Aké sú výhody vysokého záhonu?

 1. Umožňuje vám pohodlne pracovať a šetrí váš chrbát. Zjednoduší nielen sadenie, ale aj zber zrelej zeleniny.
 2. Na naplnenie záhona sa používa organický materiál ako vetvy, listy alebo štiepky z drviča. Ideálny spôsob, ako sa zbaviť záhradného odpadu. 
 3. Použitý záhradný odpad tlie, podobne ako kompost – pritom sa uvoľňuje teplo. Rastliny tak budú zospodu „vykurované“ a vyrastú lepšie a rýchlejšie ako v klasickom záhone.
 4. Počas kompostovania dochádza k uvoľňovaniu živín, ktoré rastliny zásobujú.
 5. Živiny navyše zostávajú v pôde k dispozícii dlhšiu dobu, čo ocenia najmä viacročné rastliny.
 6. Typickí škodcovia ako napríklad slimáky to majú vo vysokom záhone ťažké. Väčšinou na ne prídete už počas ich cesty hore a môžete ich jednoducho zobrať.

Ako postaviť vlastný vysoký záhon

Potrebný materiál:

 • Dosky a koncové stĺpiky zo série Kreativ 
 • Drevené hranoly
 • Fóliovaná protišmyková preglejka
 • Jazierková fólia
 • Kovové závesy
 • Stavebný uholník
 • Prípadne kolieska s vysokou nosnosťou

Dôležité náradie:

 • Meter
 • Stolársky uholník
 • Ručná kotúčová píla
 • Sponkovačka
 • Aku skrutkovač

1. Príprava materiálu

Najprv by ste sa mali rozhodnúť, aký vysoký by mal záhon byť. Výška musí byť taká, aby ste sa nemuseli príliš ohýbať a neničili si tak chrbát. Dobrým vodítkom je výška vašej kuchynskej linky.

Ďalej musíte jasne určiť rozmery vášho záhonu. Ale pozor: šírku zvoľte tak, aby ste záhon zvládli jednoducho obrábať. Obvykle je to 100 až 130 cm - záleží na dĺžke rúk.

A ide sa na rezanie! Na to použite najlepšie kotúčovú pílu. Zvládne rozrezať nielen hrubé dosky a drevené hranoly, ale aj protišmykovú preglejku, z ktorej bude dno záhona.

2. Zostavenie konštrukcie

Drevo Noblewood zo série Kreativ vám prácu obzvlášť uľahčí. Stĺpiky totiž majú drážky, do ktorých môžete dosky jednoducho vsunúť. Pre väčšiu stabilitu ich pripevnite stavebným uholníkom. Na zostavenie konštrukcie môžete samozrejme použiť aj iné drevá, ale práca už bude o niečo zložitejšia a bude treba o niečo viac materiálov i nástrojov.

Ako podpera podlahy poslúžia drevené hranoly, ktoré sa zvnútra po obvode naskrutkujú na spodné dosky.

Dôležité: Ak by ste chceli záhon s úložným priestorom so záklopkou, musíte ho z najspodnejších dosiek prednej strany vyrezať ešte pred nasunutím do drážok stĺpikov.

3. Vstavané skladovacie miesto

Pri našom záhone sme vytvorili vstavanú skrinku na skladovanie hnojiva, kanvy na zalievanie a záhradného náradia. Všetko vo vnútri zakrýva záklopka na 2 kovových závesoch na čelnej strane záhona. Priestor medzi spodnou doskou a dnom záhona je tak šikovne a prakticky využitý.

Tip: Pri všetkých spojoch odporúčame použiť skrutky z ušľachtilej ocele. Hrdza tak nebude mať žiadnu šancu a záhon vám bude dlho slúžiť.

4. Konštrukcia dlhej strany

V ďalšom kroku sa pripevnia dlhšie strany záhona. K tomu je potrebné vložiť dlhé dosky do rohových stĺpikov a zoskrutkovať ich. V spodnej časti sú dosky cez celú dĺžku konštrukcie. Polovica záhona sa potom zvýši pridaním kratších dosiek. Tým vznikne zaujímavý rozdelený priestor na pestovanie rôznych druhov rastlín.

Aby ste od seba obe časti záhona oddelili, namontujte zvnútra dlhých strán drevené hranoly. Na ne potom kratšie dosky priskrutkujte.

