Na jeseň hľadá mnoho drobných cicavcov, vtákov a hmyzu úkryt, ktorom prečkajú zimu. Aj na svojej záhrade môžete ježkom, sýkorkám a ostatným zvieratám vytvoriť útočisko a uľahčiť im hľadanie potravy. Pomôžete im tak prečkať náročné zimné obdobie. Poradíme vám, čo všetko môžete pre zvieratá v zime urobiť.

Trocha neporiadku na záhrade neuškodí

Počuli ste už príslovie „menej niekedy znamená viac“? Platí to aj pri jesennom upratovaní záhrady. Hromady lístia, vetiev a kameňov, zvyšky rastlín alebo trvalky a kry – to všetko ponúka úkryt pre najrôznejších obyvateľov záhrady.

Pre väčšie pohodlie svojich zimných hostí im môžete vyrobiť či zakúpiť domček pre ježkov, vtáčiu búdku alebo hmyzí hotel. Čmeliaky a jašterice sa zas radi schovávajú v dutinách kamenných stien. Za vytvorenie zimného úkrytu sa vám tieto užitočné zvieratá odvďačia svojou prítomnosťou na jar.

Zvieratám môžete pomôcť aj pri zhromažďovaní zimných zásob tým, že na záhrade vysadíte okrasné rastliny bohaté na nektár.

Záhradne jazierko ako zimné obydlie

Aj záhradné jazierko slúži niektorým živočíchom ako zimný úkryt. Pokiaľ vo vašom jazierku žijú ryby, musíte doň umiestniť zariadenie proti celkovému zamrznutiu. Pod celistvou vrstvou ľadu sa totiž vytvárajú hnilobné plyny, ktoré sú pre ryby jedovaté.

Jazierko poskytuje útočisko aj rôznym druhom mlokov a žiab. Zahrabú sa do bahna na dne jazierka a prezimujú tam.

Uhynuté rastliny na brehu jazierka zas v zime slúžia ako prístrešok pre mnoho druhov hmyzu.

Ako v zime kŕmiť zvieratá na vašej záhrade

Zvieratá, ktoré sa neukladajú na zimný spánok, uvítajú pri hľadaní potravy každú pomoc.

V prírode v poslednom čase dochádza k veľkému úbytku populácie spevavých vtákov. Umiestnite na záhradu kŕmidlo alebo na strom zaveste lojovú guľu. Vtákom týmto spôsobom môžete s hľadaním potravy pomáhať nielen v zime, ale po celý rok.

Rastliny s listami, ako napríklad žihľava, sú spoľahlivým zdrojom potravy pre húsenice motýľov.

Pripravte zvieratám vo vašej záhrade pohodlie na zimu

Ropuchy

Ropuchy potrebujú v zime úkryt, ktorý ich ochráni pred chladom. Vhodné sú napríklad diery v zemi alebo v záhradných stenách, ktoré sú zakryté lístím. Dobre im však bude aj v komposte alebo v dutinách stromov.

Vtáky

Vtáky bývajú v chladnom zimnom období častými návštevníkmi našich záhrad.

Pre mäkožravé vtáky môžete pripraviť jablká, ovsené vločky a hrozienka. Zrnožravé vtáky majú radi slnečnicová semienka a nesolené arašidy.

Veveričky

Veveričky sú v prežití v mraze a snehu skutočnými majstrami. Keď však pôda zamrzne a veveričky nemajú prístup k zahrabaným zásobám, budú vďačné, keď im nejakú potravu pripravíte. Do kŕmidiel im môžete dať lieskové oriešky, slnečnicové semienka alebo kukuricu.

Ježkovia

Ježkovia hľadajú už od začiatku novembra miesto, kde sa uložia na zimný spánok – najčastejšie ide o hromady lístia, vetvy a iný záhradný odpad. Kompost, živý plot alebo domček pre ježkov vystlaný slamou a lístím sú pre nich rovnako vítaným úkrytom.

Plazy

Plazy, ako napríklad jašterice, v zime hibernujú. Aby nezamrzli, potrebujú mrazuvzdorný úkryt – napríklad medzery v hromadách kameňov, pod zemou alebo v koreňoch stromov.

Hmyz

Aby bol hmyz v zime dobre chránený, potrebuje na svoj úkryt viac než len lístie. Pripravte preto na záhrade kôpky z vetvičiek, lístia a kôry. Alebo do záhrady umiestnite hmyzí hotel, ktorý im zaručí ochranu proti dažďu, snehu a tiež pred vtákmi.

Dážďovky

Dážďovky prezimujú priamo v zemi. Týchto užitočných obyvateľov záhrady môžete ochrániť pred mrazom tým, že na záhony nanesiete vrstvu mulčovacej kôry. Dážďovkám sa dobre darí aj v komposte.

Lienky

Lienky sú vo vašej záhrade užitočnými pomocníkmi. Nechajte preto na záhrade zvädnuté kvetiny až do jari, lienky prezimujú na ich stonkách. Najčastejšie zimu prečkávajú vo väčších spoločenstvách. Na jar sa vám odvďačia tým, že zlikvidujú množstvo nežiaducich vošiek.

Ryby

Ryby potrebujú na prežitie zimy v záhradnom jazierku minimálne metrovú hĺbku vody. Na dne tak nájdu dostatočne teplú vrstvu vody, v ktorej môžu zimu prečkať. Pokiaľ je jazierko príliš plytké, musíte ryby na zimu premiestniť do domu do nádoby s chladnou vodou.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre va\u0161u z\u00e1hradu","products":["26371119","22192585","22189143","21702617","21702264","27215469","26408390","23626069"]}}