Pohovka z paliet

Túto štýlovú pohovku s veľkou sedacou plochou a praktickými lakťovými opierkami si ľahko vyrobíte úplne sami. Základným materiálom tejto pohodlnej oázy odpočinku sú palety (štandardný rozmer 80 × 120 × 14,4 cm) z hrubo rezaného dreva. Pred začatím prác musíte palety najskôr obrúsiť dohladka a prípadne z nich odstrániť prekážajúce klince. Po týchto prípravách je možné v niekoľkých málo krokoch zo šiestich paliet zoskrutkovať sedačku, ktorá priamo nabáda na usadenie. Sedačku je možné navyše vďaka kolieskam ľahko premiestňovať.

Ako na prípravu paliet? To sa dozviete v článku: Výroba nábytku z paliet.


Návod

1. Výroba sedacej plochy a operadiel

Po dokončení príslušných prípravných prác položte dve palety ich úzkymi stranami na seba tak, aby všetky dosky na hornej strane prebiehali rovnakým smerom. Palety spojte pomocou plochých spojovníkov – vzadu uprostred aj dole na oboch prostredných blokoch.

 

Opierky chrbta a lakťovej opierky narežte zo zostávajúcich štyroch paliet pomocou ručnej kotúčovej píly tak, aby výsledkom boli štyri výrezy v tvare písmena „L“ (na vyobrazenom príklade je každý široký 14,5 centimetra).

Pozor: Z kratších strán výrezov vzniknú pravá a ľavá lakťová opierka – zodpovedajúcim spôsobom narežte zrkadlovo dve palety.

Dva rovnaké výrezy teraz vždy zoskrutkujte šikmo v rohoch, medzi klátikmi a doskami. Tieto prvky potom položte vhodným spôsobom vpravo a vľavo na spodnú rovinu palety (ako pravú a ľavú lakťovú opierku a opierku chrbta) a diely k sebe priskrutkujte tiež šikmo zhora.

Alternatívny spôsob montáže: Vyvŕtajte kolmé otvory, vždy s bočným odstupom päť centimetrov, celkom cez každý rohový blok prvkov v tvare „L“ aj zhruba do polovice troch príslušných rohov základovej palety. Teraz pomocou dlhých skrutiek spojte základňu s obomi prvými paletami v tvare „L“.

2. Aplikujte lazúru a namontujte kolieska

Nakoniec kostru pohovky ošetrite lazúrou – farebnou alebo bezfarebnou, celkom podľa vášho vkusu. K pohovke pripevnite tiež šesť otočných koliesok (na každý rohový blok na spodnej strane), ktoré vždy priskrutkujte presne uprostred (príp. použite podložky). Vďaka tomu je neskôr možné pohovku ľahko presúvať.

Tip

Výroba čalúnenia na sedadlá a operadlá

Sami si môžete ľahko vyrobiť aj čalúnenie na sedadlá a operadlá: Zmerajte všetky plochy a zodpovedajúcim spôsobom vhodne narezané molitanové podušky (nechajte si ich narezať v BAUHAUS Odbornom centre) položte na vybranú látku. Vhodne narezanú dosku z hobry teraz umiestnite tak, aby lícovala s vankúšom. Vankúš teraz pevne obaľte látkou a pomocou zošívačky ho pripevnite k doske. Rovnakým spôsobom vyrobte všetky ostatné čalúnenia na sedadlá a operadlá pre vašu svojpomocne vyrobenú pohovku z paliet.

Alternatívne môžete upraviť aj vyradené podušky a vankúše zo starej pohovky: Jednoducho ich potiahnite novou látkou a práca je hotová!

Náradie a materiál

 • Aku skrutkovač
 • Pásová brúska
 • Europaleta, 6 kusov
 • Plochý spojovník, 4 kusy
 • Ručná kotúčová píla
 • Lazúra na drevo
 • Nábytkové otáčacie kolieska (6 kusov s aretáciou) a príp. podložky
 • Štetec (na natieranie lazúry – ochrany dreva)
 • Skrutky, 4,0 × 35 mm
 • Skrutky, 6,0 × 80 mm
 • Ochranné okuliare, rukavice, maska