Hľadáte spôsoby, ako by mohla byť vaša domácnosť ekologickejšia a zároveň viac sebestačná? Retenčné nádrže na dažďovú vodu sú bezpochyby jedným z nich. Využitie dažďovej vody v domácnosti môže ušetriť značné výdaje a spotrebu pitnej vody. Ako však retenčnú nádrž vybrať a nainštalovať? Celým procesom vás v tomto článku prevedieme.

Všetko začína výberom retenčnej nádrže

Pri výbere podzemnej nádrže na dažďovú vodu je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov. Jedným z nich je napríklad oboznámenie sa s miestnymi predpismi a vyhláškami upravujúcimi zber, skladovanie a využitie dažďovej vody. Konkrétne vyhlášky sa môžu líšiť aj od mesta k mestu. Upravujú napríklad potrebnú hĺbku na zakopanie nádrže, jej umiestnenie v rámci pozemku apod. Pri výbere nádrže na dažďovú vodu sa ďalej zamerajte na tieto parametre:

  • Objem – riaďte sa spotrebou vody a rovnako aj rozlohou strechy, z ktorej budete vodu do nádrže viesť. Myslite na to, že dažďovú vodu možno využívať len ako úžitkovú, tzn. na splachovanie WC, pranie bielizne, zavlažovanie záhrady atď., nie však ako pitnú.
  • Materiál – obvykle ide o niektorý druh plastu s vysokou hustotou, ktorý je odolný voči prerastaniu koreňov a priesakom podzemných vôd. Alternatívou je betón či sklolaminát. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Plastové nádrže sú ľahké a jednoducho sa inštalujú. Ich súčasťou býva aj detská poistka vstupného otvoru.
  • Možnosti údržby – nádrže na dažďovú vodu bývajú opatrené krytým vstupným tubusom. Ten zabezpečuje jednoduchý prístup pre potreby údržby či kontroly hladiny a kvality vody.

Inštalácia nádrže na dažďovú vodu

Tento proces si vyžaduje zručnosť a presnosť. Pri výkopových prácach sa takisto pravdepodobne nezaobídete bez techniky ako je bager. Nasledujúce kroky vás celým procesom podrobne prevedú:

  1. Zvoľte umiestnenie dodržiavajúce normy. Malo by ísť o priestor jednoducho prístupný či už na montáž, ako aj na následnú údržbu. Nádrž je potrebné uložiť v dostatočnej vzdialenosti od základov domu tak, aby nedošlo k narušeniu statiky.
  2. Výkop jamy na uloženie nádrže si presne vymerajte. Inštalácia prebieha do nezamŕzajúcej hĺbky, čo v našich podmienkach zodpovedá približne 80 – 150 cm. Jama by mala byť o niečo väčšia ako je samotná nádrž. Z každej strany tak pridajte minimálne 40 cm.
  3. Teraz sa uistite, že je nádrž uložená vodorovne a stabilne.
  4. Vhodné je čiastočné napustenie vodou. Nádrž sa v teréne svojou tiažou ukotví ešte o niečo lepšie. Zároveň sa čiastočne spevní pôsobením hydrostatického tlaku.
  5. Podľa typu a konštrukcie sa môže nádrž ukotviť ku dnu jamy pomocou obetónovania.
  6. Teraz je čas nádrž pozvoľne zasypať. Krok č. 4 vám túto fázu výrazne uľahčí, keďže pri zasypávaní nádrž zostane na svojom mieste.
  7. Doplnkovým krokom je dosypanie okolia štrkom a pieskom. Je potrebné počítať s tým, že táto okolitá pôda bude postupne „sadať“.

Napojenie retenčnej nádrže

Ako napojiť retenčnú nádrž na dažďovú vodu k odkvapom? Stačí pripojiť prívod dažďovej vody k nádrži, prípadne navyše aj k filtru na odstránenie nečistôt z dažďovej vody. Nasleduje napojenie potrubia, ktoré bude slúžiť na prepojenie s čerpadlom zabezpečujúcim distribúciu vody do domácnosti či na záhrade. Všetko potrubie a rozvody by mali byť mrazuvzdorné. Nezabudnite ani na kontrolu tesnosti spojov.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pre v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["30067631","24982764"]}}