5. Pre lepší odtok vody

Aby sa na dne vyššieho záhona nad úložným priestorom nehromadila voda, treba ho postaviť ľahko zošikma. Pod hlbšiu časť ale odporúčame dať nejakú nádobu na vodu, ktorá sa priebežne nazbiera a ktorú z času na čas vylejete. Nižšia časť záhona žiadne ďalšie dno nepotrebuje.

Na vytvorenie šikmého dna sa na obe čelné strany záhona pripevnia hranoly – na jednej strane o 0,5 – 1 cm vyššie ako na druhej. Podpery na dno (dosky, alebo zvyšná vodovzdorná preglejka) sa na oboch dlhých stranách primontujú vodorovne na tieto hranoly.

6. Potiahnutie jazierkovou fóliou

Aby bolo drevo záhona chránené pred vodou a pôdou, treba obe jeho časti vyložiť jazierkovou fóliou. Pre zvýšenie stability ju hore ohnite smerom von. Následne ju postupne ohýbajte späť dovnútra a ku krajom záhona ju prisponkujte.

Ale pozor! Záhon by nemal byť úplne nepriedušný, inak sa v ňom bude hromadiť voda. Pomocou vrtáka alebo šidla urobte do fólie pár malých dier. Aby sa voda nedostala do úložného priestoru, na strane so šikmým dnom prepichnite fóliu len pozdĺž jeho hlbšieho okraja, aby sa voda dostala iba do vyššie spomínanej nádoby.

7. Kolieska pre ľahšiu manipuláciu

Aby sa dalo so záhonom po terase alebo dvore pohybovať, je potrebné pripevniť na spodnú stranu kolieska určené pre vyššiu záťaž. Jednoducho ich priskrutkujte na stĺpiky.

8. Sklápací stolík ako pracovná plocha

Náš vysoký záhon teraz vylepšíme ešte malou stolovou doskou pripevnenou k nižšej čelnej strane. Na tú použite zvyšky dosiek. Ak bude doska k záhonu pripevnená pántmi, možno ju jednoducho sklopiť, keď práve nie je potreba. Ďalším pántom na spodnú stranu dosky pripevnite „nohu“. Zarážka na čelnej strane záhona slúži ako podpera.

Ako a čím záhon naplniť

Vysoký záhon je skvelým miestom na recykláciu vášho záhradného odpadu. Jeho výplň tvorí 4 vrstvy:

 1. Úplne dole je asi 25 cm vysoká vrstva z konárov alebo mulč. Táto vrstva slúži na to, aby bol záhon zospodu dostatočne prevetrávaný a netvoril sa v ňom prebytok vody.
 2. Opadané lístie, pokosená tráva alebo jemná rezanka tvoria ďalšiu vrstvu, ktorá je zhruba 20 cm vysoká. Dôležité: Prvé dve vrstvy dobre stlačte, inak sa obsah záhona počas tlenia zosype. Pre vyššiu stabilitu výplne záhona je možné použiť aj trávne mačiny, ktoré položíte korene nahor. Tento krok je možné vynechať.
 3. Potom nasleduje vrstva kompostovej zeminy zmiešanej s trochou lístia.
 4. Poslednú vrstvu tvorí bežný záhradný substrát alebo špeciálna zemina pre vysoké záhony.

Ako osadiť vysoký záhon

Pri osadzovaní vysokého záhona sa musí postupovať s rozvahou. Obyčajne ho totiž zakladáme na viac rokov.

Niektoré druhy zeleniny potrebujú viac živín ako iné. V prvom roku, keď je záhon čerstvo založený a pôda je na živiny obzvlášť bohatá, by sa v ňom mali pestovať druhy zeleniny, ktoré si ich vyžadujú veľa. To sú napr. rôzne odrody kapusty, paradajky, zeler alebo pór. V nasledujúcich rokoch sú ideálne napríklad zemiaky, mrkva a šaláty – tie v pôde toľko živín nepotrebujú.

Pozor: Zelenina, ktorá vyžaduje veľa miesta, ako napr. tekvice alebo cuketa, sa na pestovanie vo vysokom záhone nehodí.

Aby ste záhon využili naozaj naplno, do miest medzi zeleninou môžete vysadiť bylinky.

Zásoba živín v záhone vydrží 4 až 6 rokov, potom je potrebné ho naplniť znova. Pôvodnú zeminu môžete zužitkovať na záhrade.