Len čo začnú vonkajšie teploty klesať k bodu mrazu a krajinu pokryje sneh, pre vtáky je zložité nájsť potravu v prírode. Dobre zásobené kŕmidlo pomôže vtákom zimujúcim u nás prežiť zimu. Ukážeme vám, aké sú najbežnejšie typy kŕmidiel pre vtáky a ako si spomedzi nich vybrať.

Zďaleka nie všetky vtáky odlietajú zimovať do teplých krajín. Medzi vtáky, ktoré u nás počas zimy ostávajú najčastejšie, patrí sýkorka belasá, vrabec poľný a vrabec domáci. V prírode však, samozrejme, môžete pozorovať aj mnoho ďalších druhov vtákov ako napríklad sýkorku belasú, drozda čierneho, hrdličku záhradnú alebo straku obyčajnú.  

V zimných mesiacoch majú vtáky menej príležitostí nájsť potravu v prírode a uvítajú vašu pomoc. Stačí vhodne umiestniť kŕmidlo a postarať sa o jeho zásobovanie kvalitným krmivom. Zimujúce vtáctvo sa odporúča kŕmiť iba v období od novembra do konca marca.  Na kŕmenie sú vhodné rôzne semená, jadrá, bobule alebo plody z vašej záhrady. Napríklad vrabce uvítajú v kŕmidle obilné zrná ako ovos, proso a pšenicu. Drozd čvíkota si rád pochutí na jablkách, ktoré na jeseň neoberiete a necháte ich visieť na strome.

Najčastejší návštevníci kŕmidiel

Sýkorka veľká obsadila prvé miesto

Ďalšie priečky patria týmto druhom vtákov:

  • Vrabec poľný
  • Vrabec domáci
  • Sýkorka belasá
  • Drozd čierny
  • Hrdlička záhradná
  • Zelienka obyčajná
  • Stehlík obyčajný
  • Pinka obyčajná
  • Straka obyčajná

Aké kŕmidlo pre vtáky vybrať?

Súčasná ponuka vtáčích kŕmidiel je veľmi pestrá a vybrať si môžete z rôznych veľkostí, tvarov, konštrukcií či použitých materiálov. Predtým, než sa pustíte do hľadania konkrétneho kŕmidla, musíte vedieť, kam ho umiestnite. Môžete ho napríklad zavesiť na vetvu stromu, pripevniť k drevenému kolu v záhrade, na fasádu domu, balkón alebo ho postaviť na okenný parapet. Vyberte miesto, na ktoré sa nedostanú mačky a kuny. Kŕmidlo umiestnite najmenej 1,5 metra nad zemou. Najvhodnejšie je záveterné a pokojné miesto.

Veľmi praktické sú kŕmidlá, ktoré možno jednoducho rozložiť na jednotlivé diely a jednoducho vyčistiť. Odnímateľné dno oceníte predovšetkým pri tých typoch kŕmidiel, kam môžu vtáky voľne vstupovať k nasypanému krmivu. Pravidelným čistením predídete šíreniu chorôb ako aj predčasnému skazeniu potravy. Najlepšou voľbou sú kŕmidlá so zásobníkom. Vtáky k potrave nevstupujú, krmivo je dostatočne chránené pred nepriazňou počasia a zásoba vydrží niekoľko dní.

Poďme si bližšie  predstaviť jednotlivé typy kŕmidiel pre vtáky.

Drevené kŕmidlá pre vtáky 

Drevené kŕmidlá patria medzi klasiku a sú obľúbené predovšetkým v záhradách. Veľmi často si ich ľudia vešajú na silnejšie vetvy stromov alebo ich pripevňujú k voľne stojacim dreveným kolom. Tieto kŕmidlá môžu mať rôzne rozmery a tvary. Najčastejšie vyzerajú ako domčeky so strieškou, pod ktorými sa nachádza buď otvorený a voľne prístupný priestor s krmivom alebo krytý zásobník krmiva s vyvýšeným okrajom na jednoduchý prístup vtákov.

{"vsf-products-list":{"title":"Ponuka k\u0155midiel z dreva","products":["25617324","22192567","23625996"]}}

Plastové kŕmidlá pre vtáky 

V posledných rokoch sú veľmi vyhľadávané kŕmidlá z plastu. Ich výrobcovia sa dnes neobávajú ani pôsobivých dizajnov, čím si získavajú pozornosť predovšetkým malých detí. Môžu mať napríklad podobu rozprávkového domčeka, v ktorom je ukrytá zásoba rôznych semienok, obilnín alebo orechov. Vtáky ku krmivu priamo nevstupujú, ale vyzobávajú ho z vyvýšeného bidielka.

Veľmi praktické sú tiež kŕmidlá v tvare valca. Na jeho plášti nájdete niekoľko otvorov, z ktorých vtáky z bidielok vyzobávajú pripravenú potravu. Plastové kŕmidlá sa v porovnaní  s tými z dreva omnoho jednoduchšie čistia, sú ľahšie a lepšie sa s nimi manipuluje.

{"vsf-products-list":{"title":"Ponuka plastov\u00fdch k\u0155midiel","products":["22189143","26401876","24908618"]}}

Ostatné typy kŕmidiel

Kŕmidlo môže byť vyrobené nielen z dreva alebo plastu, ale tiež z plechu. Jeho prednosťou je predovšetkým odolná konštrukcia, ktorá zaručuje veľmi dlhú životnosť.

Niektorí výrobcovia predávajú kŕmnu zmes v špeciálnom obale, ktorý slúži zároveň ako jednorazové kŕmidlo. Veľmi obľúbeným krmivom sú lojové gule, ktoré stačí jednoducho zavesiť napríklad na vetvy stromu. Pokiaľ kupujete vtákom lojové gule balené v plastovej sieťke, nezabudnite ich pred zavesením odstrániť. Sieťky sú pre vtáky nebezpečnou pascou, môžu v nej totiž uviaznuť. Prázdne sieťky povaľujúce sa na zemi sú veľmi nebezpečné aj pre psy a ďalšie zvieratá, pretože prehltnutie sieťky vždy vedie k vážnym zdravotným problémom. Na bezpečné uloženie využite špeciálny kovový zásobník na lojové gule.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["29148747","21704172"]}}