dozrievajú, ochutnávať a zber načasovať na dobu, kedy majú najplnšiu chuť.


Čakať vás môže aj zber zemiakov, a to v závislosti od ich výsadby. Doba rastu a zrenia zemiakov by mala byť minimálne 90 dní. Dobou výsadby sa riadi aj zber cibule. Ukazovateľom zrelosti je u oboch druhov zeleniny ich vňať. Ak začne schnúť a ľahať, môžete sa pripraviť na zber.


Ak sa vám vyviedla skutočne bohatá úroda, starostlivo ju uskladnite. Spracovať ju však možno aj na marmelády a zavareniny. Zeleninu si môžete tiež zamraziť na zimu.

Záhrada v auguste je skrátka o celkovej údržbe a udržaní vitality rastlín. Letný zber čerstvej zeleniny a ovocia vám túto starostlivosť však bohato vráti.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["30566129","28736583","25354922","27111947","28121639"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":468}}
{"vsf-page-link":{"page-id":469}}