Hlavný obsah

OSB dosky

Čo sú to OSB dosky?

OSB (Oriented Strand Board) je doska s orientovanými plochými hoblinami. Táto plochá doska má obvykle 3 vrstvy. Vyrába sa z pravouhlých plochých triesok, ktoré sú lisované pod vplyvom vysokého tlaku a teploty, pri použití syntetickej živice ako spojiva, valcovaním za tepla.

Surovinou na výrobu sú borovicové kmene. Tie sú zbavené kôry a rozrezané na ploché pravouhlé hobliny o dĺžke 100 – 120 mm a hrúbke 0,6 mm. Vo vonkajších vrstvách sú rovnobežné a vo vnútornej vrstve kolmé k pozdĺžnej osi dosky.

Vysoké technické parametre dosky sú výsledkom dodržanej štruktúry hoblín, ich vyrovnania a vzájomného preloženia. Postrekom špeciálnym glejidlom kombinovaným s parafínovou emulziou je dosiahnutá vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom. OSB panely boli vyvinuté špeciálne pre potreby stavebníctva.

Výhody OSB dosiek

Vzhľadom k odolnosti voči vzdušnej vlhkosti, nízkej nasiakavosti a napúčaniu sú OSB 3 dosky obzvlášť vhodné pre stavbu konštrukcií budov. Okrem odolnosti voči atmosférickým vplyvom sa dosky vyznačujú tvarovou stabilitou a dobrou zvukovou izoláciou.

Dosky majú vysokú tuhosť, ohybnosť a šmykovú pevnosť, teda veľmi dôležité vlastnosti pre výstavbu konštrukcií. Ich technické vlastnosti s ohľadom na pevnosť poskytujú stavebnej konštrukcii dobrú tuhosť a nosnosť. Vďaka ich vysokej tuhosti je možné dosky bez problémov zapojiť do stavebných spojení.

Mikroštruktúra vzájomne preložených hoblín bráni odlamovaniu, aj keď sú skrutky umiestnené blízko hrán. Dosku je možné ľahko spracovať bez väčšieho opotrebenia nástrojov. Má mnohostranné využitie pri výstavbe vnútorných aj vonkajších stien, podláh, stropov aj nosníkov.

Je to materiál budúcnosti drevného pôvodu, ktorého prednosťou je ohľaduplnosť voči životnému prostrediu, a to pri výrobe aj pri použití. K prínosu ekológii a k úspore energie sa pripája tiež rýchlosť výstavby, ktorá prináša cenové úspory. Dom postavený z tohto materiálu je možné ľahko a úsporne vykúriť. Koeficient prestupu tepla je závislý od druhu, sily použitého izolačného materiálu.

Ďalším dôvodom, prečo voliť OSB 3, je tiež veľmi malý obsah lepidla v doske, vďaka čomu doska splňuje požiadavky na emisnú triedu E1 podľa EN 120.

Na čo je možné použiť OSB dosky?

  • Ako strešné podkladové dosky
  • Na vnútorné opláštenie nosných stien, stropov a priečok
  • Na podlahy a schodiská
  • Na bedniace práce napr. vonkajších betónových schodísk
  • Na uzatvorenie stavebných otvorov ako sú dvere a okná
  • Na sanačné a prestavbové práce
  • Na dočasné oplotenie stavieb
  • Na stavbu prepravných bedien a paliet
  • Na výstavbu regálov, stojanov a výstavných stánkov a ďalšie

Prihláste sa k odberu katalógov e-mailom!

Chcete dostávať nové informácie a katalógy priamo do e-mailu? Registrujte sa na odber a už vám nič neunikne!